- -

Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se

Felicie má pověst jednoduchého auta, které lze dlouho udržet při životě s nevelkými náklady. Kus s 414 tisíci km se přesto příliš často nevidí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se

11.10.2016 | Petr Miler | 22 příspěvků

Felicie má pověst jednoduchého auta, které lze dlouho udržet při životě s nevelkými náklady. Kus s 414 tisíci km se přesto příliš často nevidí.

Auto s 414 tisíci km není za normálních okolností nic až tak výjimečného. Některé vozy takovou štreku ujedou za pár let, jiné mají celkově na tachometru kilometrů skoro 1 million. Jenže to se bavíme autech, která buď byla stvořena primárně pro polykání dálničních kilometrů a nebo jsou dostatečně moderní na to, aby je deset či více objezdů zeměkoule nerozházelo. Škoda Felicia není ani jedním z toho, ani zdaleka.

Tento vůz je do značné míry jen velkým faceliftem Favoritu, jehož kořeny sahají do hloubi minulého století. Je to na jednu stranu velmi jednoduché a tudíž snadno či levně opravitelné auto, které si mimo jiné právě kvůli tomu získalo nejen u Čechů značnou oblibu. Na druhou stranu jej nelze nazvat srovnatelně kvalitním a trvanlivým. A přidáme-li typický způsob využití, který by byl nejbližší Františku Dobrotovi a jeho cestám od chalupy k rybníku, není divu, že Felicie s podobnými extrémními kilometrážemi nejsou příliš k vidění.

Častěji se najdou exempláře, které některý z majitelů zavřel na léta do garáže a dnes nemají najeto téměř nic, tentokrát vám ale ukážeme něco z opačného konce spektra. Neříkáme, že je to nejvíce ojetá Felicie na světě, ale takto jetou není snadné vidět, natož pak v prodeji s další životní perspektivou. Ve chvíli příprav tohoto článku vidíme v Německu - kde se v průměru jezdí o něco více než u nás - prodeji jiné kusy s nejvíce s 310 a 262 tisíci km. Tento kousek má na tachometru 414 tisíc km a co zaujme především, je jeho stav i způsob, jakým k těmto kilometrům přišel.

Každý z nás určitě v životě viděl pár „Feld”, které pořádně jezdily a urazily 200 nebo i 250 tisíc km. To se vídá, jejich stav je ale obvykle velmi bídný - od koroze přes všemožné odřeniny až po zdevastovaný interiér a přinejmenším „načatou” techniku. Na tomto kusu ale najdete podobných problémů minimum a to je třeba říci, že sloužil do konce svých dnů v rukou současného majitele. Jen od února roku 2008 má vůz pečlivě zdokumentovaný nájezd 257 658 km, tedy po celých skoro 17 let své existence (jde o jeden z kusů z posledních let výroby) jezdil mezi 20 a 30 tisíci km ročně, v posledních letech dokonce více než v těch předchozích.

Podívejte se sami, jak tohle auto vypadá. Má zachovalý lak a na celé karoserii vidíme jen jedno více zkorodované místo. Ve velmi dobrém stavu je i interiér a ačkoli motor není zrovna naleštěný, majitel říká, že 1,6 MPI původem od VW stále funguje, stejně jako převodovka a podvozek. Pochopitelně, není něco jako tohle, ale také nejde o nezničitelný Mercedes, ale obyčejnou Škodu a s mnohonásobně vyšší kilometráží.

Vše nicméně není perfektní. Táhla řazení prvního a druhého rychlostního stupně nejsou správně spojena s převodovkou, a tak je třeba hodně mačkat spojku, aby bylo možné řadit. Dá se to jistě opravit, současný majitel už se do toho ale nepouštěl, pouze říká, že v samotné převodovce problém není. Elektrická okna už jsou prý příliš unavená na to, aby se dovírala sama a je třeba jim v případě otevření trochu pomoci ručně. A autorádio občas ztrácí po chvíli fungování signál. To nejsou zase tak hrozné závady.

Auto je pochopitelně na prodej a i když nepředpokládáme, že byste měli bůhvíjaké odhodlání si takový kus koupit, řekneme i zbytek. Jedná se o akční model All Safe (u nás neprodávaný) s věcmi jako airbagy a ABS, s motorem 1,6 MPi poprvé prodaný v prosinci 1999. Přestavěný na LPG byl v roce 2008 a jedná se o řešení VSI od firmy Prins. Majitel s ním dlouhodobě jezdí za 7,8 litru LPG na 100 km, což dává tušit solidní provozní náklady. Jinak konstatuje, že vůz byl vždy pečlivě udržovaný (což je vidět) a nabízí jej za 650 Eur (tj. asi 17,5 tisíce Kč) v německém Sendenu bez ochoty o ceně dále jednat - takto nebo nijak.

Zajímavé je ale spíše podívat se na něj, takto zachovalou Felicii s takovými kilometry a tak intenzivním používáním do poslední chvíle jsme ještě neviděli. Je to znovu ten nejlepší důkaz, že pečovat o auto jako o oko v hlavě se vyplatí - i stroj, který je jinak vším, jen ne polykačem dálničních km, rázem v tomto stavu přežije tak obrovskou kilometráž...

Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 1 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 01Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 2 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 02Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 3 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 03Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 4 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 04Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 5 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 05Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 6 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 06Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 7 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 07Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 8 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 08Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 9 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 09Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 10 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 10Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 11 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 11Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 12 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 12Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 13 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 13Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 14 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 14Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 15 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 15Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 16 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 16Jak může vypadat Škoda Felicia s 414 tisíci km? Podívejte se - 17 - Skoda Felicia 414 tkm prodej 17
Felicia s 414 tisíci km se příliš často nevidí, natož v takovém stavu a ještě v prodeji

Zdroj: Mobile.de

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 22 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše