Reklama

Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou?

(+ videa) Jméno Mike Skinner bylo ještě před pár dny známo jen velkým fanouškům NASCARu. Díky The Grand Tour se o něm dozvídá celý svět.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou?

22.11.2016 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

(+ videa) Jméno Mike Skinner bylo ještě před pár dny známo jen velkým fanouškům NASCARu. Díky The Grand Tour se o něm dozvídá celý svět.

Po uplynulém týdne se kde kdo ptá, kdo je to Mike Skinner. Takřka šedesátiletý závodník se představil v první epizodě The Grand Tour jako „nový ochočený jezdec“ nahrazující anonymního Stiga. Ten zůstal na výplatní listině BBC a jistě se objeví i v další sezóně Top Gearu. Odhalení jeho identity se asi opět nedočkáme, o to více ovšem můžeme nahlédnout do životopisu Skinnera.

Rodák z kalifornského Susanville odstartoval svou kariéru již v 70. letech minulého století, kdy s přepracovaným Plymouthem Road Runner začal závodit na šotolinou pokrytých okruzích. Poté, co třikrát ovládl šampionát, přesídlil v roce 1986 do série NASCAR. Zde pak víceméně působil až do roku 2012, kdy odešel do „závodnického důchodu“. Jak ovšem ukazuje angažmá v GT, doma se evidentně nudil.

Mnozí se nejspíše budou ptát, zda Skinner neztratil své schopnosti. Na to byl nejlepší odpovědí letošní ročník Festivalu rychlosti v Goodwoodu, kde se závodník ukázal za volantem upravené Toyoty Tundra. S tou 1,8 kilometru dlouhou trať pokořil za 50,44 sekundy, čímž stanovil nový rekord pro svou třídu. Navíc zaostal jen za McLarenem P1 LM a závodním Subaru WRX STI.

Právě upravené pick-upy přinesly Skinnerovi největší slávu, v roce 1995 totiž opanoval se sedmi vítězstvími v sezóně šampionát Craftman Truck Series. O dvě léta později se stal „nováčkem roku“ mezi modifikovanými cestovními vozy, v tomtéž roce pak ve slavném závodu Daytona 500 získal pole position. Ve vítězství v závodě ji ale bohužel neproměnil, místo toho skončil až dvanáctý.

S většími i menšími úspěchy se pak Skinner protloukal závodním světem až do roku 2001, kdy na Chicagoland Speedway hrozivě havaroval. Jeho vůz totiž uprostřed zatáčky ztratil přední pneumatiku a následoval náraz do zdi. Výsledkem tohoto karambolu byl otřes mozku, zlomený kotník a přetrhané kolenní vazy, jež si vyžádaly dlouhodobější léčení.

Po návratu na okruhy sice dokázal vyhrát některé závody v průběhu sezóny, mezi ty nejlepší ale již nepatřil. Je otázkou proč si jej Clarkson a spol. vybrali do show, která bude zcela jistě patřit mezi nejsledovanější pořady planety. Jezza v první epizodě uvedl, že museli sáhnout po „amíkovi“, Skinnerovi tak možná pomohla jeho hřmotná postava, díky níž se do role typického Američana hodí spíš než třeba Tanner Foust či jemu vizuálně podobní američtí závodníci.

Skinner má dva syny - Jamieho a Dustina. Oba přitom plně kráčeli v otcových šlépějích a zamířili do NASCARu, ten ale již před několika lety opustili bez výraznějších úspěchů.

Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 1 - Mike Skinner 01Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 2 - Mike Skinner 02Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 3 - Mike Skinner 03Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 4 - Mike Skinner 04Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 5 - Mike Skinner 05Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 6 - Mike Skinner 06Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 7 - Mike Skinner 07Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 8 - Mike Skinner 08
Mike Skinner závodí již od 70. let...

Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 9 - The Grand Tour 2016 Episode 1 screeny 43Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 10 - The Grand Tour 2016 Episode 1 screeny 44Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 11 - The Grand Tour 2016 Episode 1 screeny 45Kdo je „nový Stig“ z The Grand Tour? Kde se vzal a co má za sebou? - 12 - The Grand Tour 2016 Episode 1 screeny 42
...nově je pak „ochočeným jezdcem“ Clarksona a spol.

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše