Reklama

Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás?

Zima je v posledních dnech na některých místech České republiky docela štědrá, nedá se to ale srovnat s tím, čemu nyní musí čelit řidiči v Moskvě. Tedy alespoň zatím.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás?

8.2.2018 | Mirek Mazal | 4 příspěvky

Zima je v posledních dnech na některých místech České republiky docela štědrá, nedá se to ale srovnat s tím, čemu nyní musí čelit řidiči v Moskvě. Tedy alespoň zatím.

Vzhledem ke geografickému postavení Ruska není překvapivé, že tato země čelí extrémnímu zimnímu počasí, ale co se děje letos je moc i na starousedlíky. Na dalekém severu země běžně panují desítky stupňů pod nulou, fouká silný vítr a padají kupy sněhu, tam jsou ale lidé ledovému životu přizpůsobeni. Jižnější evropská část země je choulostivější.

Moskva je sice nejsevernější megalopole světa, ani tak ale nejsou tamní obyvatelé na některé projevy zimy zvyklí. Třeba na sněhovou kalamitu současných rozměrů. Ruskou metropoli a její okolí v uplynulých dnech zasypaly tak nezvyklé přívaly sněhu, že se ani pamětníci nestačí divit. Vánice obřích rozměrů ponořila město do bílé tmy a během několika hodin byly ulice mnohdy zaváty až nad střechy automobilů.

Zástupce starosty hodnotí přírodní úkaz jako stoletou zimu. „Takové množství sněhu napadlo poprvé za sto let. Byla to zkouška pro městské zaměstnance. V tuto chvíli, dnes ráno, jsou ulice vyčištěné a doprava funguje, řekl Pjotr Birjukov. Při úklidu sněhu pomohly nákladní automobily, které vyvážely sníh za město. Bylo ho opravdu hodně, podle informací napadlo o minulém víkendu až 47 centimetrů bílé nadílky za jediný den.

Obyvatelé jsou zaskočeni a museli přepnout do klidového režimu. Ulice jsou sice někde odhrnuté, ale infrastruktura pokulhává. Problémem jsou zasněžená vozidla, která nejsou často k rozeznání od sněhové hromady a brání plynulejšímu odklízení sněhu těžkou technikou. Radnice vyzvala motoristy, aby dali přednost hromadné dopravě před vyhrabáváním vlastních aut a blokováním zasněžených ulic, děti v těchto dnech nemusí do škol.

Podle meteorologů v Moskvě během uplynulých dnů napadlo 122 % měsíčního průměru, vedlejší ulice se tak proměnily v tratě na běžecké lyžování a doprava se do nich ani nedostane. Pod tíhou sněhu padají stromy a dráty elektrického napětí. O život přišel jeden člověk, několik dalších bylo zraněno. Desetitisíce obyvatel zůstalo bez elektrické energie.

Děda Mráz řádí naplno, z Moskvy je bílé království. U nás napadne pět centimetrů a půl republiky má potíŹe. Naštěstí nenapadlo skoro půl metru za víkend, jak v Rusku, to by D1 stála minimálně týden. Ale co není, může být, řidiče, silničáře, zkrátka nás všechny zima ještě může zaskočit...

Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 1 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 01Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 2 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 02Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 3 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 03Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 4 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 04Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 5 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 05Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 6 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 06Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 7 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 07Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 8 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 08Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 9 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 09Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 10 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 10Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 11 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 11Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 12 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 12Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 13 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 13Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 14 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 14Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 15 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 15Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 16 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 16Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 17 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 17Moskvu zasypalo rekordní množství sněhu, nejvíce za sto let. Čeká tohle i nás? - 18 - Rusko privaly snehu zasypaly Moskvu 18
V Rusku lidem nezbývá nic jiného, než vzít do ruky lopatu a najít si své auto. Co si zima chystá na nás, se ještě musíme nechat překvapit

Foto: Vkontakte

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše