Němečtí odpůrci dieselů přišli o podporu klíčového sponzora. Používá hlavně diesely

Člověk se až diví, proč Němci podporují organizaci, která až hysterickým bojem proti dieselům jde proti zájmům samotného Německa. Jak vidno, nemusí to tak být navždy, Krombacher už je ze hry.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Němečtí odpůrci dieselů přišli o podporu klíčového sponzora. Používá hlavně diesely

28.11.2018 | Petr Prokopec

Člověk se až diví, proč Němci podporují organizaci, která až hysterickým bojem proti dieselům jde proti zájmům samotného Německa. Jak vidno, nemusí to tak být navždy, Krombacher už je ze hry.

Kdo chce víc, nemá nic, říká se. Zapamatovat by si to měla především německá organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH), která pokračuje ve svém nemilosrdném tažení proti dieselovým motorům. Tím ovšem nepůsobí jen problémy řadě privátních motoristů, ale rovněž i mnohým firmám, zvláště pak těm, jež musí své zboží mezi zákazníky rozvážet. V takovém případě totiž využívají nákladní vozy či dodávky, a tedy logicky i dieselové motory. A jakkoliv svůj vozový park pravidelně obnovují, nemohou tak činit každý týden.

Stalo se tedy to, co muselo. DUH proti sobě obrací nejen jednotlivce, ale i velké společnosti, které ji podporují. Jednou z nich je pivovar Krombacher, který s organizací spolupracoval na svém ekologickém obrazu. Mimo jiné se tak kupříkladu již v roce 2002 se tak zapojil do ochrany tropických deštných pralesů. Zároveň se staral rovněž o ochranu domácí flory a fauny. Jen v loňském roce tak na oltář životního prostředí věnoval 514 750 Eur (cca 13,36 milionu korun).

Tyto nemalé peníze si rozdělily tři ekologické organizace, kromě DUH také World Wildlife Fund a Nabu Nature Conservation Association. Největší část ale samozřejmě mířila k domácím. Ti ovšem na podporu pivovaru mohou do budoucna zapomenout. Krombacher aktuálně skrze ústa mluvčího Franze-Josefa Weihraucha uvedl, že „žádná další spolupráce s DUH není plánována“. To jinými slovy znamená, že organizace si bude muset utáhnout opasek.

Pivovar přímo nezmínil, že za ukončením podpory stojí anti-dieselová kampaň DUH, nicméně tento důvod se přímo vybízí. Krombacher musí své zákazníky zásobovat, a s ohledem na to, co vyrábí, musí používat velké nákladní vozy. Ty mají pod kapotou dieselové motory, přičemž nejspíše jen málo z nich plní nejnovější emisní normy. Zákazy vjezdu tedy ohrožují podnikání pivovaru a je logické, že firma nebude podporovat jejich strůjce.

Obdobně smýšlí i řada Němců, které nejnovější krok pivovaru rozdělil vedví. Jedni mu vyjadřují podporu, druzí zrušení spolupráce odsuzují a vyzývají k bojkotu značky Krombacher. Je ovšem otázkou, zda si uvědomují veškeré důsledky. Krombacher patří mezi největší pivovary v zemi, jen za loňský rok totiž stočil 7,1 milionů hektolitrů piva. A pokud by jej měl rozvážet třeba elektromobily, pivo by se Němcům - alespoň v tuto chvíli - jistě prodražilo.

Je otázkou, jak se situace bude vyvíjet nadále. Krombacher samozřejmě není jediným sponzorem DUH, nicméně patří mezi ty vůbec největší. Ogranizaci podporuje třeba i Toyota, která ji ovšem dodala „pouze” služební Priusy. Její podpora je logická, s diesely definitivně končí a ve velkém propaguje hybridy, takže na zkáze dieselů nepochybně profituje a ukončit ji velmi pravděpodobně nemíní.

Mezi další velké podporovatele patří Deutsche Telekom či výrobce minerálních vod Gelsenwasser. Jeho logistický model je podobný tomu, jaký užívá Krombacher a může se přidat na jeho stranu. A pak je tu pochopitelně státní podpora, která také nemusí být věčná, neboť od DUH dává vzhledem k dopadům jejích aktivit na životy obyčejných Němců ruce pryč i stále více politiků. Nepočítáme s tím, že by kvůli tomu DUH začalo brzdit, narazit přesto časem může - pokud ztratí podporu příliš velkého množství podporovatelů, nebude mít z čeho svá tažení financovat. Sama si svou aktivitou nevydělá ani haléř.


Němečtí odpůrci dieselů přišli o podporu klíčového sponzora. Používá hlavně diesely - 1 - Deutsche Umwelthilfe protesty 2018 01Němečtí odpůrci dieselů přišli o podporu klíčového sponzora. Používá hlavně diesely - 2 - Deutsche Umwelthilfe protesty 2018 02Němečtí odpůrci dieselů přišli o podporu klíčového sponzora. Používá hlavně diesely - 3 - Deutsche Umwelthilfe protesty 2018 03Němečtí odpůrci dieselů přišli o podporu klíčového sponzora. Používá hlavně diesely - 4 - Deutsche Umwelthilfe protesty 2018 04
Letošní tažení Deutsche Umwelthilfe proti dieselům v Německu nezná slitování, začíná být protivné stále většímu množství lidí, firem i politiků

Němečtí odpůrci dieselů přišli o podporu klíčového sponzora. Používá hlavně diesely - 5 - Krombacher konci s DUH 01Němečtí odpůrci dieselů přišli o podporu klíčového sponzora. Používá hlavně diesely - 6 - Krombacher konci s DUH 02
Němečtí odpůrci dieselů přišli o podporu klíčového sponzora. Používá hlavně diesely - 7 - Krombacher konci s DUH 03Němečtí odpůrci dieselů přišli o podporu klíčového sponzora. Používá hlavně diesely - 8 - Krombacher konci s DUH 04
Pro pivovar Krombacher, který pivo rozváří především dieselovými náklaďáky, už situace překročila únosnou mez, DUH přestal financovat

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama