- -

Nordschleife se znovu mění, tohle je teď z nejznámější zatáčky trati

Loni to odnesl tzv. Flugplatz, na němž je teď o poznání složitější „vzlétnout” a ani start letošní sezóny se neobejde beze změn. Teď došlo na Brünnchen.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nordschleife se znovu mění, tohle je teď z nejznámější zatáčky trati

21.2.2017 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Loni to odnesl tzv. Flugplatz, na němž je teď o poznání složitější „vzlétnout” a ani start letošní sezóny se neobejde beze změn. Teď došlo na Brünnchen.

Na Severní smyčce Nürburgringu najdeme řadu sekcí, které jsou známé snad každému fanouškovi rychlých kol. Z pohledu širokého obecenstva ovšem není slavnějšího úseku než toho, který dostal označení Brünnchen. Nachází se na čtrnáctém kilometru okruhu a je složen ze dvou pravotočivých zatáček a krátké rovinky.

Vlastně není tím nejzajímavějším, je ale daleko nejlépe dostupný. Totiž, na spoustu míst více jak 20kilometrového okruhu musíte dojít pěšky, nevedou k nim žádné cesty sjízdné autem, u Brünnchenu je obrovské parkoviště hned u silnice. Takže pokud se někdo jde na Ring podívat i z „zvenčí” skončí primárně tady. A pochopitelně, kde jsou lidé, jsou i kamery, takže situace odehrávající se právě v Brünnchenu uvidíte na internetu daleko nejčastěji - „Youtube corner” se tomuto úseku nepřezdívá náhodu.

Dnes tato sekce zdaleka neodpovídá původnímu rozložení trati, neboť rovinku dělil ostrý horizont, díky kterému si automobily mnohdy hrály na letadla. Kromě toho zde nechyběl ani most, oba prvky však vzaly za své během rekonstrukce, jenž proběhla v letech 1970 a 1971. A letos nás čeká další, na první pohled méně významná změna, ve výsledku ale může ovlivnit mnohé.

V Brüchennu se totiž odehrává i dost nehod, a to zejména na výjezdu z něj. Relativně rychlá zatáčka následující rovinku svádí k odvážným manévrům, jenže její povrch a opačné než ideální klopení posílá řidiče ven z trati. Za ní následuje kačírek, štěrk, ve kterém pak většina chybujících řidičů ztratí naději na korekci a havaruje. Že svět hltá právě tyto záběry - ať už s tím souhlasíme nebo ne - je bez diskuze.

Pro letošek s nimi už ale nelze počítat. Už loni byl tento úsek lehce upraven spolu s Flugplatzem, aktuální snímky tamního patriota Dala Lomase ale jasně dokumentují, že je tu další změna - šotolinový povrchu lemující trať je nahrazován dlaždicovými bloky. Tím se znovu podstatně změní profil okruhu, ačkoliv na samotné trati nedojde k jediné změně - bloky disponují o poznání větší přilnavostí než štěrk či hlína a počítejme s tím, že budou využívány jako kus trati. A pokud ne, výlety do kačírku tu budou minulostí stejně jako většina nehod.

Ze strany majitelů jde samozřejmě o navýšení bezpečnosti, neboť především nováčci právě v těchto místech kvůli podcenění obou slepých zatáček končí ve svodidlech. Nyní tak dostanou více prostoru na korekci své chyby a je třeba uznat, že tato změna bude účinná. Lze ji racionálně chápat - trať bude bezpečnější, obsluha Nürburgringu bude mít méně práce s úklidem po nehodách a trať zůstane otevřená po delší čas se všemi pozitivy pro provozovatele i návštěvníky. Jenže jsou tu i jiné faktory.

Je to jako kdybyste sebrali horské dráze horizontální zlomy - návštěvníci nebudu zvracet, vysoká géčka nikomu neublíží, ale... nebude to horská dráha. Nordschleife lze udělat bezpečnější a méně náchylnější k chybám řidičů na tisíci místech, ale pokud všechna změníme, bude to ještě Nordschleife? Nemluvě o tom, že změna této pasáže umožní dosažení vyšší rychlosti, což dost možná zamává s celkovými časy a všechny dosavadní rekordy poněkud devalvuje.

Posuďte sami, jako každá změna to bude mít svá plus i minus. Realitu uvidíme už za pár týdnů, kdy se okruh znovu otevře veřejnosti. Do té doby si můžete projít čeho se na něm raději vyvarovat, ať už bude Brünnchen vypadat jakkoli...

Nordschleife se znovu mění, tohle je teď z nejznámější zatáčky trati - 1 - Nurburgring Brunnchen oprava 2017 01Nordschleife se znovu mění, tohle je teď z nejznámější zatáčky trati - 2 - Nurburgring Brunnchen oprava 2017 02Nordschleife se znovu mění, tohle je teď z nejznámější zatáčky trati - 3 - Nurburgring Brunnchen oprava 2017 03Nordschleife se znovu mění, tohle je teď z nejznámější zatáčky trati - 4 - Nurburgring Brunnchen oprava 2017 04
Sekce Brünnchen přijde o štěrk v okolí trati, na jehož místo se nastěhují betonové dlaždice

Nordschleife se znovu mění, tohle je teď z nejznámější zatáčky trati - 5 - Nurburgring Brunnchen oprava 2017 05Nordschleife se znovu mění, tohle je teď z nejznámější zatáčky trati - 6 - Nurburgring Brunnchen oprava 2017 06Nordschleife se znovu mění, tohle je teď z nejznámější zatáčky trati - 7 - Co nedelat na Nordschleife Nebezpecne situace video 11Nordschleife se znovu mění, tohle je teď z nejznámější zatáčky trati - 8 - Co nedelat na Nordschleife Nebezpecne situace video 20
Takto vypadalo nejznámější divácké místo na Nordschleife doposud. A že se na něm děly věci...

Zdroj: Bridge To Gantry

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše