Reklama

Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte

K řadě dosavadních obětí blížícího se nástupu nové procedury měření spotřeby a emisí se přidává další. Tady aspoň výrobce slibuje brzký návrat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte

21.5.2018 | Petr Prokopec | 43 příspěvků

K řadě dosavadních obětí blížícího se nástupu nové procedury měření spotřeby a emisí se přidává další. Tady aspoň výrobce slibuje brzký návrat.

Nová měřící procedura WLTP má přiblížit hodnoty spotřeby udávané automobilkami reálnému světu. Stále sice bude možné mezi teorií a praxí najít nemalé rozdíly, nicméně i urychlené posunutí opasku o jednu dírku způsobuje výrobcům opravdu velké problémy, zvláště když ve stejné chvíli začne platit i nová emisní norma Euro. Definitivně se tak začíná měnit evropská scéna, kde ve druhé polovině letošního roku bude velmi těžké pořídit jako nový nějaký zajímavější vůz.

V uplynulých měsících jsme již zmiňovali, že byl předčasně ukončen prodej BMW M3, jeho výroba definitivně skončí už příští týden. Mnichovská automobilka k tomu dočasně vyřadí z nabídky i všechny benzinové verze řady 7, což je docela paradoxní. Oproti tomu 4,4litrový osmiválec potřebuje Z nabídky BMW ale vypadnou i další stroje a mezi nimi i model M550i.

Obětí nových regulí je ovšem daleko více. Audi pozastavilo výrobu modelu SQ5, u Porsche teď nekoupíte vůbec nic a třeba Volkswagen Golf R by se měl vrátit zpátky k výkonu 300 koní, ačkoliv předloňský facelift přinesl extra desetikoňové stádo. Nejnověji se pak dozvídáme, že z prodeje zmizí i Peugeot 308 GTi jeho výroba bude ukončena na konci června.

Francouzská automobilka dodává, že zastavení výroby nezpůsobil nezájem o tento model, ale právě jisté problémy s homologací. Jakmile budou vyřešen, což bude zahrnovat nejen novou certifikaci, ale i implementaci filtru pevných částic, 308 GTI se má vrátit zpátky do nabídky. Automobilka hovoří o říjnu, je ale otázkou, jestli se to skutečně stane - Porsche jistě s úplným zastavením objednávek všech modelů také předem nepočítalo.

Francouzi slibují, že 1,6litrový přeplňovaný čtyřválec bude i po modifikacích produkovat stejných 270 koní, filtr částic ale jistě část výkonu sebere a motor tedy bude muset být upraven. Zatím není jisté, zda Peugeot nevyužije příležitosti a nepředstaví hot hatch i s dalšími novinkami. Jistotu bychom měli mít v září na autosalonu v Paříži, kde značka na rozdíl od řady dalších stěžejních výrobců nebude chybět. Odhalit zde přitom má 508 SW a novou generaci 2008. Kromě toho se má ukázat i nový Peugeot 208, ten ale zatím nebyl definitivně potvrzen.

Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 1 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 01Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 2 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 03Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 3 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 04Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 4 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 05Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 5 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 08Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 6 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 06Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 7 - test Peugeot 308 GTi 2016 int 01Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 8 - test Peugeot 308 GTi 2016 int 05Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 9 - test Peugeot 308 GTi 2016 int 20Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 10 - test Peugeot 308 GTi 2016 int 21
Pokud toužíte po Peugeotu 308 GTi, máte šanci již jen pár týdnů, poté automobilka prodej i výrobu ukončí. Prý jen na pár měsíců, raději si ale počkejme, kdy přesně se GTi do nabídky vrátí

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 43 příspěvků

Reklama
Reklama

Autobazar

zobrazit vše