Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte

K řadě dosavadních obětí blížícího se nástupu nové procedury měření spotřeby a emisí se přidává další. Tady aspoň výrobce slibuje brzký návrat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte

21.5.2018 | Petr Prokopec | 43 příspěvků

K řadě dosavadních obětí blížícího se nástupu nové procedury měření spotřeby a emisí se přidává další. Tady aspoň výrobce slibuje brzký návrat.

Nová měřící procedura WLTP má přiblížit hodnoty spotřeby udávané automobilkami reálnému světu. Stále sice bude možné mezi teorií a praxí najít nemalé rozdíly, nicméně i urychlené posunutí opasku o jednu dírku způsobuje výrobcům opravdu velké problémy, zvláště když ve stejné chvíli začne platit i nová emisní norma Euro. Definitivně se tak začíná měnit evropská scéna, kde ve druhé polovině letošního roku bude velmi těžké pořídit jako nový nějaký zajímavější vůz.

V uplynulých měsících jsme již zmiňovali, že byl předčasně ukončen prodej BMW M3, jeho výroba definitivně skončí už příští týden. Mnichovská automobilka k tomu dočasně vyřadí z nabídky i všechny benzinové verze řady 7, což je docela paradoxní. Oproti tomu 4,4litrový osmiválec potřebuje Z nabídky BMW ale vypadnou i další stroje a mezi nimi i model M550i.

Obětí nových regulí je ovšem daleko více. Audi pozastavilo výrobu modelu SQ5, u Porsche teď nekoupíte vůbec nic a třeba Volkswagen Golf R by se měl vrátit zpátky k výkonu 300 koní, ačkoliv předloňský facelift přinesl extra desetikoňové stádo. Nejnověji se pak dozvídáme, že z prodeje zmizí i Peugeot 308 GTi jeho výroba bude ukončena na konci června.

Francouzská automobilka dodává, že zastavení výroby nezpůsobil nezájem o tento model, ale právě jisté problémy s homologací. Jakmile budou vyřešen, což bude zahrnovat nejen novou certifikaci, ale i implementaci filtru pevných částic, 308 GTI se má vrátit zpátky do nabídky. Automobilka hovoří o říjnu, je ale otázkou, jestli se to skutečně stane - Porsche jistě s úplným zastavením objednávek všech modelů také předem nepočítalo.

Francouzi slibují, že 1,6litrový přeplňovaný čtyřválec bude i po modifikacích produkovat stejných 270 koní, filtr částic ale jistě část výkonu sebere a motor tedy bude muset být upraven. Zatím není jisté, zda Peugeot nevyužije příležitosti a nepředstaví hot hatch i s dalšími novinkami. Jistotu bychom měli mít v září na autosalonu v Paříži, kde značka na rozdíl od řady dalších stěžejních výrobců nebude chybět. Odhalit zde přitom má 508 SW a novou generaci 2008. Kromě toho se má ukázat i nový Peugeot 208, ten ale zatím nebyl definitivně potvrzen.


Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 1 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 01Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 2 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 03Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 3 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 04Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 4 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 05Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 5 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 08Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 6 - test Peugeot 308 GTi 2016 ext 06Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 7 - test Peugeot 308 GTi 2016 int 01Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 8 - test Peugeot 308 GTi 2016 int 05Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 9 - test Peugeot 308 GTi 2016 int 20Nová pravidla EU mají další oběť. Ani tohle auto už za pár týdnů nekoupíte - 10 - test Peugeot 308 GTi 2016 int 21
Pokud toužíte po Peugeotu 308 GTi, máte šanci již jen pár týdnů, poté automobilka prodej i výrobu ukončí. Prý jen na pár měsíců, raději si ale počkejme, kdy přesně se GTi do nabídky vrátí

Petr Prokopec

Diskuze 43 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama