Reklama

O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů

K Vánocům chce každý svým blízkým koupit něco hezkého a na cenu při tom hledí až v poslední řadě. Prodejci na to často hřeší, ne vždy ovšem úspěšně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů

4.5.2017 | Marek Bednář | 11 příspěvků

K Vánocům chce každý svým blízkým koupit něco hezkého a na cenu při tom hledí až v poslední řadě. Prodejci na to často hřeší, ne vždy ovšem úspěšně.

Skladová auta dealerů, která si ihned můžete koupit stejně jako housku u pekaře, nejsou v Evropě zase tak běžná věc, tady si většina zákazníků auta objednává na míru s čekací dobou v řádu měsíců. V USA je situace jiná, tam většina lidí chce s koupeným autem okamžitě odjet, a tak velká parkoviště za prodejnami plná nových aut nejsou nic divného. Většinou ale na jednom jediném nenajdete 51 úplně stejných Fordů Mustang GT Convertible s po sobě jdoucími VIN.

I takové místo ale existuje, a to za dealerstvím Fordu Russ Milne v Macombu v Michiganu. Že by firma věřila v odbyt tmavomodrého osmiválcového Mustangu se stahovací střechou a manuální převodovkou tak moc, aby jich objednala desítky najednou a 51 jí zbylo? Navíc, pokud by to udělala, proč by auta neprodávala jako nová? Tato svítí na jejím webu mezi ojetinami, byť s pouhými 8 najetými km, a jsou v nabídce za 34 995 dolarů (862 tisíc korun), tedy o zhruba 10 tisíc dolarů méně, než byla v roce 2016 jejich doporučená maloobchodní cena. Tím spíše se to nedá předpokládat proto, že tato auta jsou do jednoho na chlup stejná.

Abychom se dobrali k jejich původu, musíme se vrátit do roku 2015 k vánočnímu katalogu obchodního domu Neiman Marcus. Tehdy mělo v jeho sváteční nabídce prominentní místo sto Fordů Mustang v limitované edici Neiman Marcus. Všechny měly mít pod kapotou kompresor, který měl dolovat z pětilitru Coyote rovných 700 koní, a měly mít bodykit, nerezový sportovní výfuk, snížený podvozek, kovaná 20" kola - a pohon 4x4.

Čtyřkolka je u Mustangu samozřejmě nesmysl, což se potvrdilo už nedlouho po zveřejnění onoho katalogu v říjnu roku 2015. Zbytek ovšem měl zůstat - kompresor, velká kola, bodykit a dle obrázků také dvoubarevný lak s černými ornamenty. To vše bratru za 95 tisíc dolarů (2,31 milionu korun kurzem z října 2015) bez daně a jakýchkoliv poplatků.

Takové věci Neiman Marcus - a nejen on - nabízí vcelku pravidelně. Jde o nepříliš specifická „vánoční” auta, která by, kdybyste si je koupili jako nová a nechali stejným způsobem upravit, vyšla nesrovnatelně levněji. Jenže známé jméno a vánoční nálada prodávají, takže se podobné limitované edice prý běžně vyprodají během minut, maximálně hodin. Věřit tomu můžeme, nemusíme, tohle každopádně nebyl ten případ. 2,3 milionu Kč je za jakýkoli Mustang opravdu hodně peněz, a to i když k němu krom pár úprav a plaketek Neiman Marcus dostanete také dvoudenní kurz sportovní jízdy v autoškole Ford Racing.

Lidé občas kupují předražené zbytečnosti, když se jim řekne něco na způsob „kupte, dokud jsou, nebudou”, ale tady to prostě nefungovalo. Neiman Marcus Mustang měl stát o bezmála 1 milion Kč více než sériový Mustang GT Convertible s manuálem. Za takovýhle majlant člověk sice dostal o nějakých 270 koní víc, ale i to jde pořídit i mnohem levněji.

Auto se tedy neprodávalo, ale nelze říci, že by to lidi Neiman Marcus překvapilo. Firma totiž předem nenechala přestavět celou stovku aut, jen koupila u Fordu základní provedení a čekala na reálný zájem. Nějaký i byl, pár lidí si tyhle Mustangy jistě koupilo, ale nebylo jich více než 49. Nejméně 51 neupravených kusů totiž zamířilo po neúspěšném prodeji přes katalog Neiman Marcus k onomu michiganskému dealerovi. Tomu aktuálně zbývají na prodej dva exempláře za zmíněných 35 tisíc dolarů a tato auta k 1. 5. 2017 stála ve skladu dealera 683 dnů. Pořád jsou nová, dosud nepřihlášená.

Fakt, že upravených Mustangů vzniklo mnohem méně než 100, může pro jejich majitele znamenat za pár let větší zisk, pokud vůz koupili aspoň zčásti jako investici. Je tedy trochu ošklivý, ale to je věc vkusu, zas taková hrůza to není. A odhadujeme, že kryt zadních sedaček se dá odmontovat a můžete natáhnout střechu.

Ovšem, v současnosti zájem o tyto upravené kousky asi není tak velký, jak by se mohlo zdát. Russ Milne Ford nabízel na eBayi údajně první prototyp tohoto Neiman Marcus Mustangu, vůz modelového roku 2015, s vyvolávací cenou rovných 50 tisíc dolarů (1,23 milionu korun) a cenou Kup teď 99 995 dolarů (2,46 milionu korun). A vůz se neprodal, nebyl na něj ani jediný příhoz. Jestli se to v budoucnosti změní, nebudeme odhadovat, v každém případě se s upraveným Mustangem Neiman Marcus dost přepočítal. A jistě to nebylo poprvé, jistě se to nestalo jenom jemu, jistě ne jenom s auty. Jen se o těchto věcech obvykle nemluví...

O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 1 - neiman marcus ford mustang gt seriovy u dealeraO čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 2 - neiman marcus ford mustang gt logo
Vlevo logo, které mělo dostat všech sto Mustangů, vpravo hromada nepoužitých Mustangů na parkovišti dealera

O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 3 - neiman marcus ford mustang gt 01O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 4 - neiman marcus ford mustang gt 02O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 5 - neiman marcus ford mustang gt 03O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 6 - neiman marcus ford mustang gt 04O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 7 - neiman marcus ford mustang gt 05O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 8 - neiman marcus ford mustang gt 06O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 9 - neiman marcus ford mustang gt 07O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 10 - neiman marcus ford mustang gt 08O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 11 - neiman marcus ford mustang gt 09O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 12 - neiman marcus ford mustang gt 10O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 13 - neiman marcus ford mustang gt 11O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 14 - neiman marcus ford mustang gt 12O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 15 - neiman marcus ford mustang gt 13O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 16 - neiman marcus ford mustang gt 14O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 17 - neiman marcus ford mustang gt 15O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 18 - neiman marcus ford mustang gt 16O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 19 - neiman marcus ford mustang gt 17O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 20 - neiman marcus ford mustang gt 18O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 21 - neiman marcus ford mustang gt 19O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 22 - neiman marcus ford mustang gt 20
Tohle je onen první prototyp Neiman Marcus Mustangu GT Convertible, který nikdo nechtěl ani za 50 tisíc dolarů

O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 23 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 01O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 24 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 02O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 25 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 03O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 26 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 04O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 27 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 05O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 28 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 06O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 29 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 07O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 30 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 08O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 31 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 09O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 32 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 10O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 33 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 11O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 34 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 12O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 35 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 13O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 36 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 14O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 37 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 15O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 38 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 16O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 39 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 17O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 40 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 18O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 41 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 19O čem se nemluví: takhle končí předražené speciality z vánočních katalogů - 42 - neiman marcus ford mustang gt seriovy 20
Russ Milne Ford v Michiganu má ještě dvě takováto kabria za 35 tisíc dolarů. S kvalitou fotografií si hlavu neláme

Zdroje: Autoblog, Neiman Marcus, Russ Milne Ford, eBay

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama