Reklama

Podívejte se, jak lze otevřít nešťastné „sokolí dveře” Tesly i bez elektřiny

Falcon Wings Doors jsou zajímavá věc, její fungování je ale kriticky závislé na elektrické energii. Co tedy dělat, když třeba po nehodě není k dispozici?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Podívejte se, jak lze otevřít nešťastné „sokolí dveře” Tesly i bez elektřiny

23.5.2017 | Marek Bednář | 8 příspěvků

Falcon Wings Doors jsou zajímavá věc, její fungování je ale kriticky závislé na elektrické energii. Co tedy dělat, když třeba po nehodě není k dispozici?

Tesla Model X si získala pozornost světa pro své unikátní „sokolí dveře”, v originálu Falcon Wings Doors, které slouží cestujícím vzadu. Jsou výjimečné svým způsobem otevíraní, nefungují tak ale pro nic za nic - díky své konstrukci je možné je otevřít i v dost omezeném prostoru, což se u dost velkého auta na pomezí MPV a SUV docela. Přesto nelze říci, že by u zákazníků a ve výsledků i u automobilky vedly k pocitům spokojenosti, pro obě strany se opakovaně ukázaly být spíše jedním velkým neštěstím. Na začátku způsobily značné zpoždění příchodu Modelu X na trh a v některých i zcela standardních situacích působí jejich hmotnost problémy.

Pokud ale stojíte na rovině, jsou vážně zajímavé a otvírají se velmi snadno pomocí jediného tlačítka. Zvládnou přitom nenarazit do stropu garáže nebo se nepoškrábat o auto stojící vedle, aspoň teoreticky. A tím, že se zcela uklidí z cesty, můžete snáze manipulovat s věcmi na zadních místech, třeba s dětskou sedačkou a dítětem v ní.

Nicméně, otvírají se elektricky a ve chvíli, kdy auto přijde o elektřinu, např. při nehodě, najednou řešíte otázku, jak ze zadních sedaček ven. Stalo se to v únoru v Číně - Model X havaroval a posádka údajně slyšela výbuchy článků baterie pod podlahou, ale dveře nešly standardním způsobem otevřít. Pasažéři vzadu vylezli předními dveřmi, které mají kromě elektrického ovládání i obyčejnou kliku, protože zadními se ven dostat nedokázali. O několik okamžiků později začalo auto hořet a mluvilo se o štěstí, že se jinak celkem banální nehoda nestala pro část posádky osudnou.

Je to tedy tak, že jsou zadní dveře kriticky závislé na elektřině a v případě vybití či jiných problémů s akumulátory nejdou vůbec otevřít? Není tomu tak, jen je třeba znát ten správný fígl. A právě ten nám v praxi předvádí jeden z majitelů.

„Sokolí dveře” se v nouzi otevírají tak, že odstraníte kryt reproduktoru v jejich dolní části a najdete volný konec ocelového lanka. Za ten zatáhnete, čímž odjistíte zámek, a manuálně zvednete dveře. Jsou samozřejmě velmi těžké, takže to půjde ztuha a musíme se ptát, zda to zvládne třeba subtilní žena. Nicméně, způsob nouzového otevření dveří tu je.

Není zřejmý a musíte o něm vědět, abyste ho mohli použít. To samozřejmě nejde na vrub Tesly, nikdo z nás nechce mít v autě zevnitř velkou červenou klapku s nápisem „nouzové odjištění dveří”, a návody jsou u všech nových aut čtení zábavné asi jako obchodní zákoník pro běžného zaměstnance. I proto je dobré tento způsob otevírání znát - nikdy nevíte, kdy se ocitnete v Model X na zadních sedadlech...

Podívejte se, jak lze otevřít nešťastné „sokolí dveře” Tesly i bez elektřiny - 1 - tesla model x falcon wings nouze 01Podívejte se, jak lze otevřít nešťastné „sokolí dveře” Tesly i bez elektřiny - 2 - tesla model x falcon wings nouze 02Podívejte se, jak lze otevřít nešťastné „sokolí dveře” Tesly i bez elektřiny - 3 - tesla model x falcon wings nouze 03Podívejte se, jak lze otevřít nešťastné „sokolí dveře” Tesly i bez elektřiny - 4 - tesla model x falcon wings nouze 04Podívejte se, jak lze otevřít nešťastné „sokolí dveře” Tesly i bez elektřiny - 5 - tesla model x falcon wings nouze 05Podívejte se, jak lze otevřít nešťastné „sokolí dveře” Tesly i bez elektřiny - 6 - tesla model x falcon wings nouze 06
Tohle neoznačené lanko pod krytem reproduktoru je nouzové otvírání zadních dveří Modelu X

Zdroj: Inside EVs

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše