Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Renault Sport koketuje s elektřinou, stávající technologie ale otevřeně kritizuje
14.5.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Máte pocit, že současné Clio RS s automatem a přeplňovaným motorem je velkým políčkem tradicím? Není, za pár let zřejmě dorazí hybridní model.
Pamatujete ještě na loňský pařížský autosalon, kde se představil nový Renault Clio RS? Pokud ano, pak jistě víte, že v té době jsme zmínili možný začátek konce kdysi slavné francouzské sportovní divize Renault Sport. Nová generace ostrého Clia totiž nahradila příkladné spřažení manuální převodovky a atmosférického dvoulitru za dvouspojkový automat EDC a přeplňovanou jedna-šestku. Jak přitom napovědělo první krátké svezení, nebyla tato volba, minimálně z hlediska preferencí dosavadních zákazníků tohoto auta, zrovna ku prospěchu věci. Tento krok stranou však očividně Renault Sport neodrazuje od pokračování podobným směrem. Divize se nechala slyšet, že možná poprvé ve své historii vyrobí také ostrý kombík a nedávno zazněla dokonce slova o „sportovním“ crossoveru Captur. Ani toto rozšíření zájmu však Francouzům nestačí - jak totiž prohlásil technický ředitel divize Fracois Champod, začal Renault Sport koketovat také s elektřinou.
Tomu bychom se ovšem na jednu stranu neměli divit, neboť samotná mateřská automobilka patří mezi největší propagátory „bezemisního“ pohonu. Za tím lze jistě hledat i 15 % akcií, které v Renaultu vlastní francouzská vláda, která je pro změnu jedním z velkých zastánců podobných řešení mezi státy. Prakticky veškeré světové trhy však v posledních letech dokazují, že i přes vtíravou reklamu a všemožné dotace lidé elektromobily nechtějí a obdobně to kupodivu vidí i samotný Champod, který prohlásil, že „v současné době neexistuje (po vozech poháněných elektrickou energií) poptávka.“
Technický ředitel jde dokonce ve své kritice ještě dále, neboť soudobé elektrické systémy vidí jako „nedospělé“. A také jako velmi drahé, což je důvod, proč byla zamítnuta sériová výroba konceptu Twizy F1. Chamod však zároveň dodává, že možnosti těchto řešeí považuje za „fantastické“. I proto se v ústředí Renault Sportu objevily dva exempláře modelu Zoe, jež si divize mohla „zblízka prozkoumat“. Výsledek však očividně nebyl takový, jaký by očekávali, neboť brzký příchod elektromobilu s logem RS technický ředitel značky vyloučil.
Co si ovšem vyvodit pod zmiňovaným elektrickým flirtem? Pokud hádáte hybridy, pak máte pravdu, a to i přes fakt, že mateřská automobilka je zatím ignoruje. Champod ale v tomto směru tvrdí, že „ač hybridy nebyly volbou Renaultu, neznamená to, že nebudou volbou naší“. Příští modely s logem RS tak zřejmě dostanou kromě turbodmychadla ještě elektromotor, který by mohl zásobovat výkonem zadní kola. Tím by divize stvořila čtyřkolku mnohem logičtější třeba pro zmíněný ostrý Captur.
Ani hybridní budoucností to ovšem u Renault Sportu nemusí skončit. Divize totiž ještě velmi pozorně sleduje šampionát elektrické Formule E, díky čemuž bychom se „ostrého“ elektromobilu nakonec opravdu mohli dočkat. Dané technologie však nejprve musí patřičně zlevnit, neboť série pár stovek či tisíc vozů by se francouzské automobilce nevyplatilo dotovat, zatímco v případě dvacítky monopostů (navíc rozdělených mezi jednotlivé týmy) se nějaká ta finanční oběť dá překousnout.
Záměry francouzské sportovní divize jsou tak víceméně jasné. Loňský rok byl očividně koncem jedné éry, během které zejména Clio RS dominovalo svému segmentu. Máme ale takový smutný pocit, že tato historie se již nebude opakovat...











Čtvrtou generaci Renaultu Clio RS chápeme jako částečnou degradaci divize Renault Sport. Na rozdíl od předchůdců je totiž k mání jen s automatem a turbomotorem













Renault Twizy F1 možná kombinoval elektrický pohon s působivým designem, díky čemuž by klidně mohl zapadnout pod logo RS. Jeho výroba je však finančně náročná, v sérii jej tak neuvidíme
Zdroj: CarAdvice
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nejnovější články
Maserati dostalo nejlepší nápad na vlastní záchranu za mnoho let, je to spojkový pedál
před 5 hodinami
Nová Audi znovu šokují tím, co všechno na nich nefunguje, zkuste si za jízdy ostříkat čelní sklo
před 6 hodinami
Škoda najednou zjistila, že potřebuje nový Karoq. Nebude se s ním párat, ukuchtí ho po vzoru Audi na čínský způsob
před 8 hodinami
Návrat manuálu od Ferrari má být jedna velká opičárna, automobilka si nechala patentovat stejnou faleš jako Porsche či Koenigsegg
před 9 hodinami
Někdo najel s VW Touareg s mocným 5,0 V10 TDI skoro 500 tisíc km a udržel ho fit. Musí to být miláček servisů
před 11 hodinami
Živá témata na fóru
- BMW Divize 06.22. 21:29 - Zajda
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
- S větrem ve vlasech.... 06.22. 14:32 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.22. 10:04 - Předseda
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
