Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo

Lidé se někdy diví, proč si kdokoli koupí raději „derivát od Škody” místo originálního VW. Česká automobilka ale někdy zkrátka dokáže dostat více nejen ze stejné techniky, i z té starší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo

27.4.2019 | Petr Miler

Lidé se někdy diví, proč si kdokoli koupí raději „derivát od Škody” místo originálního VW. Česká automobilka ale někdy zkrátka dokáže dostat více nejen ze stejné techniky, i z té starší.

Někteří Češi Škody milují, jiní jimi pohrdají, ať už se stane cokoli. Mezi oběma nesmiřitelnými tábory ale existuje ještě malá skupinka lidí, kteří jsou ochotní o věci přemýšlet a přinejmenším pro tu by mohly být zajímavé výsledky posledního testu našich španělských kolegů z KM77.

Závěry jejich zkoušek už jsme citovali mnohokrát, a tak jen ve stručnosti připomeneme, že smyslem jejich pracovní existence je opatřit si některý z nových modelů aut, rozestavět před ním kuželky do podoby standardizované zkoušky jízdních vlastností zvané losí test, rozjet vůz na 77 km/h a zkoumat, jak se s celou situací popasuje.

Je obvyklé že oněch 77 kilometrů v hodině je pro auto příliš málo a nebo příliš mnoho, a tak je zkoušen i v jiných rychlostech, dokud není objevena hranice jeho možností. Naposledy se této zkoušce podrobila faceliftovaná Škoda Fabia s motorem 1,0 TSI a není přehnané říci, že excelovala.

Test v 77 km/h zvládla levou zadní a bez kontaktu s kužely se s ním postupně vypořádala až do 80 km/h. To je skutečně nadstandardní rychlost, kupříkladu Kodiaq RS kapituluje už při 75 km/h. Opravdu zajímavé je ale srovnání se zbrusu novým Volkswagenem Polo, který u KM77 též prošel tradičním mučením.

Může se zdát, že jde o technicky shodná auta, však se prodávají souběžně, ale není tomu tak. Polo je morálně novější vůz stojící již na platformě MQB, Fabia si musí vystačit se starší technikou. VW by tedy už kvůli tomu - navíc je to VW - logicky měl být lepší, ale není, konečnou pro něj je už výchozích 77 km/h

Nemá smysl dělat z tohoto výsledku dalekosáhlé závěry, připomíná ale jednu podstatnou věc. Škodovka není jen montovnou alternativních Volkswagenů, je to svébytná automobilka s vlastním vývojem, která „pouze” vychází z podobných technických základů. Někdy z nich ale dokáže dostat víc než Němci a někdy je dokonce dokáže porazit lepším naladěním starší techniky. A to si zaslouží alespoň malý obdiv.


Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo - 1 - Skoda Fabia 2019 losi test vs VW Polo 2019 01Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo - 2 - Skoda Fabia 2019 losi test vs VW Polo 2019 02Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo - 3 - Skoda Fabia 2019 losi test vs VW Polo 2019 03Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo - 4 - Skoda Fabia 2019 losi test vs VW Polo 2019 04Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo - 5 - Skoda Fabia 2019 losi test vs VW Polo 2019 05Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo - 6 - Skoda Fabia 2019 losi test vs VW Polo 2019 06
Faceliftovaná Škoda Fabia stojící na starší platformě koncernu VW...

Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo - 7 - Skoda Fabia 2019 losi test vs VW Polo 2019 07Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo - 8 - Skoda Fabia 2019 losi test vs VW Polo 2019 08Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo - 9 - Skoda Fabia 2019 losi test vs VW Polo 2019 09Starší Škoda Fabia v testu jízdních vlastností pokořila úplně nový VW Polo - 10 - Skoda Fabia 2019 losi test vs VW Polo 2019 10
...v losím testu jasně poráží úplně novou generaci VW Polo stavící na modernější platformě MQB

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše