Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Takhle vypadá Porsche za 1 miliardu Kč, má 4 678 koní
24.8.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
(+ video) Není to auto, ale Porsche to je. Název RFF 135 skrývá katamarán s výjimečným designem, čtyřmi motory a spoustou luxusu.
Značka Porsche proslula hlavně výrobou sportovních automobilů, nadaní členové této rozvětvené rodiny se ale nevěnují jen jim. Firmy nesoucí stejné jméno se věnují rovněž konzultační a designérské činnosti, přičemž my si dnes posvítíme na druhou zmíněnou oblast, která vám nemusí být neznámá. Logo Porsche Design občas vídáme i na spotřební elektronice, v Praze třeba také jezdí tramvaj nesoucí stejnou značku. Dnes se ale podíváme na něco většího, luxusnějšího a také o hodně výkonnějšího.
Ve spolupráci se singapurským výrobcem jachet Royal Falcon Fleet a námořní architektonickou společností Incat Crowther & Kockums totiž Porsche začalo již v roce 2009 pracovat na exkluzivním katamaránu RFF 135. Na snímcích může vypadat subtilně, je to ale pořádný kus techniky - na délku má stroj fyzicky 41,4 metru, na vodě se ale jeví být dlouhý „jen” 35,7 metru. Ponor má přitom hodnotu jen 1,7 metru, takže vládnout byste s tímto skvostem mohli třeba i... Lipnu.
Paluba Porsche RRF 235 má 472 metrů čtverečných, na nichž se rozkládá „prezidentské“ apartmá majitele, jídelna, společenská místnost nebo kajuta pro kapitána a dva hosty. Další šestici můžete ubytovat o patro níže, kde nechybí také kuchyně a jídelna, zatímco o patro výše najdete sluneční palubu o rozloze 208 m2 s jacuzzi, barem či „pláží“ pro opalování.
O pohon jachty se stará dvojice motorů MTU o výkonu 3 440 kW (4 678 koní) v 2 450 otáčkách, jimž asistují dvě tryskové jednotky Rolls-Royce Kamewa 80S3 určené k manévrování v přístavech. Na volném moři pak katamarán dosáhne maximální rychlosti 35 uzlů (cca 65 km/h), což samozřejmě není takové tempo jako v případě silničních vozů nesoucích značku Porsche, na poměry lodí jde ale o působivý výsledek. Spotřebu paliva výrobce neudává, z nádrže na 50 000 litrů paliva si ale můžete odvodit, že o úsporný dopravní prostředek nepůjde.
Aktuálně nevíme, kolik zájemců o exkluzivní jachtu se ve světě našlo, v plánu bylo vyrobit jich 10. A soudě podle prezentace RRF a Porsche zatím tolik modelů 135 prodáno nebylo. Nějaký zájemce se ale přesto našel, a to je ostatně i důvod, proč o tomto designově i technicky pozoruhodném díle píšeme - můžete se totiž stát jedním z majitelů, akorát nebudete první.
Na webu James Edition se objevil kousek z roku 2012, který ve svém podpalubí ubytuje deset cestujících. O jejich pohodlí se pak stará deset členů posádky, ti však nejsou součástí nemalé pořizovací ceny. Katamarán se prodává za 35 milionů Eur (cca 946,5 mil. Kč) a je jen na vás, jestli byste dali přednost jemu, nebo si koupili třeba... několik desítek Porsche 918...

































Exkluzivní katamarán Porsche RFF 135 je aktuálně k mání za necelou miliardu korun
Zdroje: webu James Edition, Royal Falcon Fleet, Superyacht Times
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Skutečné Bugatti vyzvalo na souboj dvacetkrát levnější „Bugatti pro chudé”. Opravdu to nemělo dělat
včera
Nejošklivější nové auto týdne, měsíce i roku schytává těžkou bídu od jinak nekritických kolegů, je leda parodií na 8 let starého předchůdce
24.5.2026
Audi pro rok 2026 vážně chystá nový model s technikou, která byla zastaralá už v roce 2019
21.5.2026
Nejnovější články
Ferrari ukázalo nové pojetí svých showroomů. Připomínají haly sběratelů exkluzivních aut, to nebude náhoda
před 11 hodinami
BMW postavilo svou první vlastní Alpinu na základech mrtvého modelu. A nejspíš to má jiný důvod, než nám šéfdesignér zkouší namluvit
včera
Aukci této krásně specifikované, sotva jeté legendy zdevastoval překlep za miliony, zmatení kupci láteří
včera
Už i Mazda odpískala chystané elektromobily, její „plán B” by měl být varováním hlavně pro EU
včera
Problémy s dostupností olejů gradují, dochází už i Nissanu. Dealeři teď mají zvláštní pořadník pro to, komu dají, komu ne
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
