Reklama

Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují

Tragikomické představení městských strážníků na Václavském náměstí a následná reakce dalších orgánů ukazuje přinejmenším to, jak dalece neprofesionální jsou všichni zúčastnění.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují

23.5.2018 | Mirek Mazal | 69 příspěvků

Tragikomické představení městských strážníků na Václavském náměstí a následná reakce dalších orgánů ukazuje přinejmenším to, jak dalece neprofesionální jsou všichni zúčastnění.

Emoce v posledních dnech rozdmýchavá zákrok pražské městské policie proti muži, který špatně zaparkoval na Václavském náměstí. To je jistě věc, kterou má policie řešit, otázkou ovšem je, jakým způsobem. Zásah městských strážníků, který hned několik kolemjdoucích natočilo na své mobilní telefony, přinejmenším vyvolává pochybnosti o jeho přiměřenosti a profesionalitě, o soudnosti strážníků, kteří museli vědět o tom, že si jejich zákrok ostatní natáčí a také o kompetentnosti jejich nadřízených.

Postupně několik hlídek se minulý rok zapojilo do pacifikace řidiče Volkswagenu Passat, který stál na nedovoleném místě. Obyčejné minutové parkování, kdy muž údajně čekal na ženu s dítětem, se změnilo na akční zatýkání za použití donucovacích prostředků. Po úvodních tahanicích se atmosféra vyhrotila do takové míry, že si pro muže přijelo několik hlídek, které společnými silami povalily muže na zem, zatkly ho a s řadou peprných urážek i použitím zjevně zbytečného fyzického násilí jej naložily do policejního vozu. Celá scéna je vidět na videu pod článkem, které bylo autorem bohužel zveřejněno až se značným časovým odstupem.

Není ale až tak podstatné, kdy se to stalo, ale co se stalo. Neděláme si iluze o tom, jak moc nadšený byl řidič z toho, že si policie všimla jeho přestupku, v jeho chování ale nevidíme nic, co by ospravedlňovalo agresivitu a hrubost, s jakou policie přistoupila k řešení celé věci. A ještě pozoruhodnější je následná reakce zúčastněných orgánů státu.

Mluvčí pražských strážníků Jan Čihák sdělil, že se podezřelý dopustil dopravního přestupku nerespektováním zákazové značky zákazu zastavení, neuposlechnutí výzvy a neprokázání totožnosti. Vzhledem k agresivnímu chování orgánů veřejné moci muž ani neměl šanci splnit několik povinností, například muž stál dle výzvy na místě, přesto ho strážník držel oběma rukama, ukázat doklady v takové situaci snad ani nebylo proveditelné.

Čihák se snažil bránit kolegy vší silou, podle jeho názoru byl poškozený vyzván k prokázání totožnosti ještě před provedením zákroku za použití donucovacích prostředků. Tato informace je v hrubém rozporu s natočenými skutečnostmi v úvodu videa po příjezdu další posádky. Posily bez rozmyslu naskákaly na muže a agresivně ho zatkly. Od jedné strážnice slyšíme, jak muži vulgárně nadává a uhodí jej pěstí v momentě, kdy byl dávno spoután.

Kontroverzní zákrok byl tak absurdní, že se k němu včera opětovně vrátilo i policejní vedení v oficiálním Vyjádření Městské policie Praha. Celé znění přikládáme níže, ale samozřejmě se jedná o slohové cvičení obhajující neadekvátně tvrdý zákrok. V podstatě kopíruje prohlášení tiskového mluvčího. Prý řidič neuposlechl výzvy a zamknul se v autě, se kterým plánoval ujet. Údajně navíc opakovaně nerespektoval pokyny, proto byly použity prostředky k jeho zadržení. Hořce vtipné je, že podle Vyjádření se podezřelý choval agresivně, nicméně na záběrech níže nic takového nevidíme. Stejně tak je nepravděpodobné, že by se dotyčný v autě zamkl a plánoval ujet - vidíme jej stát vně vozu, z nějž podle svědků vystoupil sám.

Ironický je závěr reakce k incidentu, který musíme citovat celý. „Postup strážníků následně prověřovaly orgány činné v trestním řízení, a to na základě podaného trestního oznámení ze strany pachatele protiprávního jednání. Celá věc byla Policií ČR, na základě výsledku provedeného šetření odložena, protože se podezření ze spáchání trestného činu ani přestupku zakročujícími strážníky nepotvrdilo, resp. bylo jednoznačně vyloučeno. S tímto postupem pachatel protiprávního jednání nesouhlasil a podal stížnost k dozorovému státnímu zástupci. Tato stížnost byla příslušným státním zástupcem zamítnuta, resp. postup Policie ČR byl z jeho strany potvrzen jako správný.“

Nadřízené složky tedy s přehledem posvětily zjevně neprofesionální chování lidí, kteří by měli ve vyhrocených situacích jednat vždy s nadhledem. Bez ohledu na to, co se dělo či mohlo dít mimo záběry nevidíme důvod, proč by policie měla takto agresivně zacházet s člověkem, který minimálně před objektivy nekladl žádný odpor, nebyl agresivní ani vulgární - na rozdíl od městské policie. Šlo přece o špatné parkování, které by profesionálně se chovající policie měla zvládnout s nadhledem i v případě, kdy vše nejde podle plánu.

Že policisté nepřemýšleli, jasně ukazuje i agresivita zmíněné strážnice. I kdybyste byli ten nejagresivnější z agresivních policistů, bili byste spoutaného člověka za sprostých nadávek v momentě, kdy musíte vědět, že vás okolí natáčí? Můžeme to smáznout zmínkou o selhání jednotlivce či jednotlivců, skutečně varovné ale na tomto případě je, že přinejmenším neprofesionální chování strážníků vedení policie i ostatní orgány ještě kryjí. Chtěli byste vy mít takto vystupující policisty ve svém sboru? My opravdu ne.

Názor si udělejte sami a nezapomeňte pozorně sledovat v čase 3:35, kdy přijde „hvězdný” moment oné strážnice. Už takto se přece policista ve službě chovat nemůže a to je z celého videa jediný moment...

Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 1 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 01Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 2 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 02Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 3 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 03Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 4 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 04Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 5 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 05Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 6 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 06Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 7 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 07Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 8 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 08Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 9 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 09Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 10 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 10Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 11 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 11Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 12 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 12
Takto „profesionálně” zasahuje pražská městská policie pro řidičům, kteří špatně parkují - 13 - Zakrok Mestke policie Praha jen proti parkovani 13
Muž dostal před svojí rodinou pořádnou nakládačku, když na ně čekal na zákazu zastavení. Na pokutu to bylo, skutečný zákrok policistů ale považujeme za nepřiměřený a neprofesionální

Zdroje: petrdosty@Youtube, Městská policie Praha

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 69 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše