Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč?

Nepěkný pohled se naskýtá člověku v hongkongských ulicích - i zajímavá auta tam zarůstají křovím či chytají prach. Má to své varovné důvody.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč?

10.9.2016 | Marek Bednář | 15 příspěvků

Nepěkný pohled se naskýtá člověku v hongkongských ulicích - i zajímavá auta tam zarůstají křovím či chytají prach. Má to své varovné důvody.

Když člověk ve středu Evropy potká opuštěné auto, zarůstající kopřivami, většinou to je „stodvacítka”, stará Lada nebo něco podobného. Ne, že by nás pohled na takové konce nermoutil, alespoň z ekonomického hlediska ale lze podobný výsledek pochopit - majiteli už vůz ani nestojí za snahu ho prodat, byť za láhev whisky, neboť celou transakci by provázela ještě „ekodaň” mnohonásobně větší výše, kterou ani jedna ze stran obchodu není ochotná platit. A komu by se chtělo investovat do jeho sešrotování.

Jak se dozvídáme, v Hongu Kongu stíhá podobný osud docela jiná auta - lidé tam nechávají hnít vozy, které by u nás mohly nejen udělat velmi dobrou službu, ale také by mohly být pýchou svých majitelů. Na fotkách níže se můžeme na pár takových podívat. Fotografie pocházejí od Michaela Tracyho, amerického geologa, který nyní pracuje v Hong Kongu. Má rád auta a na svých výletech městem fotografuje ta, o která už nikdo nemá zájem. A naráží na překvapivě hodně překvapivě vzácných aut.

Podívejte se sami - vidíme žluté Subaru Impreza WRX, čtyřdveřový Nissan Skyline R34, u nás poměrně málo známý Nissan Silvia 2000 ZSE-X nebo Isuzu VehiCross, o kterém jsme psali už dříve. Je tu také starší Rolls-Royce Silver Cloud III, v Hong Kongu vzácný a ceněný původní VW Brouk a další vozy, třeba u nás neznámá Toyota Cressida. Všechna tato auta jsou ponechána svému osudu a některá už zjevně dlouho pohlcuje příroda. Všechna by jistě mohla najít lepšího využití, zasloužila by si záchranu.

Na místě je pochopitelně otázka, proč se něco takového děje autům s hodnotou ještě dosti vzdálenou nule. Důvody mohou být různé, tím jednotícím jsou ale extrémně vysoké náklady na provoz auta, které jsou Hong Kongu vlastní. Jeden z amerických rezidentů se podělil o informaci, kolik jej v tomto místě stojí provoz naprosto obyčejného MPV Toyoty starého 15 let a je to vážně spousta peněz.

Jen za povinné pojištění a silniční daň platí v přepočtu 277 tisíc Kč ročně. Město je přelidněné a parkování v jeho centrech vždy placené, stojí jej ročně 87 tisíc Kč jen při cestách za prací a zábavou (jinak parkuje ve své garáži a její cenu nezapočítává vůbec). Levný tu není ani benzin, platí za něj 462 tisíc ročně jen za ježdění v rámci města a servis auta si dělá svépomocí s náklady na díly ve výši 60 tisíc Kč za rok. To je dohromady skoro 900 tisíc Kč za rok, skoro 80 tisíc měsíčně, za provoz 15 let starého, obyčejného auta. A to si jej opravuje sám, nepočítá náklady na domácí parkování ani amortizaci pořizovací ceny. S obyčejným novým kompaktem bez vlastní garáže budete se vším všudy daleko za milionem ročně.

Provozovat jakékoli auto v Hong Kongu je tedy velmi, velmi drahé a o zbytek se může postarat např. administrativní zádrhel typu zmíněná „ekodaň” nebo velmi komplikovaná procedura při exportu. Snadno se pak může stát, že se na úroveň místní zrezivělé Škody 120 dostane zachovalá Impreza či GT-R - prostě bude dražší či komplikovanější s nimi udělat cokoli jiného, než je prostě odstavit v okrajových částech města a nechat je na pospas vlastnímu osudu nebo je bez uhrazené silniční daně nechat stát před domem a čekat na zázrak.

Je to varovné i pro nás - jakékoli zvyšování administrativních nákladů na provoz či převod auta (i to tady může být faktor, akorát v jiné výši) činí nepoužitelnými i jinak použitelné vozy a dopředu maluje jejich smutný osud. Z pohledu na vozy v hongkongských ulicích bolí srdce, i když některá by zachránit jistě šlo. Něčeho podobného bychom se u nás dočkali jen velmi neradi...

Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 1 - opustena auta v hongkongu 05Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 2 - opustena auta v hongkongu 06Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 3 - opustena auta v hongkongu 01Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 4 - opustena auta v hongkongu 02Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 5 - opustena auta v hongkongu 03Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 6 - opustena auta v hongkongu 04Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 7 - Opustena auta Hong Kong abandoned dalsi 01Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 8 - Opustena auta Hong Kong abandoned dalsi 02Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 9 - Opustena auta Hong Kong abandoned dalsi 03Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 10 - opustena auta v hongkongu 07Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 11 - Opustena auta Hong Kong abandoned dalsi 04Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 12 - opustena auta v hongkongu 08Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 13 - opustena auta v hongkongu 09Tato i cenná auta smutně čekají na smrt v ulicích Hong Kongu. Proč? - 14 - opustena auta v hongkongu 10
Tahle auta - a nejen auta - byla zachycena v Hong Kongu. Jistě nejsme sami, komu přijde škoda je nechat zarůst vegetací

Zdroj: carsofhongkong@Instagram přes Jalopnik

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 15 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama