Reklama

Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde

Tesla zejména v poslední době bojuje s přílišným a ne zcela ohleduplným využíváním svých rychlých nabíječek. Obojí teď už má vyřešené, i v ČR.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde

18.12.2016 | Petr Miler | 39 příspěvků

Tesla zejména v poslední době bojuje s přílišným a ne zcela ohleduplným využíváním svých rychlých nabíječek. Obojí teď už má vyřešené, i v ČR.

Supercharger Tesly přišel už v roce 2012 coby podstatné zatraktivnění nabídky elektromobilů značky. Jednak dovoluje relativně rychlé dobíjení, které sice stále není ani trochu srovnatelné s rychlostí doplnění paliva u čerpací stanice, desítky minut jsou ale pořád lepší než desítky hodin. Zájemci o Tesly Model S (a později i Model X) ale neslyšeli jen na rychlost, zajímavá jim jistě přišla i možnost dobíjet svá auta zdarma, která měla být k dispozici „navždy”.

Pro majitele vozů, kteří se je koupili do letoška, navždy zdarma opravdu bude či aspoň být má, jinak se ale stalo, co se stát muselo. Tesla s vyššími prodeji začala na své už tak mizerné ekonomické bilanci pociťovat, že co je zdarma pro zákazníky, není zdarma pro ni. A tak nejprve vyzývala k omezování využití rychlého dobíjení jen pro případy, kdy někdo někam jede, nikoli postaví své auto k nabíječce pár kilometrů od domu, později ji ale nezbylo než s dobíjením zdarma skončit. Ekonomický aspekt ovšem nebyl tím jediným problémem.

Dalším se ukázalo být, že někteří majitelé u Superchargerů v podstatě parkovali svá auta, která si přitom nechali dobíjet. Jiní majitelé si tak stěžovali, že občas přijedou ke stanici a všechna místa jsou obsazená nabitými, ale zaparkovanými Teslami. Elon Musk to kdysi slíbil vyřešit a teď to skutečně vyřešil - parkování už dobitého auta u Superchargeru je od teď zpoplatněno.

Řešení celé věci je jednoduché - firma pochopitelně ví, jaký vůz dobíjí a dobíjení lze sledovat přes mobilní aplikaci. Majitel auta tedy může nechat svou Teslu u nabíječky a odejít, po nabití je pak informován, že doplnění „šťávy” bylo završeno. V tu chvíli má 5 minut na to, aby s autem odjel - buď to udělá a problém není, nebo to neudělá a majiteli bude účtován tzv. Idle Fee, poplatek za nečinnost. Jak velký? Dost „tučný”, bez nadsázky.

Tesla si musí být vědoma toho, že např. koruna za minutu by asi dobře situované majitele aut značky neodradila, a tak účtuje podstatně více. Ceny pro jednotlivé trhy najdete na jejím webu a je tu i Česká republika. Pravda, s cenou uvedenou jako „9.50 CZR” (Rukona?), ale to nechme stranou - skoro 10 Kč za minutu je vážně hodně na to, aby se každý od Superchargeru co nejrychleji „pakoval”. A ceny v jiných zemích jsou podobné či vyšší.

Pokud tedy i nějaký český majitel bude zbytečně zabírat Supercharger, třebaže bude jediný na daném místě, bude mu naúčtován tento poplatek, který po něm bude firma žádat při další návštěvě servisu.

A proč si tím tedy firma nepřijde na Čechy, když má tato věc i českou cenu? Na hrstku českých majitelů Tesel si tím jistě přijde, jenže Češi si u Superchargeru v Humpolci „nabíjejí” i Octavie a Fabie. A na takový způsob blokování je i poplatek za nečinnost krátký...

Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 1 - Tesla Supercharger obsazeno vozy Skoda 01Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 2 - Tesla Supercharger obsazeno vozy Skoda 02Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 3 - Tesla Supercharger obsazeno vozy Skoda 03Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 4 - Tesla Supercharger obsazeno vozy Skoda 04Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 5 - Tesla Supercharger obsazeno vozy Skoda 05Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 6 - Tesla Supercharger obsazeno vozy Skoda 06Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 7 - supercharger humpolec pouzivani 01Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 8 - supercharger humpolec pouzivani 02
Tesla chce zabránit blokování Superchargerů nabitými auty. V Humpolci je ale blokují i jiná auta, byť i Tesly jsou zde k vidění

Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 9 - supercharger humpolec otevreni 01Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 10 - supercharger humpolec otevreni 02Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 11 - supercharger humpolec otevreni 03Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 12 - supercharger humpolec otevreni 03aTesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 13 - supercharger humpolec otevreni 04Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 14 - supercharger humpolec otevreni 05Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 15 - supercharger humpolec otevreni 06Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 16 - supercharger humpolec otevreni 07Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 17 - supercharger humpolec otevreni 08Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 18 - supercharger humpolec otevreni 09Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 19 - supercharger humpolec otevreni 10Tesla zpoplatnila blokování Superchargerů, na Čechy si tím nepřijde - 20 - supercharger humpolec otevreni 11
Supercharger v Humpolci trochu pozitivnějším pohledem

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 39 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše