Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou

V autě s volantem vlevo máte přirozenou tendenci sahat na kliku dveří levou rukou, ideální postup to ale není. Právě při tomto způsobu otevírání totiž nejčastěji dochází k nehodám.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou

30.9.2018 | Mirek Mazal

V autě s volantem vlevo máte přirozenou tendenci sahat na kliku dveří levou rukou, ideální postup to ale není. Právě při tomto způsobu otevírání totiž nejčastěji dochází k nehodám.

V rušných ulicích měst se cyklisté a motorkáři nejčastěji dostávají do těsného kontaktu s automobily všech velikostí. Nezřídka přitom dochází k incidentům, za které mohou dveře otevřené v nejhorší možný okamžik. Člověk sedící v autě se buď neohlédne vůbec nebo kolegu jedoucího v jedné stopě přehlédne a dveře otevře těsně před ním. Podle studie provedené v Chicagu představují takové incidentů přibližně jednu pětinu všech vážných nehod cyklistů a motorkářů, nejde tedy o nic zanedbatelného.

V rámci prevence po světě probíhají reklamní kampaně určené k větší ohleduplnosti v městské džungli. Obvykle jde o informovanost a nelze proti tomu nic namítat, v Nizozemsku ale vymysleli něco lepšího. Nakonec právě tato země je známá svým pozitivním přístupem k alternativním způsobům cestování na kratší vzdálenosti, v nichž bicykly hrají svou podstatnou roli. Holanďané tedy razí svoji vizi, jak jednoduchým způsobem bezpečnosti v ulicích měst pomoci - nabádají řidiče, aby dveře auta při vystupování otevírali pravou rukou.

Jen si to představte. Sedíte za volantem, chcete opustit automobil a dveře otevřete levou rukou tak, jak tomu velí přirozenost. I když se přitom podíváte do zpětného zrcátka, může se stát, že dveře otevřete těsně před člověkem jedoucím na kole, skútru nebo jiné motorce. Zejména cyklisté se snadno schovají do mrtvých míst zpětného zrcátka a ruku na srdce, spousta lidí se do něj při vystupování vůbec nepodívá.

Holanďané ale zjistili, že při použití pravé ruky k otevření dveří se lidské tělo vytočí do strany a řidič se stejně přirozeně podívá ven ještě dříve, než dveře zcela otevře. Stačí tedy použít druhou ruku a riziko nehody rázem výrazně klesne.

Projekt propagující použití pravé ruky má své oficiální jméno Dutch Reach, volně přeložme jako „holandský chvat”, což je i způsob, jak by autoři rádi říkali samotnému způsobu otevírání. Otázkou může být, zda se zaměřovat jen na jednu stranu a tedy na pravou ruku, neboť pro spolujezdce to platí přesně naopak. A v místech, kde se hodně jezdí na kolech, bývají mezi vozovou a chodníky cyklostezky, kde otevřené dveře páchají také hodně škod. Ale zůstaneme-li u řidičů, který z auta musí vystoupit tak nějak pokaždé, platí „pravidlo pravé ruky”.

Až tedy budete příště vystupovat z vozu po podélném zaparkování u kraje silnice, zkuste si sáhnout po dveřích pravačkou. Je to jedna z těch drobností, které umí snadno vyřešit potenciální průšvih - vás to nic stát nebude a někomu jinému to může zachránit zdraví...


Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou - 1 - Proc otevirat dvere pravou rukou 01Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou - 2 - Proc otevirat dvere pravou rukou 02Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou - 3 - Proc otevirat dvere pravou rukou 03Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou - 4 - Proc otevirat dvere pravou rukou 04Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou - 5 - Proc otevirat dvere pravou rukou 05Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou - 6 - Proc otevirat dvere pravou rukou 06Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou - 7 - Proc otevirat dvere pravou rukou 07Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou - 8 - Proc otevirat dvere pravou rukou 08Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou - 9 - Proc otevirat dvere pravou rukou 09Tohle je důvod, proč byste jako řidiči měli dveře auta otevírat vždy pravou rukou - 10 - Proc otevirat dvere pravou rukou 10
Iniciativa Dutch Reach se snaží přimět řidiče tahat za kliku dveří pravou rukou, aby je poloha těla přiměla zkontrolovat prostor za autem. Zabrání to zbytečným nehodám zejména s cyklisty, ale i s jinými vozy

Zdroj: [https://www.aol.com/article/lifestyle/2018/08/16/heres-why-you-should-always-open-your-car-door-with-your-right-hand/23503662/ AOL]

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše