Reklama

Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí

Firma stojící za spoustou rozličných automobilových studií zkompilovala jejich výsledky a vyhlásila 13 úplně nejlepších vozů posledních pěti let. Přehled vítězů není bez překvapení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí

11.9.2018 | Petr Prokopec

Firma stojící za spoustou rozličných automobilových studií zkompilovala jejich výsledky a vyhlásila 13 úplně nejlepších vozů posledních pěti let. Přehled vítězů není bez překvapení.

Společnost J.D. Power pravidelně publikuje výsledky studií, ve kterých se zaměřuje na rozličné aspekty kvality automobilů. Jsou založeny na odpovědích běžných lidí, kteří si auta kupují za své peníze a pak v nich i jezdí. A jistě i proto mívají pro leckoho překvapivé výsledky. Oslovení motoristé v mnoha případech posílají na úplný vrchol korejské automobilky jako Genesis, Hyundai nebo Kiu, znamená to ale, že Korejci vyrábí ty nejlepší vozy, jaké lze v současnosti koupit? Až tak jednoznačné to samozřejmě není, neboť jde stále jen o vítězství v dílčích anketách.

Právě kvůli tomu se u J.D. Power vůbec poprvé rozhodli, že výsledky těchto skloubí a vyhlásí absolutně nejlepší auta, která si můžete koupit. Do stupnice od jedné do sta tedy byly zasazeny výsledky zohledňující spokojenost zákazníků nejen se samotnými vozy, ale třeba i s prodejní a poprodejní péčí. A nahlíženo nebylo jen na zbrusu nová auta, ale i na ta, které již mají nějaký ten pátek odsloužen, neboť hodnocení počítá s modelovými roky 2013 až 2018.

Při tomto záběru nepřekvapí, že ve hře jsou tisíce různých aut a variací. Troy Snyder, viceprezident společnosti J.D. Power, k tomu řekl, že „téměř 600 modelů získalo skóre 81 nebo vyšší. Zákazníci proto mohou snadno zakoupit kvalitní vůz, který vyhovuje jejich potřebám a tužbám.“ Ty nejlepší vozy ale potřebovaly pro umístění na špičce o něco lepší skóre.

Absolutním vítězem se tedy stalo Porsche 911, které obdrželo 94 bodů ze sta možných. Druhé pak skončilo Genesis G90 s 93 body, tedy luxusní produkt automobilky Hyundai, u nás mnohými zatracované firmy. Jen jednobodová ztráta na první auto v pořadí v kombinaci s podstatně větší univerzálností velkého sedanu znamená, že korejský vůz někteří označují za ten úplně nejlepší, jaký si lze aktuálně pořídit.

Je samozřejmě otázkou, zda je zároveň i tím, po němž lidé nejvíce touží. Odpověď bychom přitom snadno mohli nalézt na zdech dětských pokojíčků, kde Genesis asi moc často nevisí. Jenže to není ani případ Mercedesu třídy S, který skončil na třetí příčce a přesto jej respektuje celý automobilový svět. Některá auta jsou zkrátka spíše volbou rozumu než srdce, to ale nemusí znamenat nic negativního.

Žebříček už pro to nelze brát jako bernou minci pro kohokoli, představy každého o ideálním autě budou trochu jiné. Nicméně Porsche 911 by nejspíše na úplný vrchol umístila i u nás spousta motoristů, u tohoto vozu dochází ke vzácné souhře všech důležitých okolností. Máme tu působivé jízdní vlastnosti, každodenní využitelnost, dobrou kvalitu i skvělou image.

Druhé Genesis G90 tady jistě tak dobře přijímáno nebude, u luxusního Hyundai předsudky jistě udělají své. Nakonec i proto se vůz stáhl ze zdejšího prodeje - jakkoliv může být kvalitním, rychlým i velmi dobře vybaveným vozem, a navíc levnějším než německá konkurence, v rámci image bude srdce zákazníků i v nejbližších letech patřit spíše Audi, BMW či Mercedesu.

Třícípá hvězda boduje s třídou S, byť třetí místo sdílí s Lincolnem Continental, který rovněž dostal 92 bodů. Předpokládáme, že zámořská limuzína by si jistě dokázala získat i Evropany, byť by asi šlo jen o malé množství těch, kteří se chtějí odlišit od davu.

Zbytek probereme spíše telegraficky, koneckonců Porsche Macan, Lincoln Navigator a Lexus RX jsou hodnoceny na stejné úrovni 91 body. O jeden méně pak získaly Porsche 718, BMW řady 7, Cadillac Escalade, Genesis G80, Lexus GS a Porsche Cayenne. Ač tedy značka z Zuffenhausenu v dílčích anketách prohrává, evidentně je z celkového stále nejlepší, neboť ze třinácti zveřejněných příček na ni připadají čtyři - skoro všechna auta, které vyrábí.

Kompletní vyhlášení pořadí s body naleznete v přehledu níže, na fotografiích vám přiblížíme vozy na prvních třech místech.

Absolutně Nejlepší auta posledních pěti let podle J.D. Power

1. Porsche 911 (94 bodů)
2. Genesis G90 (93)
3.-4. Mercedes-Benz S-Class (92)
3.-4. Lincoln Continental (92)
5.-7. Porsche Macan (91)
5.-7. Lincoln Navigator (91)
5.-7. Lexus RX (91)
8.-13. Porsche 718 (90)
8.-13. BMW 7 Series (90)
8.-13. Cadillac Escalade (90)
8.-13. Genesis G80 (90)
8.-13. Lexus GS (90)
8.-13. Porsche Cayenne (90)


Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 1 - Porsche 911 GTS 2017 facelift prvni sada 06Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 2 - Porsche 911 GTS 2017 facelift prvni sada 07Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 3 - Porsche 911 GTS 2017 facelift prvni sada 09
Pokud se sečtou veškerá kritéria hodnocení, pak je Porsche 911 podle společnosti J.D. Power na současném vrcholu automobilového světa

Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 4 - Hyundai Genesis G90 2016 prvni oficialni sada 02Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 5 - Hyundai Genesis G90 2016 prvni oficialni sada 03Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 6 - Hyundai Genesis G90 2016 prvni oficialni sada 22a
Druhé Genesis G90 nejspíše těží z nižší ceny, než za jakou je k mání konkurence...

Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 7 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 10Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 8 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 12Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 9 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 13
Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 10 - 2017 lincoln continental produkcni 01Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 11 - 2017 lincoln continental produkcni 03Toto je 13 nejlepších aut posledních 5 let podle J.D. Power. Druhé Čechy překvapí - 12 - 2017 lincoln continental produkcni 13
...třeba v podobě Mercedesu třídy S. Ten přitom dosáhl stejného hodnocení jako Lincoln Continental

Zdroj: J.D. Power

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama