Reklama

VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace

Volkswagen na autosalonech ukazuje své budoucí modely obdařené hybridním pohonem, v sérii je pak ale nenabízí. Proč, nemusíme dlouze tápat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace

7.11.2017 | Petr Prokopec | 29 příspěvků

Volkswagen na autosalonech ukazuje své budoucí modely obdařené hybridním pohonem, v sérii je pak ale nenabízí. Proč, nemusíme dlouze tápat.

Koncern Volkswagen, stejně jako ostatní světové automobilky, v poslední době mluví hlavně o elektromobilitě. Podle šéfa koncernu Matthiase Müllera je to dáno politickým a mediálním tlakem, sami lidé o elektromobily zatím příliš nestojí. Němci se tak veřejně zavázali investovat do roku 2030 do alternativních zdrojů paliva 20 miliard Eur (cca 517,4 mld. Kč), není to ale zase tak moc, jak se na první pohled zdá. Ve vztahu k celkovému rozpočtu je to jen asi 15 procent všech investic. Kam zamíří ten zbytek, ptáte se? Na vývoj aut s konvenčním pohonem.

I přes ne až takové jako proklamované nadšení zůstává VW věrný svému cíli prodávat v roce 2025 milion elektrifikovaných aut ročně. Šéf Volkswagenu Herbert Diess ale současně chce, aby jím řízená značka na elektrických autech vydělávala od prvního dne, kdy je začne prodávat. Co je ale zajímavější, jakkoliv VW Group nabídne ryzí elektromobily či 48voltové hybridy, plug-in hybridy budou v jeho nabídce jen ojedinělé a do většiny koutů světa nezamíří vůbec.

Pozoruhodné je to i proto, že dnes VW dva plug-in-hybridy nabízí a většina jeho konceptů z posledních let měla právě takový pohon. Sériové verze je pak ale už nedostávají. Příkladem budiž současný Tiguan, jehož hybridní předprodukční koncept můžete vidět na fotkách níže, v nabídce sériové verze ale takový pohon nefiguruje. Co za tím stojí? Ppodle Diesse hlavně to, že se na ně ve většině míst světa nevztahují dostatečné daňové úlevy a samy o sobě prostě nejsou efektivní ani pro VW, ani pro zákazníka.

Na otázky kolegů z Car and Driver kolem dobíjecích hybridů reagoval Diess vůbec zajímavě:

C/D: Koncept jste původně ukázali jako hybrid a není to hybrid...
HD: Nabídneme hybrid.

C/D: V Evropě?
HD: To není rozhodnuto.

C/D: V Americe?
HD: Ne, v Americe ne. Plug-in hybridy nedávají velký smysl kvůli emisím a nejsou podporovány daňovými úlevami.

C/D: Takže mluvíme o ryze čínském hybridu?
HD: To není rozhodnuto... Máme čas na rozmyšlenou. Plug-in hybridy pro nás nemají smysl v USA - rozhodnuto. Mohou pro nás mít smysl v Evropě - nerozhodnuto. Mají pro nás smysl v Číně - rozhodnuto.

Jinými slovy, Tiguan a další vozy se v sériové verzi ukáží v prodeji jen v Číně, kde jsou štědře podporovány rozličnými dotacemi a úlevami, jinde pravděpodobně nebo jistě nikoli. Je to možná překvapivá strategie, nicméně automobilka již dříve naznačila, že se chce soustředit na čisté elektromobily. Připravila pro ně modulární platformu MEB, která je má rovnou přivést do černých čísel.

Bude na ní stát hned patnáct vozů (pět z toho dostane logo VW, chybět však nebudou ani elektrifikované Škody a Seaty). To je už je dost vysoký počet na to, aby mohly vývojové náklady být rozprostřeny mezi řadu značek a modelů. A právě v objemu má VW dle Diesse velkou výhodu třeba před koncernem Daimler, který na elektrifikaci nebude v první fázi vydělávat ani náhodou.

„V produktové nabídce máte vždy ziskovější a méně ziskové vozy. My již s naším prvním elektrifikovaným vozem (hatchback z rodiny I.D.) dosáhneme stejného zisku, jakého dosahujeme u modelu Polo. Myslím, že to je v pohodě. Není to skvělé, ale je to v pohodě. Započítány jsou v to přitom veškeré investice a náklady,“ popisuje situaci Diess naráží tím na Teslu, která na elektromobilech prodělává stále víc.

Je ovšem evidentní, že kalifornská značka je pro Volkswagen, stejně jako pro zbytek světa, velkou inspirací. VW se u ní nechalo inspirovat také v oblasti modernizace softwaru online. To v případě VW znamená opravdu velkou revoluci, zvláště ve vztahu k dealerům, jejichž existence bude stále méně potřebná.

Volkswagen proto již oznámil prodejcům, že jejich kontrakty budou s rokem 2020 zrušeny, aby mohlo být zavedeno nové schéma, jež počítá s menší dealerskou prodejní sítí. To není pro řadu lidí zrovna příznivá zpráva, nicméně automobilka do značné míry nemá jinou možnost - stávající smlouvy jí přímý kontakt se zákazníky víceméně zakazují.

Ve finále můžeme zmínit ještě baterie s pevným skupenstvím elektrolytu, kterým je platforma MEB uzpůsobena. Podle Diesse bude Volkswagen tento druh akumulátorů používat až od roku 2024. Firmám jako Dyson, jež v tomto ohledu mluví o roce 2020, se pak vysmívá. Dle něj to zkrátka není u první generace baterií možné, zejména s ohledem na jistá negativa lithium-iontových článků.

„Jsou zde pozitiva a negativa. V případě havárie jsou tyto baterie bezpečnější, ale jejich kapacita není příliš velká,“ popisuje současný stav šéf Volkswagenu. Bude tedy třeba další vývoj, než bude toto riziko odstraněno. Poté by ovšem VW mohl nabídnout levné a bezpečnější elektromobily s dobrým dojezdem. I proto vlastně Němci nechtějí zbytečně investovat do plug-in hybridů.

VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 1 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 01VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 2 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 02VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 3 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 03VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 4 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 04VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 5 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 05VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 6 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 06VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 7 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 07VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 8 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 08VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 9 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 09VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 10 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 10VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 11 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 11VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 12 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 12VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 13 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 13VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 14 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 14VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 15 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 17VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 16 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 18VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 17 - VW Tiguan GTE Active prvni sada 19
VW Tiguan se sice jako koncept ukázal v plug-in hybridní verzi, značka v ní ale překvapivě nevidí příliš velký smysl

VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 18 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 12VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 19 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 13VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 20 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 14VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 21 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 15VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 22 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 16VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 23 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 17VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 24 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 18VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 25 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 19VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 26 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 20VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 27 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 21VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 28 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 22VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 29 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 23VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 30 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 38VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 31 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 39VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 32 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 41VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 33 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 42VW přiznal, že plug-in hybridy jsou hlavně póza pro autosalony a kasička na dotace - 34 - VW I.D. Concept 2016 nova sada 44
Značka totiž počítá s tím, že jí nabízené elektromobily budou dostatečně žádané i ziskové, proto vlastně není třeba dělat zbytečný prostřední krok

Zdroj: Car and Driver

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 29 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše