Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek

Potkat nejostřejší variantu Golfu IV je samo o sobě vzácností, tento její derivát ale vznikl v pouhých 500 kusech. Jeden krásný je teď na prodej.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek

8.10.2016 | Marek Bednář | 7 příspěvků

Potkat nejostřejší variantu Golfu IV je samo o sobě vzácností, tento její derivát ale vznikl v pouhých 500 kusech. Jeden krásný je teď na prodej.

Volkswagen Golf IV R32 asi netřeba připomínat. Tenhle model přišel poprvé právě se čtvrtou generací německého bestselleru, byl jejím vrcholem a protože byl na Golf dost drahý, na silnicích není příliš často k vidění. Prodávat se začal v roce 2002, v nabídce byl jen do roku 2004 a podle oficiálních údajů vznikl jen v 10 062 exemplářích, z nichž navíc téměř polovina skončila v USA.

Po technické stránce to je velmi zajímavé auto, protože ač má karoserii Golfu, motor, pohon všech kol i geometrie obou náprav jsou téměř beze zbytku převzaté z Audi TT té doby. To znamená mnohem živější podvozek, než by se při pohledu na krabicoidní karoserii mohlo zdát. A také nutnost větší ostražitosti a lepších řidičských dovedností, dodejme; Audi TT první generace umělo příliš ambiciózního, ale nezkušeného řidiče rychle vytrestat i po faceliftu, který podvozek trochu zklidnil.

Golf R32 dostal kromě špičkové techniky i ve výbavě to nejlepší, co Volkswagen tehdy uměl nabídnout. Ve výbavě tedy nebyla jen kůže či alcantara na sportovních sedačkách a elektrické ovládání kdečeho, ale také rádio s navigací a měničem CD nebo xenonové světlomety. To nejpodstatnější ale bylo přeci jen pod kapotou - dnes ikonický motor 3,2 VR6, který dával 241 koní a 320 Nm. Mohl spolupracovat s manuálním šestikvaltem nebo s DSG; byl to první produkční vůz na světě s dvouspojkovou převodovkou.

Jak stojí výše, vzniklo jich jen málo a i z tohoto omezeného počtu byla drtivá většina vyrobených kusů třídveřových. Jen 500 ks vzniklo v pětidveřové variantě a černý vůz, na který se můžete podívat níže, je jeden z nich. Je na prodej s najetými 48 tisíci kilometry a jeho majitel je velmi pečlivý. Vůz dostal nedávno poměrně velký servis, při kterém byly vyměněny všechny náplně a také zapalovací svíčky. Byl umýván jen ručně, zespoda prý vypadá perfektně a je k němu kompletní dokumentace včetně faktur z prodeje prvnímu majiteli z června roku 2003.

Další zajímavostí budiž, že i když to tak nemusí vypadat, registrační značka je personalizovaná. Motor tohoto vozu má přesně 3 189 ccm a právě tohle číslo v ní vidíme včetně písmena R, které vozu pochopitelně přistane též - R32 si na značku umí dát každý, R3198 je ale přece jen trochu tajemnější. Pokud se tedy rozhodnete dovézt si tohle auto do ČR, mohlo by stát za to mu nechat vyrobit značku jako např. R32 3189C, nebo se aspoň pokusit získat normální značku s čísly 3189 v pravé části, pokud nechcete nijak výrazně vystupovat z davu personalizovanou RZ a přesto ji mít.

Golf IV R32 je totiž jinak docela nenápadné auto, pokud ho člověk nezná. Nejvíce vystupují poměrně velká kola, která si ale na Golf může namontovat kdejaký tuner, a také dvě koncovky výfuku v nárazníku. Tohle auto je aktuálně na prodej, ovšem pro svůj stav a výjimečnost není levné - jeho cena je 23 990 Eur, tj. asi 648 tisíc korun. Zbrusu nový Golf GTI u nás začíná na 656 tisících, jenže šestiválec nemá a vzácný opravdu není...

Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 1 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 01Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 2 - vw golf iv r32 prodej hezky 01Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 3 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 02Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 4 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 03Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 5 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 04Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 6 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 05Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 7 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 06Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 8 - vw golf iv r32 prodej hezky 04Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 9 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 07Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 10 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 08Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 11 - vw golf iv r32 prodej hezky 05Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 12 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 09Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 13 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 10Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 14 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 11Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 15 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 12Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 16 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 13Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 17 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 14Vzácný VW Golf existuje, tohoto se vyrobilo jen pár stovek - 18 - VW Golf IV R32 5D prodej dalsi 15
Tenhle vůz je jeden z asi 500 vyrobených pětidvířek Golfu R32. A vypadá díky tomu ještě nenápadněji

Zdroj: Mobile.de

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama