Reklama

Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule?

Spousta lidí jezdí po dálnici způsobem, který ostatní řidiče obtěžuje. Dosavadní snahy s tím něco dělat jsou neúčinné, Clarksonův způsob by mohl zapůsobit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule?

20.12.2017 | Petr Prokopec | 77 příspěvků

Spousta lidí jezdí po dálnici způsobem, který ostatní řidiče obtěžuje. Dosavadní snahy s tím něco dělat jsou neúčinné, Clarksonův způsob by mohl zapůsobit.

Již za pár hodin bude k dispozici třetí epizoda druhé série The Grand Tour. My se ovšem ještě jednou vrátíme k druhému dílu, který nemalou měrou připomněl starý dobrý Top Gear. Dočkali jsme se totiž hvězdných hostů, rychlých testů několika vozů a především pak závodu mezi automobilem a veřejnou dopravou. Jeremy Clarkson se přitom posadil za volant Fordu GT, zatímco Richard Hammond a James May využili při cestě k Niagarským vodopádům letadlo.

Jak závod dopadl, to vám neprozradíme, nakonec nás na něm více zaujalo něco jiného. Jezza totiž těsně před koncem epizody probírá velký nešvar, se kterým se lze často setkat i na českých silnicích. Jde o jízdu v levém dálničním pruhu bez zjevného důvodu, tedy v momentě, kdy se takto jedoucí řidič může bez jakýchkoli problémů držet v některém z pravějších pruhů. To místní legislativa nepřipouští a policisté by to měli trestat, všichni ale víme, co dělají mnohem raději.

Nechceme ale dnes zoufat na prací české policie, spíše nad chováním samotných řidičů. Právě kvůli takovým jsou na českých dálnicích umístěné ukazatele radící držet se více vpravo a velmi podobné jsou i v USA. Přesto je spousta lidí ignoruje a dokonalým řešením není ani to, že většina amerických států dovoluje takového řidiče předjet zprava - víme , jak nebezpečný takový manévr může být, pokud najednou do pravého pruhu bude chtít předjížděný i předjíždějící.

Nejde přitom o jedinou odchylku oproti evropským silničním pravidlům, další souvisí třeba s dvojitým žlutým středovým pruhem. Ten standardně zakazuje jakékoliv předjíždění, a to v obou směrech. Nicméně některé státy jeho přejetí za určitých podmínek povolují. Třeba ve Vermontu můžete někoho takto předjet bez problémů, pokud nikdo nejede proti vám a vy se zavčasu a bez jakýchkoliv zbytečných okolků po manévru zařadíte zpátky.

Ale zpátky na dálnici. Clarkson po hodinách zoufalého prodíraní se mezi šoféry, kterým ani cedule „levý pruh je pro předjíždění” či „pomalejší doprava se drží vpravo”, přemítá, jak takové řidiče napravit. A připomíná starší nápad s návěstí, která by šoféry ještě intenzivněji motivovala k tomu, aby na dálnici jezdili správně. Níže si můžete prohlédnout její teoretickou českou interpretaci, která ve zkratce říká, že pokud jedete v levém a jen vás někdo dojíždí, nemáte v něm co dělat. Pokud jedete v pravém a do levého jedete bez potřeby někoho předjet, nemáte v něm co dělat. A pokud nechápete, proč se máte takhle chovat, nemáte co dělat na dálnici jako takové.

I nám to přijde trefné a máme pocit, že kdyby čeští řidiči byli konfrontováni s takovou „návěstí”, svého nešvaru by se vystříhali spíše. A kdyby ne, pak by policie toto chování mohla trestat s o to lehčí myslí - však ignorovat takové cedule by lidé mohli jen naschvál...

Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule? - 1 - Clarkson rada jak se chovat na dalnici 01a
Podobné cedule by české dálnice zbavily jednoho z řidičských nešvarů spíše než současné pokusy

Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule? - 2 - Jeremy Clarkson a Ford GT 2017 videoscreen 01Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule? - 3 - Jeremy Clarkson a Ford GT 2017 videoscreen 02Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule? - 4 - Jeremy Clarkson a Ford GT 2017 videoscreen 03Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule? - 5 - Jeremy Clarkson a Ford GT 2017 videoscreen 04Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule? - 6 - Jeremy Clarkson a Ford GT 2017 videoscreen 05Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule? - 7 - Jeremy Clarkson a Ford GT 2017 videoscreen 06Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule? - 8 - Clarkson rada jak se chovat na dalnici 02Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule? - 9 - Jeremy Clarkson a Ford GT 2017 videoscreen 07
Jeremy Clarkson během svého výletu do Států došel ke stejnému závěru

Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule? - 10 - Jeremy Clarkson a Ford GT 2017 videoscreen 08Clarkson poukázal na jeden z nejhorších nešvarů řidičů. Pomohla by tato cedule? - 11 - Jeremy Clarkson a Ford GT 2017 videoscreen 09
Přitom i tam se dnes snaží levý pruh od pomalých řidičů „čistit”

Inspirace: Car Buzz

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 77 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama