Reklama

Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik?

Učinit auto rychlejším, zvláště jde-li o ojetinu koupenou za pár desítek tisíc, se zdá být velmi náročně. Jen jiná kola a pneumatiky ale dokážou hodně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik?

13.4.2017 | Marek Bednář | 18 příspěvků

Učinit auto rychlejším, zvláště jde-li o ojetinu koupenou za pár desítek tisíc, se zdá být velmi náročně. Jen jiná kola a pneumatiky ale dokážou hodně.

Kdo by nechtěl rychlejší auto? Lidská touha mířit stále výš je nezdolná, a tak předpokládáme, že si i majitelé Bugatti Chiron budou brzy říkat, jaké by jejich auto mohlo být, kdyby mělo nějakých 200, 300 koní navíc. Běžné smrtelníky trápí poněkud přízemnější otázky, směřují ale stejným směrem. Zrovna zvýšení výkonu není jednoduchá a už vůbec ne levná věc, stejně jako třeba investice do brzd, podvozku nebo nedej bože aerodynamiky. Přesto existuje možnost, jak učinit auto podstatně rychlejším, aniž by to bylo technicky náročné nebo mimořádně drahé.

Ukazuje nám to Alex Kersten, kterého známe zejména z příběhů jeho BMW M3 E36. Poslední dobou se ale vydal trochu jiným směrem, experimentuje s levnějšími auty a nyní si pořídil starý Lexus IS první generace ve verzi 200 Sport. To navzdory svému označení není zrovna sporťák a při pořizovací ceně 900 liber (asi 28 300 Kč) si dokážete představit, že to nebude ten nejvhodnější základ pro rychlé ježdění. Přesto tu pár pozitivních aspektů je.

Lexusy mají obvykle zadní náhon, takže jej mělo i staré IS, je to vcelku vzácná verze s manuální převodovkou a byť motor o 162 koních a 200 Nm není vyloženě terno, je to alespoň řadový šestiválec. Právě tohle auto postavil Alex proti kompletně sériové Toyotě GT86, jejíž motor má 203 koní a 205 Nm, na krátkém testovacím okruhu. Ne proto, že by šlo o srovnatelné auta, ale aby ukázal, kam se lze relativně jednoduchým vylepšením IS 200 dynamicky posunout.

Nejprve tedy oba vozy zkusil na trati v původní podobě. Toyota byla pochopitelně rychlejší, kolo zajela za 39,92 s. Lexus to zvládl za 42,46 s, tedy o 2,54 s neboli 6,36 % pomaleji. Vzhledem k tomu, že tenhle okruh byl tak krátký, berme za podstatnější údaj v procentech. Na dlouhém okruhu 2,5 sekundy zase tolik neznamenají, ale 6,36 procent času by třeba v případě osmiminutového kola konkurenčního vozu na Nordschleife Nürburgringu znamenalo přes půl minuty rozdílu. To jsou dobré dvě třídy, tolik pro představu.

Jak jsme již naznačili, Lexus zajel tohle kolo na původních 17" kolech. Ty obouvaly nejen běžné, ale dokonce zimními pneumatiky Kleber Krisalp HP2. Člověk by tedy čekal, že když dostane nová, lehčí kola a letní pneumatiky, bude čas o poznání lepší, protože se sníží neodpružená hmotnost a zlepší přilnavost. Na auto tak byla namontována 16" kola Team Dynamics Pro Race 1.2, která váží po 7,4 kg na kus (standardní kola váží mezi 10 a 12 kg), s výkonnými pneumatikami Nankang NS-2R. Značka moc slibně nezní, ale tyhle pneu prý nejsou drahé a získávají dobrá hodnocení. Celková dodatečná investice byla asi 12,5 tisíce Kč, což vzhledem k ceně vozu není málo. Ale pořád je to jen 12,5 tisíce.

S těmito novými koly a pneumatikami byl na okruhu zajet nejlépe čas 41,61, tedy o 0,85 s neboli o 2 % rychlejší. To se zdá jako málo, ale připomeňme krátký okruh - na Norschleife by to za výše zmíněných okolností znamenalo 10 sekund a to už je znovu hodně. A je třeba říci, ze Alex měl gumy úplně nové a zajel s nimi čtyři kola, ne třeba čtyřicet, aby oholil i tu poslední tisícinu.

Z našich zkušeností lze obdobnou změnou na starém Nürburgringu snížit čas na kolo u cca „osmiminutového” auta až o 20 sekund a to je rozdíl jedné generace či třídy aut. Pouze pneumatikami. A znát pochopitelně bude nejen na okruhu - lehčí kola zlepší i akceleraci, pomohou s brzděním, které dále podpoří přilnavější pneumatiky. A chování v zatáčkách bude odlišné ještě citelněji. Pokud tedy přemýšlíte, jak levně a jednoduše vylepšit svůj vůz, začít lepšími koly a pneumatikami je docela dobrý nápad - ublížit tím nemáte čemu.

A ona Toyota? Na tu Alexovi chybí ještě 1,6 sekundy, a tak pokračuje v levných úpravách, momentálně auto zbavuje „zbytečností”, aby jej odlehčil. To už je ale něco, co s běžným ježděním nemá mnoho společného...

Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 1 - lexus is 200 lepsi pneu ct vid 01Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 2 - lexus is 200 lepsi pneu ct vid 02Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 3 - lexus is 200 lepsi pneu ct vid 03Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 4 - lexus is 200 lepsi pneu ct vid 04Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 5 - lexus is 200 lepsi pneu ct vid 05Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 6 - lexus is 200 lepsi pneu ct vid 06Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 7 - lexus is 200 lepsi pneu ct vid 07Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 8 - lexus is 200 lepsi pneu ct vid 08Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 9 - Zrychleni auta kola pneu dalsi 01Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 10 - Zrychleni auta kola pneu dalsi 02Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 11 - Zrychleni auta kola pneu dalsi 03
Nové pneumatiky a lehčí kola udělají docela hodně, na posledních záběrech vidíme pozice vozu ve srovnatelném čase, výsledek s původními pneumatikami a čtyři časy na kolo s novými pneu

Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 12 - Lexus IS 200 Alex Kersten odstrojeni 01Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 13 - Lexus IS 200 Alex Kersten odstrojeni 02Jak moc dokáže zlepšit rychlost auta pouhá výměna kol a pneumatik? - 14 - Lexus IS 200 Alex Kersten odstrojeni 03
Další kolo relativně levného zrychlování už vám pro každodenní ježdění nedoporučíme. Ale pro okruhové hrátky je pochopitelně i to cesta

Zdroj: Car Throttle@Youtube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše