Reklama

Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout

Bezpečnost vašich dětí rozhodně není radno podceňovat, cenu ovšem jako stěžejní kritérium neberte. Drahé sedačky mohou horší než ty levnější.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout

23.5.2018 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Bezpečnost vašich dětí rozhodně není radno podceňovat, cenu ovšem jako stěžejní kritérium neberte. Drahé sedačky mohou horší než ty levnější.

Blíží se léto a tedy doba dovolených. Pokud se chystáte cestovat se svými ratolestmi, které třeba ani ještě neokusily jízdu v automobilu, pak byste stoprocentně měli věnovat pozornost výběru správné dětské autosedačky. Na trhu je jich spousta, přičemž cena nemusí vždy rozhodovat o kvalitě. Nápomocnou ruku by vám přitom mohl poskytnout německý autoklub ADAC, který ve spolupráci se společností Stiftung Warentest uspořádal test 23 nejnovějších dětských autosedaček.

Poněkud smutnou zprávou na úvod je skutečnost, že žádná vyloženě neexcelovala. To je překvapivé hlavně u sedačky Maxi-Cosi Axissfix Air, která jako první na světě dostala airbag. Ten je aplikován ve chvíli, kdy senzory zaznamenají srážku, přičemž má zabraňovat hlavně nežádoucímu pohybu hlavy dítěte. Kromě toho má také redukovat tlak, jenž směřuje na krční partie a šíji, a to o nemalých 55 %. Airbag tak skutečně funguje, ovšem jen při čelním náraz. Pokud dojde k nárazu bočnímu, je riziko poranění průměrné, sedačka tak získala „pouze“ dobré hodnocení.

Stejný verdikt padl také v dalších šestnácti případech, ve dvou byla bezpečnost uspokojivá, v jednom dostačující a ve třech špatná. Konkrétní výsledky najdete v tabulce níže, kde jsou autosedačky pro vaši lepší orientaci srovnány abecedně dle názvu. My se přitom zaměříme hlavně na ony čtyři nejhorší, kterým Němci radí se zcela vyhnout.

Z těch nejlepší je Chicco Cosmos. Tato sedačka byla hodnocena jako dostačující, přičemž dítěti v ní sedící hrozí vyšší riziko poranění při čelním i bočním nárazu, zároveň je i nestabilní.

Concord Ultimax i-Size je pak vůbec nejhorším typem, jaký letos prošel testem ADACu, neboť při čelním nárazu došlo k utržení bezpečnostního pásu. Zároveň se kostra sedačky rozlomila na několik kusů, pročež autoklub mohl jen konstatovat, že prakticky neexistuje šance, aby dítě po nehodě zůstalo nezraněné. Na tuto kritiku výrobce již zareagoval vskutku překvapivě - autosedačku přestal vyrábět. Skladové kusy ale v prodeji zůstávají, navíc za vysokou cenu, proto pozor na ně.

Přesunout se můžeme k dalším dvěma propadlíkům, a sice k sedačkám Avionaut Ultralite a Jané Gravity. První z nich je v rámci ochrany dítěte hodnocena dobře, nicméně ADAC zjistil velké množství TCPP. Tedy Tris(2-chlor-1-methylethyl)-fosfátu, což je bezbarvá kapalina používaná jako zpomalovač hoření. Negativní vliv má přitom na vnitřní orgány, proto ostatně přestala být již v roce 2001 v rámci Evropské unie vyráběna. Regulováno je hlavně její užití v dětských produktech - co tedy dělá v dětské autosedačce, je záhadou.

V případě sedačky Jané Gravity bylo pro změnu zjištěno vysoké množství naftalínu, jenž může vést ke vzniku rakoviny. Tento výrobek navíc byl hodnocen jen uspokojivě v případě bezpečnosti během nárazu, logicky se tedy i on ocitl mezi sedačkami, jimž byste se měli vyhnout velkým obloukem. Nejvyšší doporučení ADACu naopak dostal typ Joie Traver Shield, který má za nejméně peněz nabídnout nejvíce muziky.

Hodnocení dětských autosedaček dle autoklubu ADAC

Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 1 - ADAC test autosedacek 2018 01

Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 2 - ADAC test autosedacek 2018 02Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 3 - ADAC test autosedacek 2018 03Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 4 - ADAC test autosedacek 2018 04Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 5 - ADAC test autosedacek 2018 05Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 6 - ADAC test autosedacek 2018 06Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 7 - ADAC test autosedacek 2018 07Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 8 - ADAC test autosedacek 2018 08Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 9 - ADAC test autosedacek 2018 09Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 10 - ADAC test autosedacek 2018 10Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 11 - ADAC test autosedacek 2018 11Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 12 - ADAC test autosedacek 2018 12Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 13 - ADAC test autosedacek 2018 13Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 14 - ADAC test autosedacek 2018 14Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 15 - ADAC test autosedacek 2018 15Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 16 - ADAC test autosedacek 2018 16Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 17 - ADAC test autosedacek 2018 17Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 18 - ADAC test autosedacek 2018 18
Tyto sedačky (znovu srovnané dle abecedy) byly německým autoklubem ADAC hodnoceny dobře...

Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 19 - ADAC test autosedacek 2018 19Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 20 - ADAC test autosedacek 2018 20
...tyto dostatečně...

Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 21 - ADAC test autosedacek 2018 21
...tato uspokojivě...

Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 22 - ADAC test autosedacek 2018 22Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 23 - ADAC test autosedacek 2018 23Němci otestovali dětské autosedačky. Těmto čtyřem radí se vyhnout - 24 - ADAC test autosedacek 2018 24
...a tyto propadly zcela. Poslední čtyři vůbec není radno kupovat

Zdroj: ADAC

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama