Pozor při cestách na sever, nové značky a pravidla trestají už jízdu 1 km/h přes limit

Většina lidí míří o letních dovolených na jih, pokud ale patříte mezi menšinu vydávající se opačným směrem, nebude od věci vědět, že ve Finsku po třiceti letech změnili pokuty i dopravní značení. Nevědomost může vyjít pěkně draho.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Pozor při cestách na sever, nové značky a pravidla trestají už jízdu 1 km/h přes limit

1.7.2019 | Mirek Mazal

Většina lidí míří o letních dovolených na jih, pokud ale patříte mezi menšinu vydávající se opačným směrem, nebude od věci vědět, že ve Finsku po třiceti letech změnili pokuty i dopravní značení. Nevědomost může vyjít pěkně draho.

Stále více prázdninových výletníků se vydává do Finska poznat zemi tisíce ostrovů a jezer. Při cestách na sever je jistě dobré znát dopravní předpisy, o kterých se v tuzemských médiích prakticky nemluví. Přitom právě tam začnou nové značky a přísné pokuty.

Finská vláda se rozhodla radikálně zpřísnit pravidla silničního provozu. Zásadní změnou je, že motoristé budou pokutováni i za překročení rychlosti o pouhý 1 km/h. Všichni řidiči, kteří překročí rychlost v rozmezí 1-10 km/h, tak budou muset zaplatit pokutu 100 Eur (2 500 Kč). Za porušení o 10-15 km/h bude udělen finanční trest 170 Eur (4 300 Kč) a 15-20 km/h nad limitem vyjde na 200 Eur (5 100 Kč).

Největší změny v dopravě za poslední tři dekády zahrnují také rozšíření platných dopravních značek. Aktualizace systému značení obsahuje i nové cedule s určenou minimální rychlostí ve stejné podobě jako u nás. Dosud nepoužívané barevné upozornění proti používání pneumatik s hroty přibude na místech k tomu určených. Ministerstvo dále schválilo symboly zakazující pohyb mopedů, cyklistů a dokonce i chodců. Také se bude za rok používat moderní značení cyklostezek nebo benzínových pump podle druhu paliva.

Citelný zásah do zaběhlé infrastruktury se řídí zásadou zjednodušení, proto všechny cedule mají být srozumitelnější. „Nezáleží na tom, kdo je zobrazen na značce, jestli muž, nebo žena. Je důležité, aby každý obraz jasně vyjadřoval stanovenou akci,“ sdělilo k tématu finské ministerstvo dopravy.


Pozor při cestách na sever, nové značky a pravidla trestají už jízdu 1 km/h přes limit - 1 - Finsko planuje nove pokuty a dopravni znacky 01Pozor při cestách na sever, nové značky a pravidla trestají už jízdu 1 km/h přes limit - 2 - Finsko planuje nove pokuty a dopravni znacky 02Pozor při cestách na sever, nové značky a pravidla trestají už jízdu 1 km/h přes limit - 3 - Finsko planuje nove pokuty a dopravni znacky 03Pozor při cestách na sever, nové značky a pravidla trestají už jízdu 1 km/h přes limit - 4 - Finsko planuje nove pokuty a dopravni znacky 04Pozor při cestách na sever, nové značky a pravidla trestají už jízdu 1 km/h přes limit - 5 - Finsko planuje nove pokuty a dopravni znacky 05Pozor při cestách na sever, nové značky a pravidla trestají už jízdu 1 km/h přes limit - 6 - Finsko planuje nove pokuty a dopravni znacky 06Pozor při cestách na sever, nové značky a pravidla trestají už jízdu 1 km/h přes limit - 7 - Finsko planuje nove pokuty a dopravni znacky 07Pozor při cestách na sever, nové značky a pravidla trestají už jízdu 1 km/h přes limit - 8 - Finsko planuje nove pokuty a dopravni znacky 08
Řidiče ve Finsku čekají změny v dopravních předpisech. K přísnějším pokutám se přidávají i nové dopravní značky

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama