Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa

S rostoucí komplikovaností nových aut přibývá i varovných symbolů, které se v nich mohou rozsvítit. Lidé jim nerozumí a většinou se neorientují ani v těch klasických.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa

23.1.2018 | Mirek Mazal | 28 příspěvků

S rostoucí komplikovaností nových aut přibývá i varovných symbolů, které se v nich mohou rozsvítit. Lidé jim nerozumí a většinou se neorientují ani v těch klasických.

Přístrojový štít před očima řidiče není jen zdroj informací o rychlosti vozu a spotřebě benzínu. Náročnější odvážlivci najdou na palubním počítači dodatečné funkce počítadla kilometrů a špička ledovce rozpozná varovný signál opotřebení brzdových destiček. Nadsazený úvod stručně a výstižně shrnuje výsledky belgického výzkumu, který pro tamní motoristy nedopadl vůbec dobře.

Belgičané často nemají tušení, co jim auto chce svými kontrolkami sdělit. Tento fakt nejlépe vystihuje alarmující anketa motoristické společnosti VAB. „Dobrý den, na palubní desce něco svítí. Vypadá to jako hrnec na vaření.“ Takové hovory nejsou vymyšlené, ale podle operátorů začínají být standardem, jak potvrzuje Joni Junes z organizace pro mobilitu VAB. „Naše pohotovostní středisko přijímá tyto hovory mnohem častěji než v minulosti,“ říká. „Není nic zvláštního, když někdo volá o pomoc s vyděšením, že vidí svítící Aladinovu lampu,” dodává.

Interaktivní test prověřil znalosti varovných signálů na palubní desce. Odpovědi ukázaly, že stav vědomostí je horší, než se dalo předpokládat. Jednou z příčin je množství kontrolek na přístrojích, se kterými se člověk setkává jen nahodile. „V moderních automobilech je mnohem více kontrolek než dříve, mohou poukázat na vážný problém, ale musí je řidič znát,“ říká Junes. Pouze 1 % dotázaných rozpoznalo EU symbol špatného tlaku v pneumatikách, 77 % nemělo ponětí o symbolu poruchy katalyzátoru, stejný počet lidí netuší co dělat s kontrolkou AdBlue.

Ironicky nejlepší je výsledek, který ukazuje na šest z deseti lidí, kteří věří, že mohou pokračovat v jízdě s červenou ikonou olejničky - onou Aladinovou lampou. Stav, kdy se musí auto odstavit, šest z deseti lidí neřeší.

Není problém uznat, že ikonek a symbolů se před očima řidičů objevuje mnoho, ale nevědět význam základních ukazatelů je průšvih. Kdo se řadí po bok Belgičanů a chtěl by se stát vzdělaným řidičem, ať nahlédne do našeho velkého přehledu toho, co která kontrolka značí s výstižným popiskem. Rozhodně bude lepší oprášit si znalosti než za jízdy s „rozsvícenou Aladinovou lampou” doufat, že vám někdo splní přání mít nový, nezadřený motor...


Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 1 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 01Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 2 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 02Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 3 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 03Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 4 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 04Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 5 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 05Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 6 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 06Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 7 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 07Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 8 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 08Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 9 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 09Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 10 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 10Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 11 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 11Lidé neví, co značí různé kontrolky v autě. Někteří tomuhle říkají Aladinova lampa - 12 - Lide neznaji kontrolky ikony symboly 12
Dovedete říci, co znamenají všechny ikony? Kontrolek přibylo, ale vědomostí ubývá, snad na tom nejsme bídně jako Belgičané

Zdroj: Nieuwsblad.be

Mirek Mazal

Diskuze 28 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama