Audi ukázalo v praxi „nejlepší autopilot na světě”. Nic zázračného nepředvedl (video)

Audi říká, že pokud jde o autonomní řízení, na světě neexistuje lepší řešení než AI Traffic Jam Pilot. Bezpečné asi je, ale omezuje ho velká spousta limitů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Audi ukázalo v praxi „nejlepší autopilot na světě”. Nic zázračného nepředvedl (video)

22.9.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Audi ukázalo v praxi „nejlepší autopilot na světě”. Nic zázračného nepředvedl (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Audi říká, že pokud jde o autonomní řízení, na světě neexistuje lepší řešení než AI Traffic Jam Pilot. Bezpečné asi je, ale omezuje ho velká spousta limitů.

Zakrátko zamíří do prodeje nová generace Audi A8. Čili vůbec první produkční vůz na světě, který se chlubí autonomním řízením úrovně SAE3, tedy alespoň na základě tvrzení německé automobilky. Ta pak momentálně rozjela i první kolo mezinárodních testů, díky čemuž si mohou vlajkovou loď čtyř kruhů vyzkoušet novináři ze všech koutů světa. Na přetřes se logicky dostává i ono autonomní řízení, celá věc má ovšem jeden háček - Audi zatím k „neřízení” nikoho nepustí, ne v běžném provozu.

Důvod je samozřejmě prostý a leží v existující legislativě. Tu ovšem technologie překračuje, proto muselo Audi v rámci vývoje požádat o výjimku z pravidel. Stejný krok chce ostatně učinit do budoucna také ve prospěch řidičů, ti ale zatím musí plně dodržovat zásady bezpečnosti provozu. Technologii pojmenovanou AI Traffic Jam Pilot tak nemohou využít naplno, pročež se nemůžeme divit Audi, že ji svěřuje pouze proškoleným specialistům.

Jedním z nich je i Stefan Rietdorf, který se rovněž podílel na vývoji autonomního řízení. Během takřka sedmiminutového videa tak mohl nejen pustit volant z rukou, ale především osvětlit, kterak systém funguje. Některé informace jsou ovšem překvapivé, neboť je samočinný provoz Audi mnohem více omezen než v případě Tesly. To je na jednu stranu dobře, jistě za tím stojí snaha o maximální bezpečí, která Tesla vlastní není. Postačí ale takto omezený systém zákazníkům?

Rietdorf totiž přesně definoval situace, při kterých lze technologii aktivovat. V prvé řadě tak musíte být na dálnici či vozovce s vícero pruhy. Zároveň vás od protijedoucí dopravy musí oddělovat pevná přepážka, tedy třeba ona středová betonová svodidla. Je také třeba přehledného značení na samotné komunikaci, navíc systém musí detekovat kolonu nejen před vámi, ale i vedle vás. Jinak vám zkrátka předá kontrolu nad vozem zpět.

Že nejde jen o plané hrozby, je rovněž vidět na videu. Rietdorf je totiž systémem vyzván, aby se opětovně chopil volantu. Za vším přitom tkví snaha systému eliminovat jakékoliv riziko - to ovšem tentokráte vzniklo jen proto, že se v sousedním pruhu vytvořila mezi vozy větší mezera. Technologie tak nejspíše vyhodnotila, že kolona již přestává být soustavnou a tudíž vás čeká „dynamická jízda” dle specifikace SAE, kterou již systém nezvládá resp. zvládat nemá.

Pomalu tedy můžeme říci, že AI Traffic Jam Pilot je spíše jen pokročilejším adaptivním tempomatem než tou nejpropracovanější technologií autonomního řízení, jenž by aktuálně měla být k mání. Vidět to ale samozřejmě můžete i jinak, diskuzní ring je proto zcela volný. My přitom závěrem jen dodáme, že předání kontroly řidiči se neodehrává náhle, podle Rietdorfa máte na vše poměrně velkorysých 10 sekund.


Audi ukázalo v praxi „nejlepší autopilot na světě”. Nic zázračného nepředvedl (video) - 1 - Audi AI Traffic Jam Pilot 2017 praxe 01Audi ukázalo v praxi „nejlepší autopilot na světě”. Nic zázračného nepředvedl (video) - 2 - Audi AI Traffic Jam Pilot 2017 praxe 02
Audi ukázalo v praxi „nejlepší autopilot na světě”. Nic zázračného nepředvedl (video) - 3 - Audi AI Traffic Jam Pilot 2017 praxe 03Audi ukázalo v praxi „nejlepší autopilot na světě”. Nic zázračného nepředvedl (video) - 4 - Audi AI Traffic Jam Pilot 2017 praxe 04
Audi předvedlo technologii AI Traffic Jam Pilot, jíž se chlubí nová A8. Zákazníkům však budou spouštěny jednotlivé funkce postupně na základě legislativy

Zdroje: Audi, Slashgear

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.