Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
BMW M550d xDrive: dieselová M5 poprvé v akci, až k limitu (video)
21.2.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Už jste někdy viděli dieselový motor s lehkostí točit 5 500 otáček a jím poháněné sériové auto zrychlit na dvoustovku za méně než 20 sekund? Do této chvíle těžko.
BMW letos v lednu odhalilo první naftová M a mezi nimi i model M550d xDrive. Dalo tím podnět k nekonečným debatám - někteří budou do sebezničení tvrdit, že pravá M5 může mít jen benzinový motor, jiní zas, že parametry jejího naftového bratra jsou tak dobré, že benzinovou verzi s jistě výrazné vyšší spotřebou činí prakticky neprodejnou. Na papíře lze jistě vyhádat obojí, teprve praktická zkušenost ale ukáže, jak moc velký smysl nová „naftová M5” dává.
My se k této novince dostaneme až za pár týdnů, alespoň trochu praxe ale můžeme okusit s předstihem. Kolegové z německého Sport auta se totiž k „M5d” dostali již nyní a něco málo dojmů nám dali zprostředkovali krátkým videem. A to rozhodně stojí za shlédnutí.
Vůz krátce zachycuje na místě i v akci, co je ale nejzajímavější, obsahuje záznam jeho zrychlení z místa až k omezovači rychlosti na 250 km/h. Něco podobného dokážou i jiné diesely, ale ne tak rychle a ne tímto způsobem.
Předně je vidět, že udávaných 381 koní výkonu třikrát přeplňovaného třílitru nebude nadsazených. M550d xDrive se i za hranici 200 km/h vydává vcelku neohroženě a z místa k této metě zrychlí jistě za méně než 20 sekund. Navíc je vidět, že motor efektivně dosahuje téměř 5 500 otáček za minutu, což bylo dosud u naftového motoru produkčního osobního auta něco nepředstavitelného - ani 5 000 ot./min dnes žádný výkonný nafťák s takovou lehkostí nedosahuje.
A do třetice, motor alespoň uvnitř nezní vůbec špatně, jen zvenku nezapře své geny. Je ale otázkou, zda je vnitřní zvukový projev přirozený, nebo má naftová verze stejně jako skutečná M5 v arzenálu systém Active Sound Design, který zvuk motoru tak trochu předstírá.
Buď jak buď, o tuctové dieselové auto v tomto případě určitě nejde...
Zdroj: Sport auto
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Max Verstappen osedlal nejbrutálnější Ford dneška, ani zkušený moderátor Top Gearu jeho jízdu chvílemi „nedával”
dnesHromadná havárie zabarikádovala Nürburgring. Řidič posledního vozu, který do všeho vlétl, natočil děsivý příjezd až po náraz
30.7.2025Ferrari jako referenční auto při vývoji používá čínský elektromobil, o evropském automobilismu to říká mnohé
30.7.2025
Nové na MotoForum.cz
- PP v Suzuce získal Johann Zarco 11:09
- Honda se zbavuje Chantry: rozchod je kompletní, i za cenu ztráty sponzora včera 14:31
- Qualifying 8h Suzuka: Honda před BMW včera 11:29
- Iannone končí po sezóně v týmu Go Eleven včera 10:03
- Suzuka 8h - první kvalifikace včera 08:38
Nejnovější články
Padlá rodinná hvězda od VW v bazarech stále láká praktičností, odrazuje ale drahou poruchovostí
před 8 hodinamiElektrické Kie a Fordy už v USA skoro nikdo nechce ani v momentě, kdy měly růst v jakési předsmrtné křeči
před 10 hodinamiHonda poznává následky sázky na downsizing, místo nezdolných jednotek v ruce má hromadnou žalobu za poruchové motory na krku
před 11 hodinamiBentley vám teď do auta na přání instaluje i zlaté výdechy ventilace nebo tvíd, ve výsledku tím ale ukazuje jen tragičnost doby
dnesPorsche urychlilo návrat spalovacího nástupce Macanu, chybná sázka na elektřinu ho ale bude ještě hodně bolet
dnes
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva