Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí

Je to jedno z nejrychlejších aut planety, takže pomalé prostě být nemůže, ale co přesně předvede na čtvrtmíli s pevným startem? Podívejte se, stojí to za to.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí

29.11.2018 | Mirek Mazal

Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to jedno z nejrychlejších aut planety, takže pomalé prostě být nemůže, ale co přesně předvede na čtvrtmíli s pevným startem? Podívejte se, stojí to za to.

Nejširší sériově vyráběný automobil planety měří 2,03 metru bez zrcátek, ale není to zdaleka to nejzajímavější, co si o Bugatti Chiron můžeme říci. Více zaujme potenciál jeho osmilitrového motoru, který se skládá z 16 válců do W a 64 ventilů, kterým napomáhá čtveřice turbodmychadel. Při odvázání všech 1 500 koní (1 103 kW) a 1 600 Nm se z oblasti za posádkou ozve dunící ústrojí s pískajícími turbínami, které vypálí vůz na stovku během 2,5 sekundy. Zatím se ale nevědělo, co to znamená v případě závodu na 400 metrů s pevným startem.

Zjistit přesný čas a rychlost na úseku dlouhém čtvrt míle se podařilo fandovi stojícímu za kanálem DragTimes na Youtube. Ten v doprovodu majitele nechal dopravit bílo-černý kus na závodiště, dodal měřicí systém a konečně odhalil reálnou schopnost Chironu přenést obrovský výkon na silnici.

Po zahřívacím procesu spojeném s testováním asistovaného rozjezdu Bugatti majestátně zamířilo na start. Po překonání úvodních problémů se hlavní atrakce večera mohla ukázat v plné parádě. Měřicí zařízení uvnitř červené kabiny vozu ukázalo 9,9 sekundy. Desetina pod desetisekundovou hranicí odpovídala měřícímu zařízení na trati, přehlížející tak mohli začít diskutovat nad velmi dobrým časem - jakýkoli výsledek pod 10 sekund je u silničního auta naprosto mimořádný.

Byla by škoda opomenout dodatečná fakta zjištěna během podzimního večera na americkém asfaltu. Chytrá krabička VBox zaznamenala zrychlení na 97 km/h za 2,66 sekundy, akcelerace na 161 km/h zabrala 5,11 sekundy. Mezi 97 km/h a 209 km/h uplynulo 4,95 sekundy a pevný odpich do rychlosti 241 km/h zabral jen 9,72 sekundy. Něco takového si zaslouží zvláštní kategorii, kam mají přístup jen hypersportovní modely osobních aut. Chiron je i mezi nimi něco výjimečného.


Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 1 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 01Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 2 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 02Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 3 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 03Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 4 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 04Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 5 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 05Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 6 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 06Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 7 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 07Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 8 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 08Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 9 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 09Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 10 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 10Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 11 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 11Bugatti Chiron poprvé pořádně změřili ve sprintu na 400 metrů, jeho rychlost ohromí - 12 - Bugatti Chiron prvni jizda na ctvrt mile 12
Bugatti Chiron předvedlo, co dokáže na čtvrt míle výkon jednoho z nejrychlejších vozů planety

Zdroj: DragTimes@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše