Číňané rozdrtili bagry 180 funkčních aut, jejich majitelé porušovali zákon

Absurdní trestání aut za skutky jejich majitelů není cizí ani komunistům v Číně. Zabavení vozů, se kterými byla nelegální činnost páchána, je pochopitelné, jejich zničení ale nepomůže nikomu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Číňané rozdrtili bagry 180 funkčních aut, jejich majitelé porušovali zákon

28.8.2019 | Mirek Mazal

Číňané rozdrtili bagry 180 funkčních aut, jejich majitelé porušovali zákon

/

Absurdní trestání aut za skutky jejich majitelů není cizí ani komunistům v Číně. Zabavení vozů, se kterými byla nelegální činnost páchána, je pochopitelné, jejich zničení ale nepomůže nikomu.

Nelegální provoz taxíků je problémem prakticky ve všech zemích, kde jde o licencovanou činnost s výraznými bariérami vstupu. Je to logické - pokud si například musíte koupit drahou licenci nebo složit komplikované zkoušky, vždy se najdou tací, kteří se tomu pokusí vyhnout a na regulovaném trhu působit s neférovou konkurenční výhodou oproti těm, kteří pravidla dodržují. Můžeme se ptát, zda zrovna taxikaření musí být takto regulováno, ale to je na jinou debatu.

Ačkoli se výše zmíněné děje opravdu po celém světě, přístupy jednotlivých zemí k potírání nelegální činnosti se výrazně liší. Například v nekompromisní Číně se rozhodli jednoduše zničit všechna odhalená auta s falešnými polepy a nepřihlášenými taxametry. Komunisté jsou známí tvrdým potlačováním narušitelů pořádku režimu, proto vydali příkaz sešrotovat nástroje výkonu nedovolené přepravy osob bagry.

Přímo v Pekingu tak proběhla rozsáhlá demonstrační kampaň, jejímž cílem bylo demonstrativně zničit falešná vozidla taxislužby. Za tímto účelem úřady nechaly před kamery navézt 180 taxíků a o jejich osud se dále postarala demoliční četa vybavená těžkou technikou. Spolu s odstrašujícím opatřením vláda zatrhla prodej ojetých automobilů, které byly dříve používány jako taxi a po skončení služby si zachovaly svůj charakteristický vzhled.

Úředníci slíbili nekompromisní prosazování zákona i do budoucna, řidiči nelegálně rozvážející zákazníky prý budou dále čelit vysokým pokutám a při opakovaném přistižení přijdou o své vozy. Turisté i místní jsou nabádání, aby se vyhýbali neprofesionálním nabídkám svezení od neregistrovaných firem.

Snahám Číňanů vymáhat nastavená pravidla ještě rozumíme, zvolenému způsobu ale nikoli. Auta sama nikdy nic nezpůsobila a všem by bylo lépe, kdyby byla jen zabavena, byly z nich odstraněny falešné polepy a poskytnuta komukoli, kdo je ocení více než žádné auto. Tohle se ve vyspělých zemích děje, Čína mezi ně zjevně stále nepatří - takovéto demonstrativní akce likvidující funkční auta si spojíme jen s autoritářskými režimy.


Číňané rozdrtili bagry 180 funkčních aut, jejich majitelé porušovali zákon - 1 - Cinane sesrotovali nelegalni taxiky foto 01Číňané rozdrtili bagry 180 funkčních aut, jejich majitelé porušovali zákon - 2 - Cinane sesrotovali nelegalni taxiky foto 02Číňané rozdrtili bagry 180 funkčních aut, jejich majitelé porušovali zákon - 3 - Cinane sesrotovali nelegalni taxiky foto 03Číňané rozdrtili bagry 180 funkčních aut, jejich majitelé porušovali zákon - 4 - Cinane sesrotovali nelegalni taxiky foto 04Číňané rozdrtili bagry 180 funkčních aut, jejich majitelé porušovali zákon - 5 - Cinane sesrotovali nelegalni taxiky foto 05Číňané rozdrtili bagry 180 funkčních aut, jejich majitelé porušovali zákon - 6 - Cinane sesrotovali nelegalni taxiky foto 06
Drastický způsob vypořádání Číňanů s vozy z nelegální činnosti je v prvé řadě naprosto nesmyslný

Zdroj: Xinhua News Agency

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše