De Tomaso SLC: debut oficiálně v Ženevě, máme nové detaily a snímky

Již nějaký ten pátek se éterem nesou spekulace o návratu slavné značky De Tomaso. Nyní je to oficiální, debut prvního modelu znovuzrozené firmy zažijeme v Ženevě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

De Tomaso SLC: debut oficiálně v Ženevě, máme nové detaily a snímky

10.2.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

De Tomaso SLC: debut oficiálně v Ženevě, máme nové detaily a snímky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Již nějaký ten pátek se éterem nesou spekulace o návratu slavné značky De Tomaso. Nyní je to oficiální, debut prvního modelu znovuzrozené firmy zažijeme v Ženevě.

Možná si vzpomenete na italské sporťáky značky De Tomaso, které v druhé polovině minulého století fascinovaly svým spojením výjimečných technických řešení, neotřelého designu a nemalé porce luxusu. Na relativně malém trhu drahých vozů sklízel De Tomaso hlavně v šedesatých a sedmdesátých letech velké úspěchy (majitelem De Tomasa Pantera byl třeba i Elvis Presley), což mu dovolilo postupně převzít dvě slavnější firmy - Maserati a Moto Guzzi i prosadit se ve Formuli 1 coby dodavatel šasí pro některé stáje.

Bohužel, od sedmdesátých let nebyla firma s to odolávát rostoucí konkurenci a trh jí vlastní postupně vyklízela. V roce 1993 prodala i značku Maserati (dnes patří Fiatu) a v roce 2000 se zbavila též firmy Moto Guzzi. I přes pokusy o návrat společnost krátce po smrti svého zakladatele Alejandra De Tomasa v roce 2003 vyhlásila úpadek a do roku 2008 byl její majetek postupně rozprodán likvidátory. Smutný konec? Jak se to vezme, jednu ze zásadních hodnot firmy, její značku, totiž v roce 2009 koupil Gian Mario Rossignolo, někdejší šéf marketingu Fiatu, a rozhodl se jí znovu vdechnout život. Nyní již víme, že první koncept modelu znovuzrozeného De Tomasa uvidíme na letošním autosalonu v Ženevě.

Celé jméno konceptu zní De Tomaso SLC (zkratka znamená Sport Luxury Car, tedy sportovní luxusní vůz, jméno produkčního modelu bude prý jiné) a máme i jeho první dvě fotografie. Jsou bohužel z těch, které si říkají „postupně odhalující”, a tak vůz zatím nemůžeme vidět celý, jistou představu o jeho vzhledu nám ale dávají.

K nim máme i několik informací - vůz by měl být crossoverem (rozumějte křížencem) konkurujícím BMW 5 GT, ale na stejných základech chce firma připravit i sportovnější kupé a mezi oběma zbylými verzemi stojící sedan. Všechny varianty budou používat hliníkové šasí a řadu inovativních konstrukčních prvků. Pod kapotou bychom měli najít benzinový osmiválec s výkonem okolo 550 koní, stejné palivo spalující šestiválec s přibližně 300 koňmi a k tomu i dvousetpadesátikoňový diesel. Odhalení dalších detailů si Rossignolo nechal až do Ženevy.

Nové De Tomaso zaměstnává 900 lidí a sídlí v Grugliasco nedaleko Turína. Firma má v úmyslu vyrábět okolo 3 tisíc kříženců, stejné množství sedanů a 2 tisíce kupé modelu, který vznikne na bázi SLC. Držíme palce.


De Tomaso SLC: debut oficiálně v Ženevě, máme nové detaily a snímky - 1 - De Tomaso SLC upoutavka 01De Tomaso SLC: debut oficiálně v Ženevě, máme nové detaily a snímky - 2 - De Tomaso SLC upoutavka 02

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše