Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval

Získat si Clarksonovu přízeň není jen tak, musí jít o vůz, který nejenže fakticky funguje, ale dokáže i náležitě jitřit emoce. Přesně to Lexus LFA dovede i 10 let po skončení své výroby.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval

28.2.2021 | Petr Miler

Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval

/

Foto: Lexus

Získat si Clarksonovu přízeň není jen tak, musí jít o vůz, který nejenže fakticky funguje, ale dokáže i náležitě jitřit emoce. Přesně to Lexus LFA dovede i 10 let po skončení své výroby.

Je to skutečně auto, které Jeremy Clarkson opakovaně označil za nejlepší vůz, co kdy řídil, než tedy začal dávat přednost jinému. Lexusu LFA ale skvělá pověst zůstala a dnes jde o vyhledávaný artikl, který si sběratelé posílají jeden mezi druhým za ceny přesahující 15 milionů Kč. Pokud tedy zrovna je nějaký kloudný k mání - v tuto chvíli jsou v celé Evropě na prodej tři.

Není divu, jde nejen o žádaný, ale také velmi vzácný vůz, který byl vyroben v pouhých 500 exemplářích včetně zvláštních provedení, jako je to s paketem Nürburgring na fotkách níže. LFA ohromuje hlavně svým řvoucím vidlicovým desetiválcem bez přeplňování, který používá techniku Formule 1. Produkuje výkon až 412 kW (560 koní) při 8 700 ot./min a točivý moment nejvíce 480 Nm při 6 800 ot./min. Vysokootáčkový agregát se zvukem monopostu F1 je pokladem ostře řezané karoserie.

Tohle auto už vzhledem k jeho hodnotě „vezme u huby” málokdo, o to vděčnější ale můžeme být za záběry kolegů z francouzského magazínu Motorsport, který se novým sestřihem dobových záběrů rozhodli zavzpomínat chvíli, kdy LFA před 10 léty testovali. A přestože jde dnes o dávnou historii, je pořád na co koukat.

Na záběrech můžeme vidět jednak akceleraci z místa na 260 km/h v maximálním možném tempu, která i dnes řadí vůz mezi špičku supersportů. Akcelerací na stovku za 4,4 sekundy už tedy neohromí, ale je to holt zadokolka limitovaná dobovými možnostmi této koncepce. Na dvoustovce je ale vůz už o dalších 7,2 sekundy později a ten zvuk? Poslechněte si o to sami, něco takového už moderní turba neumí.

Aby toho nebylo málo, vystřihne pilot stroje na okruhu ještě jeden pěkný drift. Tedy, jeden se mu nepovedl, ale i to nakonec stojí za shlédnutí - spousta všemožných sběratelů by si dnes něco takového netroufla už proto, aby případný incident nesnížil hodnotu jejich vozu o miliony. Při shlédnutí těchto záběrů není těžké pochopit, proč si Clarkson tohle auto tak zamiloval. Spíše je obtížné akceptovat, že se mu v mezičase zalíbilo více něco jiného.


Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval - 1 - Lexus LFA Nurburgring Package dobove 2021 ilu 01Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval - 2 - Lexus LFA Nurburgring Package dobove 2021 ilu 02Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval - 3 - Lexus LFA Nurburgring Package dobove 2021 ilu 03Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval - 4 - Lexus LFA Nurburgring Package dobove 2021 ilu 04Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval - 5 - Lexus LFA Nurburgring Package dobove 2021 ilu 05Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval - 6 - Lexus LFA Nurburgring Package dobove 2021 ilu 06Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval - 7 - Lexus LFA Nurburgring Package dobove 2021 ilu 07Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval - 8 - Lexus LFA Nurburgring Package dobove 2021 ilu 08Dlouho nejlepší auto, jaké kdy řídil Jeremy Clarkson, po letech ukázalo, proč ho tak miloval - 9 - Lexus LFA Nurburgring Package dobove 2021 ilu 09
Lexus LFA je dnes 10 let starou historií, není ale přehnané říci, že zraje jako víno, jak nejlépe ukáží čerstvé publikované záběry níže. Clarksonově obdivu se není co divit. Ilustrační foto: Lexus

Zdroj: Motorsport Magazine@Youtube

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše