Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut

Požáry elektromobilů jsou zatím celkem výjimečnou záležitostí, když už ale některý z nich vzplane, bývá z toho nepřehlédnutelná ohnivá show. Tak jako v tomto případě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut

16.5.2020 | Petr Miler

Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Požáry elektromobilů jsou zatím celkem výjimečnou záležitostí, když už ale některý z nich vzplane, bývá z toho nepřehlédnutelná ohnivá show. Tak jako v tomto případě.

Jednou z typických obav spojených s vlastnictvím elektromobilu je riziko požáru, zejména pak při dobíjení. Podle dostupných statistik je riziko takového jevu podstatně menší než v případě aut se spalovacími motory, je ale třeba dodat, že už elektromobil vzplane, mívá to obvykle mnohem horší následky.

Důvodem je mimo jiné fakt, že baterie elektrických aut mohou explodovat, což je riziko, které je s vozy plněními benzinem či naftou spojeno jen ve filmu. Benzin je za normálního tlaku a teploty nevýbušný a nafta ani pořádně nehoří, takže i když je jakýkoli požár jakéhokoli automobilu nepříjemný, konvenční vozy jsou zde v jisté výhodě. To je ostatně také důvod, proč vědci volají po jeho zákazu nabíjení elektromobilů v uzavřených prostorech.

Jak nepříjemnou věcí může takový požár být, ukazují záběry jednoho z nich. Byly pořízeny bezpečnostní kamerou v Tung-kuanu v Číně, kde vidíme na první pohled klidnou scenérii - několik elektrických aut se dobíjí u jedné z tamních stanic. Po chvíli se ale začne z jednoho vozů kouřit, pak vidíme vyšlehnout plameny a hořet prakticky celé auto. Požár záhy stihne i vedle stojící náklaďák, který sám odjede do silnice a záhy zazní exploze, která dokoná dílo zkázy. Při incidentu bylo takto více či méně zničeno pět okolo stojících vozů.

Požár muselo hasit 40 hasičů, kteří dorazili s 8 stříkačkami. Přesná příčina zatím není známa, může být jak na straně nabíječky, tak na straně auta. Jak jsme již zmínili, i vzhledem k malému výskytu elektromobilů jde o relativně výjimečnou událost, ale stát se to může. A dopady jsou nepříjemné, však se na to podívejte sami.


Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut - 1 - Elektromobil nabijeni pozar exploze Cina 2020 kveten 01Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut - 2 - Elektromobil nabijeni pozar exploze Cina 2020 kveten 02Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut - 3 - Elektromobil nabijeni pozar exploze Cina 2020 kveten 03Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut - 4 - Elektromobil nabijeni pozar exploze Cina 2020 kveten 04Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut - 5 - Elektromobil nabijeni pozar exploze Cina 2020 kveten 05Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut - 6 - Elektromobil nabijeni pozar exploze Cina 2020 kveten 06Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut - 7 - Elektromobil nabijeni pozar exploze Cina 2020 kveten 07Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut - 8 - Elektromobil nabijeni pozar exploze Cina 2020 kveten 08Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut - 9 - Elektromobil nabijeni pozar exploze Cina 2020 kveten 09Elektromobil vzplál při dobíjení a explodoval, poničil pět dalších aut - 10 - Elektromobil nabijeni pozar exploze Cina 2020 kveten 10
Požár a následná exploze v čínském Tung-kuanu poničila pět dalších aut, některá zjevně stejně vážně

Zdroj: Tech 163

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše