Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Ford Focus ST Sound Symposer: poloumělý zvuk také pro nové estéčko (+ video)
9.10.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek
Nejen Ford si myslí, že jsou uši motoristů stále citlivější. Těm, kteří něco vydrží, však nedostanou plnotučnou mechanickou muziku, ale pouze náhražky.
Tak trochu to připomíná pandemii „éček” v potravinách - namísto normální, přirozené a vyvážené chuti se do nich přimíchávají umělé zvýrazňovače, ačkoli by jídlo mohlo chutnat mnohem lépe i bez nich. Ale protože jsou unifikované náhrady kvalitního základu levnější, tak holt druhu vládnou i našim talířům.
Něco podobného se teď rýsuje s umělými zvuky v automobilech. U elektromobilů je to ještě pochopitelné, na silnicích nejsou slyšet, i když jsou situace, kdy by měly. Ale že si syntetikou pomáhají auta osazená spalovacími motory, to je trochu na pováženou. Pravdou je, že ne vždy to zní špatně. BMW M550d nás přesvědčilo, že i diesel může mít pozoruhodný zvuk, ale opravdu je nutné, aby mělo něco takového BMW M5 s 4,4 V8 bitubo?
Nově se k automobilům transformujícím původní zvuk na „něco lepšího“ přidal také Focus ST, ačkoli musíme jedním dechem dodat dvě podstatné věci. Něco podobného bystě našli nejen zde, ale také v posledním Focusu RS a zadruhé, nejedná se o zcela umělý zvuk.
Nové ST namísto toho využívá jakési potrubí spojující motorový prostor s kabinou. Přímé propojení přerušuje elektronicky ovládaná klapka, otevírající se v závislosti na intenzitě sešlápnutí plynového pedálu. Využívá-li řidič potenciál dvoulitrového turbomotoru o výkonu 250 koní naplno, umí tato obezlička zvuk motoru v kabině až zdvojnásobit. Naopak při poklidné jízdě zůstává klapka uzavřena, aby snad nerušila citlivější bubínky. Zvuk je tedy spíše poloumělý, elektronika reguluje více jeho intenzitu než podobu, i když jedno s druhým přímo souvisí. Je to podle vás normální?









Lidé od Fordu tvrdí, že bez Sound Symposeru by bylo v kabině ST ticho i při akceleraci
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
„Není mezera, do které bych se nevešel.” Řidič natočil, jak se dá proplétat dopravní zácpou, klaustrofobiky z toho trefí
dnesUnikla data o skutečné spotřebě a ceně brutálního Mustangu GTD, bankovní účet vám zruinuje hned dvakrát
12.6.2025„Bugatti pro chudé” se konečně ukázalo v akci na okruhu i ve sprintu. Je to nejrychlejší auto svého druhu, poráží i špičková Ferrari a Lamba
9.6.2025
Nejnovější články
Drahé značky musí litovat, že kdy vsadily na elektromobily, s obyčejnějšími auty prohrávají jedno srovnání za druhým
před 7 hodinamiPokud česká armáda opravdu potřebuje mobilní kuchyně, máme pro ni řešení. Místo 5 milionů stojí 36 tisíc
před 8 hodinamiFinové chtějí na elektrický pohon předělat i obří trajekty, už jejich základní parametry šokují svou absurditou
před 10 hodinamiFiat se chce stát tím, čím už vlastně býval, výrobcem normálních aut pro lidi. Jeho další novinka půjde po krku Dacii
před 11 hodinamiVW je zjevně nepoučitelný. Jakýkoli neúspěch ho neodradí od toho, aby elektromobil udělal i z toho nejnevhodnějšího auta
dnes
Živá témata na fóru
- Policejní kontroly a měření 06.15. 18:41 - řidičBOB
- IT poradna 06.15. 11:12 - petr_riha
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.15. 10:23 - řidičBOB
- Politický koutek 06.15. 07:51 - Stepan
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.14. 23:32 - Truck Daškam
- Jaguar a dalsi britske zverstvo 06.14. 10:00 - Stepan
- Rychlodotazy 06.14. 07:56 - Panáček
- VZKAZY 06.13. 14:29 - abgx1