Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video)
12.12.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Souboj aut docela jiných koncepcí má jasného papírového favorita, v reálném světě se mu ale zase tak nevěří. Jaká je tedy skutečnost?
Nová generace Hondy NSX dělí fanoušky rychlých kol na dva nesmiřitelné tábory - jeden jí obdivuje, druhý zatracuje. Do toho prvního patří třeba Preston Henn, jeden z nejznámějších sběratelů Ferrari, který japonský hybrid vyzdvihuje dokonce i nad LaFerrari. Ostatně NSX je z hlediska technické podstaty levnější alternativou k nejrychlejšímu Ferrari všech dob, je však otázkou, zda za tím nestojí jen uražená ješitnost. Ať je však skutečnost jakákoliv, Henn musí počítat s tím, že se mu mnozí budou snažit vysvětlit, jak nová NSX selhává přesně tam, kde ta původní excelovala.
Tento gordický uzel ale nejspíše nikdo nerozsekne, rychlost japonské novinky však zpochybnit rozhodně nelze. Navzdory nikterak omračujícímu výkonu 581 koní totiž NSX zvládá stovku za méně než tři sekundy a maximálně pokoří 307 km/h. Může se tak postavit i „Svaté trojici“ a je dost možné, že v některých dílčích ohledech by mohla i vyhrát - koneckonců je to čtyřkolka a třeba 700koňové Lamborghini Aventador ve sprintu „sfoukla jako svíčku“.
My se ovšem aktuálně budeme soustředit na souboj s Nissanem GT-R, který má na jednu stranu parametry velmi podobné, na tu druhou se od NSX nekonečně liší. Není to hybrid, není který by měl jednu osu poháněnou jen elektricky, je hnán vpřed jen přeplňovaným šestiválcem, se kterým dorazila automatická převodovka a pohon všech kol. NSX ve výsledku nabízí podobný výkon i onen pohon 4x4, na ručkách vah ale vykazuje o chloupek nižší hmotnost. Papírově tedy jde o favorita, Honda nakonec udává o několik desetin sekundy lepší zrychlení na stovku.
Minulost nám ovšem již několikráte dokázala, že i podceňovaný a předem odsouzený soupeř může překvapit. Tentokrát tomu tak ale není a některými podceňovaná NSX znovu vítězí. Ne mimořádně přesvědčivě, ale vítězí. Jde tak o skutečně rychlé auto, navíc je stále ve hře ostřejší provedení Type-R, které Japonci nevylučují. Hovoří se přitom nejen o razantním odlehčování hybridu jako takového, ale i o odstranění elektrických agregátů. Kvůli tomu by samozřejmě hmotnost letěla dolů rovněž, poklesl by však i celkový výkon. Tento handicap by proto Honda kompenzovala poladěním 3,5litrového vidlicového šestiválce.
Je ale pochopitelně také možné, že NSX zůstane, čím je, automobilka sníží hmotnost, zvýší výkon elektromotorů i přeplňované V6 a stvoří stroj ještě bližší LaFerrari či spíše Porsche 918 Spyder. Jak vše dopadne, to se ještě nějakou chvíli nedozvíme, rychlost standardního provedení ale můžeme „navnímat” hned...








Honda NSX se při závodech ve sprintu potkala s Nissanem GT-R
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nová Honda Prelude nakonec umí být i rychlá, ale jen pokud v ní vypnete funkci, která měla „fejkovat” její sportovnost
včera
Toyota už sepsala parte současné Supře. Skončí brzy, nic jiného místo ní nenabídne
27.10.2025
Poslední svolávací akce konečně provalila počet skutečně prodaných Tesel Cybertruck
26.10.2025 (1)
Nové na MotoForum.cz
Nejčtenější články
VW musel zasáhnout v reakci na nezájem o své elektrické modely, z nastalé situace viní všechny, jen ne sám sebe
28.9.2025
Po fiasku Porsche je pěknou teorií, že se ze spalovacích aut stanou libůstky jen pro bohaté, ale nedopadne to tak, nemůže
29.9.2025
Věřte nebo ne, ale VW pracuje na ještě hloupějším ovládání palubního systému, než má dnes
29.9.2025
Vorsprung durch nesmysl: Dealer ukázal, jak u nového Audi A5 otevřete dveře, když se vám vybije baterka
29.9.2025
Z nejlepších motorů roku 2025 se stala jen další agitka, jen jediný se mezi nimi zdá být právem
29.9.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
