Kamera zachytila explozi elektrického auta při hašení, doslova jej roztrhala na kusy

V podstatě jen holá karoserie zbavená vnitřních výplní i některých přišroubovaných částí zbyla z elektrického auta po jeho explozi. Tu můžeme vidět skoro na vlastní oči.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Kamera zachytila explozi elektrického auta při hašení, doslova jej roztrhala na kusy

2.9.2020 | Petr Prokopec

Kamera zachytila explozi elektrického auta při hašení, doslova jej roztrhala na kusy

/

Foto: min marine@YouTube

V podstatě jen holá karoserie zbavená vnitřních výplní i některých přišroubovaných částí zbyla z elektrického auta po jeho explozi. Tu můžeme vidět skoro na vlastní oči.

Počet nabízených elektromobilů soustavně narůstá, a tak rostou i jejich prodeje. Velkou radost z toho ovšem nemají hasiči, pro které je požár vozu s alternativním pohonem menší noční můrou. Problémem jsou především baterie, které mohou vzplanout i několik dní poté, co byl samotný vůz uhašen. Mimo jiné obsahují i vysoce reaktivní lithium, pročež celý proces hašení vyžaduje speciální postup.

Nejde přitom jen o zásah v místě požáru. Důležitá je i následná péče, neboť elektrifikované vozy resp. jejich baterie musí být minimálně 48 hodin po požáru sledovány. Při tom musí být zasypány pískem či ponořeny do nádrže s vodou. Tesla v tomto ohledu mluví o 12 tisících litrech vody, které jsou třeba k tomu, aby baterie znovu nevzplála. Vše se tedy časově neskutečně protahuje, což logicky vede také k růstu nákladů. A to ani nemluvíme o rozličných rizicích.

Aktuálně si můžeme posvítit na incident, který se odehrál před pár dny v Sanmingu v Jižní Číně. Jeden z elektrifikovaných modelů značky BAIC měl totiž problémy právě s baterií u dobíjecí stanice. Ze spodních částí vozu se nejprve vyvalil kouř, než došlo na požár. Ten začala likvidovat místní hasičská jednotka, nicméně během akce hatchback explodoval. Ke zranění přitom nedošlo jen zázrakem, neboť pár metrů od vozu se pohybovali lidé a výbuch byl opravdu silný.

Auto se ve zlomku sekundy rozletělo na kusy a jeho části skončily i několik metrů od něj. Pohled do nitra vozu po explozi pak ukazuje, že z interiéru nezbylo prakticky vůbec nic. Co přesně se v danou chvíli stalo, je stále předmětem vyšetřování, je však evidentní, že za problémem stojí baterie. I když v tuto chvíli není jisté, zda šlo o ryzí elektromobil nebo plug-in hybrid, benzin v podobných situacích neexploduje.


Kamera zachytila explozi elektrického auta při hašení, doslova jej roztrhala na kusy - 1 - Cina exploze elektrifikovaneho BAIC 2020 videoscreen 01Kamera zachytila explozi elektrického auta při hašení, doslova jej roztrhala na kusy - 2 - Cina exploze elektrifikovaneho BAIC 2020 videoscreen 02Kamera zachytila explozi elektrického auta při hašení, doslova jej roztrhala na kusy - 3 - Cina exploze elektrifikovaneho BAIC 2020 videoscreen 03Kamera zachytila explozi elektrického auta při hašení, doslova jej roztrhala na kusy - 4 - Cina exploze elektrifikovaneho BAIC 2020 videoscreen 04
V Číně došlo při hašení elektrifikovaného hatchbacku na explozi jeho baterie, následky jsou opravdu drtivé. Foto: min marine@YouTube

Zdroj: min marine@YouTube přes Inside EVs

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.