Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Lada Granta dorazí i jako liftback, byla přistižena prakticky bez maskování
5.9.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
V příštím roce dorazí Lada Granta i jako liftback. O 12 měsíců později celá modelová řada poslouží Nissanu k znovuoživení „podznačky” Datsun.
Letošní moskevský autosalon se stal jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu. Představena zde byla nová Mazda 6, inovovaný Land Rover Defender či plejáda modelů Chevroletu. Před domácím publikem se ovšem chtěly blýsknout hlavně ruské značky v čele s automobilkou AvtoVAZ. Ta na svém stánku představila sportovní verzi sedanu Ladu Granta, která by měla jet skoro 200 km/h a stát přitom pouhých 245 000 Kč.
Prakticky ve stejnou dobu, kdy z vozu o výkonu 120 koní sjížděla bílá plachta, byla v běžném provozu vyfotografována Granta ve verzi liftback. Ta by měla disponovat stejnými komponenty jako sedan, což znamená i ten samý čtyřválec o objemu 1,6 l naladěný na 80, 90 a 98 koní. S odklopným víkem zavazadelníku ve stylu Octavie nebo Rapidu však nabídne mnohem větší praktičnost.
Otázkou zůstává přesný objem, v případě dimenzí máme jasno alespoň o rozvoru. Ten činí 2 476 mm a je prakticky shodný s Ladou Kalina. Ta ostatně s větším sedanem sdílí většinu komponentů, prodává se ovšem i jako kombi a hatchback. Jelikož je navíc o 20 cm kratší a v nabídce zastává nižší pozici, je k mání i s motorem 1,4 l o výkonu 91 koní.
Granta ovšem není pro značku důležitější pouze na domácím trhu. Jejím prostřednictvím hodlá AvtoVAZ expandovat na další zahraniční trhy. Jen ne pod logem Lady. Poté, co aliance Renault-Nissan odkoupila v ruské automobilce většinový podíl, by totiž faceliftovaná Granta měla posloužit jako základ pro znovuzrození Datsunu.
Pod tímto názvem kdysi Nissan expandoval na zahraniční trhy, přičemž nabídku tvořili hlavně levnější modely. V roce 1983 ovšem japonská automobilka začala pracovat na sjednocení, které ji přišlo na více než 500 milionů dolarů. Povědomí o Datsunu se ovšem nepovedlo vymýtit, což je zřejmě důvod, proč se tato podznačka vrací na scénu.
Dít se tak ale nebude ve Spojených státech, nýbrž na východních trzích, mezi které patří Indie a Indonésie. Prodej má začít již v roce 2014, automobilka si tak bude muset pospíšit nejen s vývojem, ale především s dealerskou sítí. Díky tomu se návrat legendy, jakou byl předchůdce Nissanu 350Z, Datsun 240Z, hned tak konat nebude.


Lada Granta ve verzi liftback byla nachytána při testování v běžném provozu. Aliance Nissan-Renault hodlá na jejích základech znovuoživit podznačku Datsun.
Zdroj: Notícias Automotivas
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Srovnání dvou generací extrémních silničních stíhaček Koenigseggu ukazuje, co udělá 5 let vývoje i v takové sféře aut
včeraNěkdo si nechal předělat svou Hondu na Alfu Romeo. Teď má spolehlivé auto, které nevypadá jako z jiné planety
4.5.2025Nejextrémnější Ford Mustang všech dob překonal svůj vlastní rekord z nejnáročnějšího okruhu světa, dejte mu ještě šanci
2.5.2025
Nejnovější články
Ceny ojetých aut znovu rostou, ale jen těch spalovacích. Podle prodejních dat elektromobily dál ztrácí hodnotu hrozivou rychlostí
před 35 minutamiHračka miliardářů od Bugatti schopná akcelerovat na 500 km/h za 20 s se ukázala v akci na okruhu, se superauty si hraje jako kočka s myší
před 2 hodinamiK mání je dodnes nevyužitý, krásně zachovalý VW Passat B5.5 ve verzi, kterou nezastaví ani konec světa, přesto stojí drobné
včeraŠkoda je vážně mimo realitu. V době, kdy jiní zkouší na takové kontroverzní kroky zapomenout, hrdě přichází s duhovým Elroqem
včeraSrovnání dvou generací extrémních silničních stíhaček Koenigseggu ukazuje, co udělá 5 let vývoje i v takové sféře aut
včera
Živá témata na fóru
- S větrem ve vlasech.... 05.06. 05:42 - Brus
- Rychlodotazy 05.05. 18:50 - Kavis
- Fiat a vše kolem nich 05.05. 18:47 - abgx1
- BMW Divize 05.05. 14:56 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 05.05. 08:16 - Truck Daškam
- Prodám Volkswagen Transporter 2.0 TDI 05.05. 06:21 - tomkathy
- Genesis 05.05. 06:19 - lauralordelaure
- VZKAZY 05.04. 19:13 - řidičBOB