Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video)

Mustang se čtyřválcem EcoBoost byl opravdu rychlý, moc dlouho mu to ale nevydrželo. Motor se rozlétl na kusy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video)

28.11.2016 | Marek Bednář | 14 příspěvků

Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mustang se čtyřválcem EcoBoost byl opravdu rychlý, moc dlouho mu to ale nevydrželo. Motor se rozlétl na kusy.

Vysoce výkonné čtyřválce dnes jsou poměrně běžnou věcí. Turba z nich dokážou vydolovat výkony, o kterých se ještě před nedávnem zdálo jen hodně objemným víceválcům. Nechceme tentokrát vyjadřovat nesouhlas s downsizingem, turbodmychadla vznikla jako cesta k vyššímu výkonu a stále jsou tak používána. Pojí se s tím ovšem jedno úskalí, které jsme popsali v článku o pověrách o technice aut - životnost motoru s ohromným litrovým výkonem nemusí být vysoká.

Psali jsme tehdy o možnosti zvýšit výkon motoru hlavně změnou plnícího tlaku turba a ptali se: „Co takový motor vydrží? Nikdo neví.” Majitelé se o tom obvykle nešíří, alespoň ne tehdy, pokud motor tomuto světu zamává. Jsou ale případy, kdy to před okolím skryjete jen stěží.

Jedním z takových je vystoupení upraveného Fordu Mustang EcoBoost na sprinterském klání. Neznáme detaily samotné modifikace, vůz byl ale očividně upraven pro čtvrtmílové sprinty, soudě zejména dle zadních pneumatik - a také z toho, že zvládá jedenáctisekundové průjezdy, na což nějakých 300 koní běžně ani zdaleka nestačí.

Co ale vidíme, je, že tenhle motor v současném stavu nezvládne podávat výkony dlouho. Stihl ještě pár rychlých sprintů, pak se mu ale motor rozlétl a na my už jen vidíme Mustang stát na startu s obrovskou olejovou louží pod motorem. Podle dostupných informací motor prostě nevydržel extrémní zvýšení plnicího tlaku - věta „objem nahradíš turbem” zkrátka není tak pravdivá, jak se zastánci přeplňování snaží tvrdit...


Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 1 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 01Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 2 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 02Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 3 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 03Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 4 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 04Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 5 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 05Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 6 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 06Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 7 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 07Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 8 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 08
I menší turbomotor jde upravit tak, aby s ním vůz porážel větší atmosféry. Ale za jakou cenu...

Zdroj: Carscoops

Marek Bednář

Diskuze 14 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.