Nejlevnější „plnotučný” sporťák Ferrari zní jako vysavač, na 340 km/h je ale za 28 sekund

V soutěži o nejkrásnější zvukový projev je tohle Ferrari předem ztracené, třebaže jeho předchůdci mohli a mohou pět ódy sami na sebe. Pokud jde ale o dynamiku, je třeba smeknout klobouk, tohle auto jede.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nejlevnější „plnotučný” sporťák Ferrari zní jako vysavač, na 340 km/h je ale za 28 sekund

9.5.2023 | Petr Miler

Nejlevnější „plnotučný” sporťák Ferrari zní jako vysavač, na 340 km/h je ale za 28 sekund

/

Foto: Ferrari

V soutěži o nejkrásnější zvukový projev je tohle Ferrari předem ztracené, třebaže jeho předchůdci mohli a mohou pět ódy sami na sebe. Pokud jde ale o dynamiku, je třeba smeknout klobouk, tohle auto jede.

Ferrari 296 GTB se prodává už druhým rokem, a tak nelze říci, že by šlo o novinku v jakémkoli smyslu tohoto slova. Přesto má čím zaujmout. Ačkoli se s cenovkou začínající okolo 6,2 milionu Kč nepochybně nejedná o levný vůz, po konci modelů F8 Tributo a Portofino M je vedle poněkud salónního typu Roma nejlevnějším plnotučným sporťákem značky. A s kombinovaným výkonem 830 koní slibuje opravdu zajímavý poměr ceny a dynamiky.

Fanoušci značky na něj po nějaký čas hleděli skrz prsty, neboť jde o první model od roku 1974 vybavený pouze šestiválcovým motorem. Když ale přišel s takovou výkonovou náloží, leccos mu odpustili. A onen výkon není jen číslo na papíře, jak vám nejlépe přiblíží přiložené video od kolegů z německého Sport Auta, kteří 296 GTB vytáhli na letiště a převedli jeho akceleraci až k maximální rychlosti.

Výsledkem je tedy ukázka zrychlení z 0 na 340 km/h, které se odehraje pomalu lusknutím prstu. Pilot na dráze dosáhne maximální možné rychlosti za pouhých 28 sekund, všechno ostatní se stane podstatně dřív. Na dvoustovce je auto kolem 7 sekund, na třístovce asi za 15 vteřin, to jsou úchvatné hodnoty.

Ale co zvuk? Ten byl u Ferrari též historicky důležitý, byl to pro ně jeden z definujících elementů. Seděl jsem za volantem Ferrari v životě jen párkrát a zážitek to byl už na místě, když se za vámi za zvuku rozzuřené pily roztočí atmosféricky plněný motor do 8 tisíc otáček dřív, než stačíte zaklít. S turbomotory Ferrari o část tohoto kouzla přišla, až 296 GTB je ale turbohybrid z dob filtrů pevných částic a jeho zvuk je opravdu velké zklamání. Přirovnání k vysavači není od věci, z auta není slyšet skoro nic.

Lapat po dechu tak můžete leda při pohledu do oficiálních údajů o spotřebě. Auto je plug-in hybrid s tradičně vylhanou spotřebou benzinu, která ignoruje spotřebovanou elektřinu. Automobilka tak udává apetit 6,4 l benzinu na 100 km v kombinovaném cyklu, což je skutečně dobrý vtip, nyní ale automobilka musí udávat také spotřebu elektřiny, která je - podržte se - změřena na 140 kWh na 100 km!

Možná vám kilowatthodiny nic neřeknou, přepočítat je na spotřebu paliva ale není těžké. I pokud budeme počítat s optimističtější 35% efektivitou spalovacího motoru, je ekvivalentem 1 litru spotřebovaného benzinu 3,01 kWh elektřiny. Oněch 140 kWh pak odpovídá spotřebě 46,5 l benzinu na 100 km. To jen připomíná, k jakým zvrácenostem ohnuté bruselské normy vedou. Pro Brusel je to totiž libovolné množství spotřebované elektřiny 0 g CO2/km, protože elektřina přece vzniká ze vzduchu, že. Výrobci si pak mohou u dobíjecích hybridů pomáhat elektřinou jakkoli chtějí, neboť tím pro ně nevzniká žádný ekonomický problém. Vítejte v EU.


Nejlevnější „plnotučný” sporťák Ferrari zní jako vysavač, na 340 km/h je ale za 28 sekund - 1 - Ferrari 296 GTB 2022 zvuk akcelerace 02Nejlevnější „plnotučný” sporťák Ferrari zní jako vysavač, na 340 km/h je ale za 28 sekund - 2 - Ferrari 296 GTB 2022 zvuk akcelerace 04Nejlevnější „plnotučný” sporťák Ferrari zní jako vysavač, na 340 km/h je ale za 28 sekund - 3 - Ferrari 296 GTB 2022 zvuk akcelerace 06
Ferrari 296 GTB je technicky i vizuálně pozoruhodné auto, jeho dynamika bere dech. Jeho zvukový projev je ale neskutečně mdlý, udávaná spotřeba pak vyloženě nestoudná, ovšem normami EU tolerovaná. Foto: Ferrari

Zdroj: Sport Auto@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše