Německá policie bojuje proti pachatelům moderních přestupků nečekaně moderně

Ani razantní zvýšení pokut od 1. ledna loňského roku nevedlo ke zlepšení situace, a tak se němečtí policisté rozhodli pro neobvyklý krok. Řidiče, kteří si fotí autonehody, sama fotí a vystavuje online.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Německá policie bojuje proti pachatelům moderních přestupků nečekaně moderně

13.2.2019 | Mirek Mazal

Německá policie bojuje proti pachatelům moderních přestupků nečekaně moderně

/

Ani razantní zvýšení pokut od 1. ledna loňského roku nevedlo ke zlepšení situace, a tak se němečtí policisté rozhodli pro neobvyklý krok. Řidiče, kteří si fotí autonehody, sama fotí a vystavuje online.

Dnes je moderní fotit si všechno zajímavé, s čím se v životě setkáváme a sdílet to s přáteli na sociálních sítích. Obecně vzato nic proti tomu, je to jakýsi elektronický ekvivalent toho, když si s někým vyprávíte, co se vám přihodilo, jenže jsou situace, ve kterých se to dělat nemá. Projíždění kolem autonehody jiným vozem je jednou z nich - už proto, že fotit si cizí neštěstí není dvakrát lidské. Ale i kdyby vám to přišlo normální, věnovat za takové situace pozornost jiným věcem než řízení je jednoznačně nerozum.

U nás to můžeme odsoudit pouze morálně, západně od našich hranic ale platí přísný zákaz fotografování dopravních nehod. Němečtí zákonodárci zavedli toto opatření už před léty, aby snížili riziko vzniku dalších incidentů poblíž předchozích havárií. Respektováno nebylo, a tak od loňského ledna zvýšili postih, který nyní může činit až 200 Eur, tedy více jak 5 tisíc Kč. Nemalé peníze, ani to ale ke zlepšení situace nevedlo.

Zvědavci si nehody stále fotí a policistům už došla trpělivost s pokusy takové lidi pokutovat. Rozhodli se tedy pro alternativní postup - pokud dotyční mají pocit, že fotit si jiné při nehodě a pak vystavovat jejich fotky na internetu je normální, pak jim jistě nebude vadit, když si policie bude fotit hříšníky a sama je také vystaví online. A tak přesně to dělá.

Není to dlouho, co na dálnici A1 došlo k hromadné nehodě se třemi zraněnými. Během chvíle dorazila dortmundská policie a vyšetřovatelé zahájili klasický postup zjišťování okolností. Příslušníci si nemohli nevšimnout zpomalující kolony řidičů, kteří si dokumentovali osudné místo na kamery. Právě ty zaznamenala jednoho po druhém a pouze s částečně zastřenými tvářemi jejich záběry zveřejnila.

Zejména profesionální šoféři se vyznamenali, bez ohledu na platnou legislativu. Jejich záběry můžete vidět níže, policisté ale mají podle svých slov už asi 50 podobných snímků překvapených provinilců a všechny budou dostupné na internetu. Je rozhodně překvapivé, že se k něčemu takovému odhodlali zrovna Němci, jejich kreativitu je ale třeba ocenit. Možná bude pro provinilce veřejná hanba větší trest než jakákoliv pokuta, kterou očividně ignorují...


Německá policie bojuje proti pachatelům moderních přestupků nečekaně moderně - 1 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 01Německá policie bojuje proti pachatelům moderních přestupků nečekaně moderně - 2 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 02Německá policie bojuje proti pachatelům moderních přestupků nečekaně moderně - 3 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 03Německá policie bojuje proti pachatelům moderních přestupků nečekaně moderně - 4 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 04Německá policie bojuje proti pachatelům moderních přestupků nečekaně moderně - 5 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 05Německá policie bojuje proti pachatelům moderních přestupků nečekaně moderně - 6 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 06
Řidiči v Německu nedodržují celkem jednoduchý zákon, navzdory přísným postihům. Policie se tak rozhodla postupovat stylem „proti zlu zlem, ale nestat se grázlem” - fotící si hříšníky pranýřuje, ale tak, aby sama nepřekročila zákon

Zdroj: Polizei Dortmund

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše