Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Nissan GT-R 2012 opravdu zrychluje na stovku pod 3 sekundy (video)
22.11.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Že se Nissanu podařilo u GT-R během dvou let stáhnout již tak úžasnou hodnotu akcelerace z 0 na 100 km/h z 3,5 sekundy o dalších 20 procent dolů zní skoro neuvěřitelně. Ale je to zkrátka tak.
Už když jsme vám předminulý týden představovali inovovaný Nissan GT-R pro rok 2012, uvedli jsme jej právě narážkou na čas akcelerace z nuly na stovku. Nejde sice o tak důležitý údaj pro reálný život, jednoznačně ale demonstruje výjimečnost tohoto vozu - však má výkon „jen” kolem 500 koní. Existuje řada aut, která mají pod kapotou stádo podobné tomuto a i když některá z nich disponují i pohonem všech kol, této schopnosti GT-R se zdaleka neblíží.
Když k tomu přidáme, že uctívaná i nenáviděná Godzilla má hmotnost skoro jeden a tři čtvrtě tuny, zní nejen nově udávaný, ale i několik let staré výkony skoro neuvěřitelně. Všechny dosud uváděná čísla ale byla vždy pravdivá a v praxi opakovatelná, a tak ani nemáme důvod předpokládat, že u toho nového tomu tak není. Pokud přesto pochybujete, máme pro vás jeden alespoň trochu hmatatelný důkaz.
Než se k němu dostaneme, je jistě na místě si říci, o jakém že výkonu to vlastně hovoříme. Náš předchozí článek hovořil o hodnotě akcelerace z 0 na 100 km/h za 2,72 sekundy, kterou Nissan tak nějak mimochodem při představování vozu zmínil. Nakonec, a to z prvního prohlášení nebylo zřejmé, jde o čas platný pro zrychlení z 0 na 60 mph, tedy 96 km/h. Hodnota platná pro u nás tradičnější „skok” na stovku ale není o mnoho horší: 2,84 s, tedy stále bezpečně pod hranicí tří sekund.
Že si tato čísla automobilka nevycucala z továrního komínu má dosvědčovat přiložené video pořízené na okruhu v Sendai Hiland, kde firma již tradičně podobné zkoušky provádí. Nebylo sice uvolněno přímo Nissanem, ale podobně jako u nedávného videa s GT-R 2012 na Norschleife je zřejmé, že těžko půjde o něco, co si vymyslela partička nadšenců - vznik takového snímku může mít na svědomí jen výrobce.
Pochopitelně nejde o žádnou vizuálně dojemnou podívanou, auto prostě zrychlí a odjede, jen pozdější pohled na výsledky celého měření je z trochu jiného světa. Však se přesvědčte sami.
Pro úplnost dodejme, že ještě GT-R modelového roku 2010 zvládalo tuto disciplínu za 3,5 sekundy a loňský model za 3 s. Stáhnout takto mimořádné časy o téměř 20 procent bez dramatického navýšení výkonu je opravdu úžasné. Je to něco jako kdyby Usain Bolt začal běhat stovku o sekundu nebo dvě rychleji...
Záznam z měření Nissanu na videu

A totéž i ve stručnosti obrazem
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Absurdita moderních aut nezná mezí. Obyčejná výměna vzduchového filtru u Porsche Panamera je tak složitá, že musíte sundat půl přídě
včera
Majitel vzácného extrémního Lamborghini, které se nikdy nemělo dostat na silnice, popsal, jak se s ním jezdí po silnicích
26.1.2026
Dosud tajná soukromá sbírka nejlepších Bugatti se poprvé ukázala světu, hodnota aut jde do miliard
25.1.2026
Nejnovější články
Ferrari přiznalo, že jeho zákazníci své hybridy téměř nikdy nedobíjí, hybridní režim nepoužívají. To mělo velký smysl je začít nabízet, že?
před 2 hodinami
Hned dva modely Tesly končí bez jakékoli náhrady, firmě zůstane v ruce vlastně jen jeden dekádu starý vůz ve dvou verzích
před 3 hodinami
U Mansory se asi lekli toho, že pro jednou udělali něco normálního, a tak si hned spravili chuť novým „humáčem”
před 5 hodinami
Jaguar už žádná vlastní auta nenabízí, a tak má v opuštěných britských továrnách vyrábět vozy čínských značek
před 6 hodinami
Aktivity Audi na jeho vůbec největším trhu se rozkládají nevídaným způsobem. Řada dealerů zavírá, slevy dosahují až 50 procent
před 8 hodinami
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 01.29. 15:22 - HondaMan
- Elektromobily a vse kolem nich 01.29. 15:15 - mattonecz
- Opel obecně 01.29. 14:26 - HondaMan
- Střešní box do T drážky 01.29. 14:07 - delphin
- Jak vyhledat majitele Autovraku (potřebuju poradit) 01.29. 04:45 - Whount
- whitelist & blacklist 01.28. 15:47 - pavproch
- VZKAZY 01.28. 15:14 - pavproch
- Politický koutek 01.28. 15:06 - GeneHawkins
