Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video)

Druhá generace NSX si přímo říká o srovnání s originálem. K tomu došlo na okruhu Anglesey, kde byl slyšet hlavně šestiválec z roku 2002.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video)

1.2.2017 | Petr Prokopec | 13 příspěvků

Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Druhá generace NSX si přímo říká o srovnání s originálem. K tomu došlo na okruhu Anglesey, kde byl slyšet hlavně šestiválec z roku 2002.

Na novou Hondu NSX se čekalo opravdu dlouho, ostatně výroba té předchozí byla ukončena krátce po příchodu nového milénia. Japonská automobilka tak měla dlouhý čas na vývoj nástupce, s čímž samozřejmě rostlo očekávání publika. Zvláště když první zmínky naznačovaly příchod desetiválcového supersportu namísto původně šestiválcového.

Honda slibovala a slibovala, k naplnění původních prohlášení ovšem nikdy nedošlo. Neplatí to přitom pouze o motoru V10, ale také o osmiválci, který se nakonec nastěhoval pouze do závodního provedení, které soutěžilo v japonském šampionátu SuperGT. Pravdivé tedy nakonec byly až informace z roku 2010, dle kterých Japonci chystali hybrid.

Toho jsme se nakonec skutečně i dočkali, přičemž nyní je vlastně na každém z vás, zda novinku označíte jako zklamání či nikoliv. Dle Jethro Bovingdona, který s první i druhou generací japonského sporťáku vyrazil na britský okruh Anglesey, novinka tak hrozná, jak některé recenze naznačují a označení NSX může hrdě nést. Je tu ovšem jedno „ale“.

Nová generace je zcela jiným autem než originál. Zvláště pokud šlo o verzi R, která se nese v duchu snahy o snižování hmotnosti. Ta se projevila naprosto všude, dokonce i u klíčku. Vůči tomu novinka jde zcela jinou cestou, je těžká a okouzlit se snaží moderní technikou. Jenže je otázka, jestli tohle stačí k tomu, aby uhranula nadšené řidiče.

Stačí ostatně Bovingdonova zmínka o tom, že ani po dni ježdění na okruhu stále neví, co od vozu čekat a nač se připravit. Odezva plynového pedálu není konzistentní, příď si dělá, co chce, a vektorování točivého momentu věci taktéž moc nepomáhá. V případě první generace ale neustále zmiňuje řidičské vzrušení a naprostou čistotu reakcí.

Je tedy nové NSX opravdu tak špatné? Samozřejmě že nikoliv, jen se prostě snaží zaujmout širší okruh trochu jinak smýšlejících zákazníků, aktivní řidiče přehlížeje. A proto by Bovingdon všemi deseti bral právě NSX R, které by dokonce i upřednostnil před Ferrari F40. Více asi netřeba dodávat.


Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 1 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 01Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 2 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 02Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 3 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 03Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 4 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 04Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 5 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 05Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 6 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 06Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 7 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 07
Nová Honda NSX se na světlo světa klubala opravdu dlouho. Souběžně s tím rostlo i očekávání, zda dostojí odkazu originálu

Petr Prokopec

Diskuze 13 příspěvků