Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video)

Druhá generace NSX si přímo říká o srovnání s originálem. K tomu došlo na okruhu Anglesey, kde byl slyšet hlavně šestiválec z roku 2002.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video)

1.2.2017 | Petr Prokopec | 13 příspěvků

Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Druhá generace NSX si přímo říká o srovnání s originálem. K tomu došlo na okruhu Anglesey, kde byl slyšet hlavně šestiválec z roku 2002.

Na novou Hondu NSX se čekalo opravdu dlouho, ostatně výroba té předchozí byla ukončena krátce po příchodu nového milénia. Japonská automobilka tak měla dlouhý čas na vývoj nástupce, s čímž samozřejmě rostlo očekávání publika. Zvláště když první zmínky naznačovaly příchod desetiválcového supersportu namísto původně šestiválcového.

Honda slibovala a slibovala, k naplnění původních prohlášení ovšem nikdy nedošlo. Neplatí to přitom pouze o motoru V10, ale také o osmiválci, který se nakonec nastěhoval pouze do závodního provedení, které soutěžilo v japonském šampionátu SuperGT. Pravdivé tedy nakonec byly až informace z roku 2010, dle kterých Japonci chystali hybrid.

Toho jsme se nakonec skutečně i dočkali, přičemž nyní je vlastně na každém z vás, zda novinku označíte jako zklamání či nikoliv. Dle Jethro Bovingdona, který s první i druhou generací japonského sporťáku vyrazil na britský okruh Anglesey, novinka tak hrozná, jak některé recenze naznačují a označení NSX může hrdě nést. Je tu ovšem jedno „ale“.

Nová generace je zcela jiným autem než originál. Zvláště pokud šlo o verzi R, která se nese v duchu snahy o snižování hmotnosti. Ta se projevila naprosto všude, dokonce i u klíčku. Vůči tomu novinka jde zcela jinou cestou, je těžká a okouzlit se snaží moderní technikou. Jenže je otázka, jestli tohle stačí k tomu, aby uhranula nadšené řidiče.

Stačí ostatně Bovingdonova zmínka o tom, že ani po dni ježdění na okruhu stále neví, co od vozu čekat a nač se připravit. Odezva plynového pedálu není konzistentní, příď si dělá, co chce, a vektorování točivého momentu věci taktéž moc nepomáhá. V případě první generace ale neustále zmiňuje řidičské vzrušení a naprostou čistotu reakcí.

Je tedy nové NSX opravdu tak špatné? Samozřejmě že nikoliv, jen se prostě snaží zaujmout širší okruh trochu jinak smýšlejících zákazníků, aktivní řidiče přehlížeje. A proto by Bovingdon všemi deseti bral právě NSX R, které by dokonce i upřednostnil před Ferrari F40. Více asi netřeba dodávat.


Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 1 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 01Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 2 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 02Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 3 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 03Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 4 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 04Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 5 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 05Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 6 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 06Nová Honda NSX se postavila 15 let starému „eRku“. Mohla vůbec uspět? (video) - 7 - Honda NSX 2016 vs NSX R 2002 video 07
Nová Honda NSX se na světlo světa klubala opravdu dlouho. Souběžně s tím rostlo i očekávání, zda dostojí odkazu originálu

Petr Prokopec

Diskuze 13 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.