Řidiči před civilními Passaty dodržují předpisy. Policie to vnímá jako problém

Policie stále nepochopila smysl své práce. Své preventivní působení nejen že nevnímá pozitivně, dokonce jej označuje za potíž.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Řidiči před civilními Passaty dodržují předpisy. Policie to vnímá jako problém

21.2.2011 | Pavel Janda | 13 příspěvků

Řidiči před civilními Passaty dodržují předpisy. Policie to vnímá jako problém

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Policie stále nepochopila smysl své práce. Své preventivní působení nejen že nevnímá pozitivně, dokonce jej označuje za potíž.

Policisté by si přáli více respektu od občanů, svým chováním si ale říkají stále jen o opak. Důkazem budiž fakt, že si zástupci policie stýskají nad tím, že přítomnost Passatů R36 v policejních službách na silnici mění chování řidičů, kteří se je naučilli rozeznávat. Pochopitelně z nich přitom nedělá krvežíznivé bestie, ale nutí je ke klidné jízdě.

Je to opravdu tak špatné? Policie by si měla udělat jasno ve svých prioritách, její kroky jsou plné protikladů. Nejprve slýcháme, že policisté by na silnicích měli být vidět, protože provoz je pak klidnější. Následně se schovají do neoznačených vozů, v nichž jsou sami svému okolí stejně, ne-li více nebezpeční než jakýkoli jiný rychle jedoucí řidič. A když se ostatní naučí jejich vozy vnímat i bez označení a dodržují kvůli tomu předpisy, je z toho rázem problém hodný řešení.

Policisté by si měli uvědomit, že jejich práce má mít efekt v prvé řadě preventivní a teprve poté represivní. Policie je tu také proto, aby ostatním dávala najevo, že existuje, jakékoli protiprávní jednání potrestá, a proto nemá smysl se jej dopouštět. A teprve když tento efekt selže a někdo i přes její viditelnou přítomnost daná pravidla porušuje, musí nastoupit postih, který dá najevo, že policisté nejsou jen bezmocnými figurkami.

Bohužel, to první u dopravní policie jakoby neplatilo a když už se jí to omylem povede, považuje to za potíž. Je to přitom úplně to samé, jako kdyby policisté při pochůzkách v parku litovali, že si jich okolojdoucí násilník všiml a nepřepadl dívku odpočívající na nedaleké lavičce. Vždyť jej pak mohli krásně zabásnout za znásilnění. Odmítám přitom cokoli jako „preventivní efekt momentu překvapení”, rozhodně pak v momentě, kdy je možné jakémukoli protiprávnímu jednání vidtelnou přítomností skutečně zabránit, nikoli jej dovolit a pouze při něm hříšníka přistihnout.

Pokud má policie takto fungovat, nechť si dá na dveře nálepku „nachytat a zavřít”. Policii si neplatíme za výběr pokut, ale za zajištění naší bezpečnosti. A jestliže je jejím opravdovým cílem pomáhat a chránit, pak tím, že si někdo všímá jejích civilních Passatů, dělá pro bezpečnost provozu více než všemi riskantními honičkami.

Je smutné, že se najdou média, která podobná vyjádření policie v této situaci nejen že neodsoudí, ale dokonce jej dále podporují. Tím, že řidiči v přítomnosti policie na silnicích ubírají, se efekt její práce nerozplývá, ale naopak naplňuje...

Zdroj: iDnes přes AutoRevue.cz

Pavel Janda

Diskuze 13 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše