Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Robert Kubica havaroval snad nejpomaleji v historii rallye, kolega pak jeho autu „pomohl” do strže (videa)
23.1.2016 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Nehoda Roberta Kubicy z rallye Monte Carlo ukazuje, že můžete být jakkoli dobří, pokud ale nemáte adekvátní vybavení, nabouráte i v pár kilometrech v hodině.
Jsme ti poslední, kteří budou básnit o nezbytnosti mít na autě celou zimu pneumatiky označené písmeny M+S a jejich přínosnosti od chvíle, kdy venkovní teploty klesnou pod 8°C. Protože jsou to nesmysly. Většinu „české zimy” takové pneumatiky třeba nejsou a v leckterých dnech můžete na silnice vyjet s letními pneu dokonce bezpečněji než s těmi zimními. Však si není tak těžké vzpomenout, jaké podmínky venku panovaly ještě před pár týdny.
Jsme ale také ti poslední, kteří budou tvrdit, že žádné zimní pneumatiky nejsou v zimě třeba. Protože i to je nesmysl. Pakliže venku panují takové podmínky, jako v posledních dnech, letní pneumatiky prostě nefungují a nepomůže jet ani krokem, abyste se vystříhali všech potíží. Nakonec i zákon (výjimečně) přistupuje k věci stejně a stanoví rozumnou povinnost použít „zimáky” tehdy, kdy to podmínky vyžadují.
O tom, že potíže spojené s nesprávně zvoleným obutí nedokážou překonat ani ti nejlepší piloti na světě v těch nejlepších autech, dokázal včera Robert Kubica, bývalý pilot F1, na rallye Monte Carlo. Po někdejší nehodě možná už nemá schopnosti jako v době, kdy proháněl po okruzích ty nejrychlejší monoposty světa, přesto už několikrát dokázal, že dovede být pořád zatraceně rychlý. Na jednu z rychlostních zkoušek „Monte” jistě nevyrazil na slickách, přesto zvolil obutí tak problematické, že svůj Ford Fiesta nebyl v jedné ze zatáček schopen ukočírovat na zledovatělém povrchu ani ve velmi nízké rychlosti. Jel tak pomalu, že naboural možná vůbec nejpomaleji, co kdy v rallye této úrovně někdo „dokázal”.
Podívejte se na to a berte to jako potvrzení faktu, že volbě správného vybavení je třeba v autě nejen v zimě věnovat náležitou pozornost. Perličkou budiž to, že Kubica v daném místě neměl potíže sám - o něco později ve stejném místě balancoval na hraně nehody také Elfyn Evans. Ten nakonec situaci zvládl lépe, ale jen díky tomu, že „drcnul” do Kubicova vozu a „pomohl” mu dále tam, kam beztak směřoval - do strže... Evans ale mohla pokračovat dál, Kubica s kopilotem předtím museli zvolit odchod po vlastních.


Robert Kubica na první erzetu letošního „Monte” asi rád vzpomínat nebude
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nástupce tragicky zesnulého Kena Blocka se pochlubil novou brutalitou točící 9 500 otáček i s turbem, natočil s ním další Gymkhanu
před 4 hodinami
Srovnání hned tří moderních Porsche bez turba vám zapěje fascinující „vosí árii”, chybu neuděláte ani s jedním z nich
včera
Porsche si nechalo patentovat nový jízdní režim, který působí jako aprílový žert, je ale míněn smrtelně vážně
2.11.2025
Nejčtenější články
Dodnes sotva jetou Škodu Octavia II RS v krásné barvě nikdo nechce, její cena se blíží výhře v loterii
5.10.2025
VW se v nouzi zbavuje zaměstnanců, jak to jen jde. Letos pro pochybení ukončil poměr 548 lidem, další tisíce jsou „v podmínce”
5.10.2025
Za nejslavnějšími kreacemi Top Gearu stojí nenápadný manželský pár, který auta stlouká pomalu doma za stodolou
5.10.2025
Peugeot 308 po faceliftu nabízí v levných provedeních to, po čem majitelé těch drahých marně touží
5.10.2025
Sympatické kompaktní Hyundai si jako ojetina velmi dobře drží cenu, navzdory jeho velikosti ho totiž hned tak něco nerozhází
6.10.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
