Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem

Je krajně neobvyklé, aby se na videu jakékoli automobilky objevila konkurenční auta, natož pak šéf konkurenční firmy. BMW to udělalo a z odchodu Dietera Zetscheho si tak trochu utahuje, zároveň mu ale vzdává hold.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem

22.5.2019 | Petr Prokopec

Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem

/

Je krajně neobvyklé, aby se na videu jakékoli automobilky objevila konkurenční auta, natož pak šéf konkurenční firmy. BMW to udělalo a z odchodu Dietera Zetscheho si tak trochu utahuje, zároveň mu ale vzdává hold.

Mercedes v těchto dnech neprochází zrovna veselým obdobím. V noci z pondělka na úterek zemřel legendární Niki Lauda, který byl do posledních dnů činný v jeho formulové stáji, hned poté se s firmou rozloučil i její šéf Dieter Zetsche. Ten do automobilky nastoupil již v roce 1976, prakticky hned poté, co dokončil studia na univerzitě v Karlsruhe v oblasti elektrického inženýrství. Působivé přitom je, že u třícípé hvězdy setrval celou svou profesní dráhu. V roce 1998 ovšem víceméně ukončil technickou pouť, neboť se stal členem představenstva. Jako takový pak do roku 2005 šéfoval Chrysleru, který pod Daimler tou dobou spadal.

Jakkoliv se přitom Zetsche zasadil o to, aby americká divize zamířila z červených čísel do černých, v roce 2007 byl již hlavní hnací silou rozchodu mezi oběma automobilkami. Souběžně s tím usedl na post nejvyšší, který držel až dosud, kdy jej vystřídal Ola Källenius. Zetsche se přitom v mezičase stal jedním ze sta nejvlivnějších lidí v automobilovém průmyslu a díky svému platu 14,4 milionu Eur (cca 371,03 mil. Kč) byl v roce 2014 v Německu druhým nejlépe placeným zaměstnancem veřejně obchodovatelné společnosti. A málokdo pochybuje, že si to zasloužil, dokázal zastavit pád Mercedesu směrem k průměru.

S ohledem na jeho zásluhy není překvapivé, že se třícípá hvězda se svým dlouholetým šéfem dojemně loučí. Co však již udivit může, je reakce BMW. Nestává se totiž často, aby se konkurenční značka vyjadřovala k odchodu šéfa jednoho ze svých úhlavních rivalů a děkovala mu za léta dobře odvedené práce. Mnichovská automobilka tak ovšem činí s vtipem, neboť do světa vypustila nové video, jehož středobodem je herec namaskovaný tak, aby co nejvíce připomínal Zetscheho.

Kamera jej sleduje, kterak se „Zetsche” loučí s ústředím třícípé hvězdy ve Stuttgartu během posledního dne v práci. Poté jej šofér naposledy odveze třídou S do jeho soukromé vily, načež se i za ním zavřou vrata. V tu chvíli se ale začne otevírat garáž, ve které ovšem netrůní pouze výjimečné modely Mercedesu, ale rovněž zbrusu nové BMW i8 Roadster, se kterým dosavadní šéf Mercedesu s úsměvem vyjíždí na silnici. Zetsche se tak díky svému odchodu může konečně zbavit přetvářky a osedlat vůz, který se mu opravdu zamlouvá.

Jak jsme již zmínili, nápad i samotné video jsou vtipné. Tímto způsobem si ovšem BMW může ze Zetscheho utahovat jen po určitou dobu. Šestašedesátiletý inženýr a manažer totiž třícípou hvězdu neopustil úplně, ale jen na dva roky, jak vyžadují interní firemní regule. Poté se vrátí, a do rovnou do čela dozorčí rady. Od roku 2021 bude tedy Källeniusovi stát za zády a kontrolovat, zda opravdu dokázal snížit náklady, jak nyní slibuje.


Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 1 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 01Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 2 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 02Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 3 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 03Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 4 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 04Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 5 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 05Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 6 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 06Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 7 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 07Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 8 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 08Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 9 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 09Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 10 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 10Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 11 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 11Šéf Mercedesu skončil, BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem - 12 - Dieter Zetsche odchazi dle BMW 2019 videoscreen 12
BMW se vtipně rozloučilo s Dieterem Zetschem. Ten se ovšem k Mercedesu za dva roky vrátí, jako šéf dozorčí rady

Zdroj: BMW@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše