SRT Viper 2013: americká zmije se vzdá jména Dodge

Automobilka Chrysler oznámila, že otevírá továrnu Conner Avenue v Detroitu, která ještě loni vyráběla Vipery. Po roce nečinnosti se ujme nové generace.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

SRT Viper 2013: americká zmije se vzdá jména Dodge

14.12.2011 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

SRT Viper 2013: americká zmije se vzdá jména Dodge

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Automobilka Chrysler oznámila, že otevírá továrnu Conner Avenue v Detroitu, která ještě loni vyráběla Vipery. Po roce nečinnosti se ujme nové generace.

Conner Avenue je montážní závod v Detroitu v Michiganu, který byl otevřen v roce 1966, a v polovině devadesátých let vyráběl to nejlepší, co mohl Chrysler nabídnout - produkoval Dodge Viper a Plymouth Prowler. Fungoval až do minulého roku, kdy z pásů sjel poslední vůz, nicméně továrna nechladla dlouho. Automobilka právě oznámila, že už nyní vytvořila 150 pracovních míst, aby mohla být nejpozději na podzim 2012 opět zahájena výroba nové asi nejznámější americké zmije.

„Nová generace se vrátí koncem příštího roku jako model 2013,“ potvrzuje Ralph Gilles, prezident a výkonný ředitel sportovní značky SRT (Street and Racing Technology). „Jsme opravdu nadšeni, že ultimativní americký sporťák zase žije a bude se vyrábět právě v Motor City.“ O samotném voze se toho zatím moc neví. Po silnicích jezdí testovací muly se zakamuflovanou přídí a zadní částí přebranou z posledního modelu, takže po vizuální stránce to může být spíše facelift, i když nelze vyloučit ani možnost, že jde o hru na schovávanou a na dubnovém newyorském autosalonu se objeví stroj se zcela novou karoserií.

Jeho technika ani šasi by neměly mít nic společného s evropskými vozy Fiatu (mluvilo se o sdílení techniky s Alfou 8C), půjde opět o svébytný vůz s extrémně dlouhou přední kapotou a kabinou posunutou téměř až nad zadní nápravu. O pohon se postará další generace desetiválcového motoru s objemem zvětšeným (ano, zvětšeným...) z 8,4 na 8,7 litru. Poslední Viper měl výkon 612 koní, což není málo, ale vzhledem k významnému posílení třeba GT500 až na 650 koní se očekává, že Chrysler zvedne laťku až někam k hodnotě 700 koní.

Zajímavé je rovněž to, že automobilka ve své oficiální zprávě nikde nezmiňuje značku Dodge, ale svou novinku pojmenovává jako SRT Viper. To by mohlo znamenat, že Chrysler tímto definitivně osamostatní svou sportovní divizi pod vlastním jménem.


SRT Viper 2013: americká zmije se vzdá jména Dodge - 1 - SRT Viper 2013
Na internetu se najde spousta návrhů možných podob příštího Viperu, Chrysler ale skutečnou podobu zatím úspěšně tají

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše