Takhle to vypadá, když vám ve 332 km/h na Autobahnu praskne pneumatika (video)

Když praskne pneumatika, je to vždy nepříjemné. Je ale horší, když se to stane jednomu z nejrychlejších Porsche 911 vůbec, ve 332 km/h mezi auty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Takhle to vypadá, když vám ve 332 km/h na Autobahnu praskne pneumatika (video)

6.9.2016 | Marek Bednář | 8 příspěvků

Takhle to vypadá, když vám ve 332 km/h na Autobahnu praskne pneumatika (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když praskne pneumatika, je to vždy nepříjemné. Je ale horší, když se to stane jednomu z nejrychlejších Porsche 911 vůbec, ve 332 km/h mezi auty.

Nedávno jsme vám ukázali, jak vypadá prasknutí pneu ve 327 km/h v Nissanu GT-R. Nic příjemného, jenže bylo to při sprintu na letišti, bez dalších aut a s vozem s pohonem 4x4 o téměř ideálním rozložením hmotnosti mezí nápravy. Ale co když se to samé stane v ještě vyšší rychlosti, na veřejné silnici mezi auty a s vozem, který má záď přetíženou více než Halina Pawlowská? Tak přesně na to se můžete podívat na videu níže přímo z kabiny postiženého stroje.

Kamera se nachází v Porsche 911 997 GT2, jednom z nejrychlejších Porsche vůbec, v zásadě v odlehčeném a posíleném Turbu s pohonem zadních kol. Jede se po německé dálnici, kde se vůz po pár zpomaleních provozem snadno dostane nad hranici 300 km/h. Kamera není úplně stabilní, takže na tachometru vidíme nejvíce čitelných asi 329 km/h, majitel vozu a řidič tvrdí, že se dostal až na rychlost 332 km/h, o 2 km/h nad oficiální maximálku tohoto modelu devětsetjedenáctky, alespoň podle tachometru. A právě v ten moment mu praskla pravá zadní pneumatika.

Doslova se roztrhla a její kusy začaly mlátit do podběhu. Na videu to zní docela děsivě, řidič ovšem není zelenáč. Je jím Vidar Jødahl z Buldre Racing, který s vozem jezdí také po Nordschleife a v upravené M3 E30 zvládá zrychlení z 0 na 337 km/h na jedné míli v čase po 19 sekund (záznamy obojího naleznete níže. Vysoké rychlosti mu tedy nejsou cizí a zjevně ani problémy v nich - i tady auto udrží pod kontrolou, zpomaluje a přejíždí doprava do odstavného pruhu. Pak vytahuje telefon, aby zavolal asistenční službu - 997 GT2 nemá rezervu a beztak potřebovala odtáhnout celá.

Posádka tedy situaci přežila s nadhledem, pneumatika vůbec a auto někde mezi - roztrhaná pneumatika zničila plasty v podběhu a jeden mezichladič turba, který je v podběhu v podstatě schovaný. Nic moc, tohle ale mohlo skončit mnohem hůř. Podívejte se na to sami...


Takhle to vypadá, když vám ve 332 km/h na Autobahnu praskne pneumatika (video) - 1 - Praskla pneu Autobahn 332 kmh video 01Takhle to vypadá, když vám ve 332 km/h na Autobahnu praskne pneumatika (video) - 2 - Praskla pneu Autobahn 332 kmh video 02Takhle to vypadá, když vám ve 332 km/h na Autobahnu praskne pneumatika (video) - 3 - Praskla pneu Autobahn 332 kmh video 03
Obrázky jen naznačí, co se tu dělo, na videu je ale moment prasknutí pneumatiky dobře poznat, přijde cca v 1:18

Video s 911 GT2 na Nordschleife a akcelerací upravené M3 E30

Takhle to vypadá, když vám ve 332 km/h na Autobahnu praskne pneumatika (video) - 4 - Vidar Jodahl M3 E30 1 mile time 01
Ano, M3 E30 Vidara Jødahla je vážně velmi rychlé auto...

Zdroj: Vidar Jødahl

Marek Bednář

Diskuze 8 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.