Tesla Semi předvedla svou akceleraci, na velký tahač je to síla

Kamioňáci sice říkají, že je akcelerace jejich strojů nezajímá, nás ale docela zaujala. Vidět takové monstrum zrychlit na stovku za pár sekund je prostě působivé.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tesla Semi předvedla svou akceleraci, na velký tahač je to síla

25.11.2017 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Tesla Semi předvedla svou akceleraci, na velký tahač je to síla

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kamioňáci sice říkají, že je akcelerace jejich strojů nezajímá, nás ale docela zaujala. Vidět takové monstrum zrychlit na stovku za pár sekund je prostě působivé.

Tahač od Tesly jsme poznali z mnoha úhlů pohledu, od prvního představení přes nečekané nahlédnutí pod sukni až po kritiku těch, kteří by stroj měli krotit. Byly to ale jen statické pohledy a spekulace, nic ze slibů Elona Muska o fantastických schopnostech tohoto stroje jsme v praxi vidět nemohli. Tesla ale naštěstí není z těch automobilek, které by při prvním představením ukazovaly jen prázdné designové makety, však i zatím roky od sériové výroby vzdálený nový Roadster na první prezentaci ukázal své brutální zrychlení.

Zdálo se, že tahač zatím zvaný Semi, kterému původně měla prezentace patřit především, se jakékoli v akci mimo pódium neukázal, ale není tomu tak. Po skončení prezentace hlavně pro média v něm automobilka povozila tak trochu stranou hlavní pozornosti několik zájemců a kamery u toho mohly být. Díky nim nyní můžeme zažít dojmy z tohoto jistě pozoruhodného stroje z první ruky.

Tesla Semi slibuje zrychlení z klidu na stovku (přesněji na 97 km/h, ale v případě tohoto vozu není až tak podstatné) za 5 sekund, s naloženým návěsem za 20 sekund. To jsou na tahač neskutečná čísla, na základě toho, co můžeme spatřit, ale nejsou nadnesená. Z videa je patrné, že Semi nevystřelí z místa jako Roadster, což se u stroje tohoto ražení vážně nedá očekávat, náběh rychlosti tady přichází postupněji, přesto zřetelně drtivě.

Jak bude působit tahač Tesly v akci na silnici, uvidíme až za pár let. Přesto už teď víme, kolik bude stát a ceny jsou to překvapivě nízké. Na začátku prodejů budou k mání dvě varianty, lišící se dojezdem na jedno nabití. Verze s dojezdem 300 mil (483 km) má stát 150 000 dolarů (3 209 000 Kč), verze s vyšším dojezdem 500 mil (805 km) by měla být oceněna na 180 000 dolarů (3 851 000 Kč). Zvýšený dojezd 322 kilometrů za zvýšenou cenu o 642 000 Kč znamená 1 994 Kč za jeden kilometr dojezdu navíc.

Kdo by chtěl náklad vozit v první limitované edici „Founders Series“, zaplatí 200 000 dolarů (4 278 000 Kč) a celou částku musí uhradit během rezervace. Elon Musk plánuje výrobu na rok 2019, ale již nyní je možné složit zálohu 20 000 dolarů (427 800 Kč) za jeden kus. Ceny to ovšem nemusí být definitivní - automobilka si vyhrazuje právo je časem ještě upravit.


Tesla Semi předvedla svou akceleraci, na velký tahač je to síla - 1 - Tesla Semi acceleration video 01Tesla Semi předvedla svou akceleraci, na velký tahač je to síla - 2 - Tesla Semi acceleration video 02Tesla Semi předvedla svou akceleraci, na velký tahač je to síla - 3 - Tesla Semi acceleration video 03Tesla Semi předvedla svou akceleraci, na velký tahač je to síla - 4 - Tesla Semi acceleration video 04Tesla Semi předvedla svou akceleraci, na velký tahač je to síla - 5 - Tesla Semi acceleration video 05Tesla Semi předvedla svou akceleraci, na velký tahač je to síla - 6 - Tesla Semi acceleration video 06
Tesla Semi opravdu není obyčejný tahač, a to v případě této krátké předváděčky ani nemusela jet naplno

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.