Vyzkoušeli jsme Jaguar F-Type S, takhle zrychluje až k 280 km/h (video)

Novodobá variace na slavný E-Type se chce postavit hlavně sportovním modelům Porsche. Dynamicky na to má, jen k tomu potřebuje poněkud více koní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Vyzkoušeli jsme Jaguar F-Type S, takhle zrychluje až k 280 km/h (video)

2.9.2013 | Autoforum.cz | 5 příspěvků

Vyzkoušeli jsme Jaguar F-Type S, takhle zrychluje až k 280 km/h (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Novodobá variace na slavný E-Type se chce postavit hlavně sportovním modelům Porsche. Dynamicky na to má, jen k tomu potřebuje poněkud více koní.

Tip: Podívejte se také na naše jízdní video s Jaguarem F-Type S v ostré akci.

Jaguar F-Type se světu představil už skoro před rokem, trvalo ale ještě další polovinu roku, než se začal pořádně prodávat. Zboží je to vcelku žádané, a tak není úplně snadné dostat se na delší čas byť jen k novinářskému kousku. Nám se to ale konečně podařilo a auto jsme pořádně prohnali po českých silnicích všeho druhu.

Pochopitelně jsme tak nečinili pro vlastní uspokojení, ale pro získání maxima poznatků o novince, která si brousí zuby hlavně na německá Porsche. Na jaká vlastně? To je otázkou, neboť výkonově i cenově mezi Cayman/Boxster a 911 více zapadá, než že by přesně cílilo na ten, nebo onen konkrétní model. Pokud ale auto poznáte na vlastní kůži, máte jasno vcelku rychle - tohle je britský Boxster a v šestiválcových verzích to platí i dynamicky.

Výkonově má sice navrch, když už v základu nabízí více koní než Boxster nebo dokonce o něco silnější Cayman ve vyšších provedeních S, svůj výkonový náskok ale marní nadváhou. Váží o tučných 200 kilogramů více, a to není rozdíl, který by pár desítek koní navíc dokázalo přebít. Jistě je na místě argumentovat přeplňováním, které by mohlo dodat F-Typu potřebný vítr do plachet, jenže ani tohle plus na Porsche nefunguje.

Dynamika prostředního Brita v provedení pojmenovaném rovněž S, které pod kapotou hostí motor 3,0 V6 Supercharged o výkonu až 380 koní, tak není až taková, jak by se z papírových údajů mohlo zdát. Pocitově a nakonec ani fakticky není s to zastínit 325koňový Cayman - podívejte se na video s akcelerací Caymanu S pořízené na úplně stejném místě jako to s F-Typem S. Výsledek je velmi podobný a pokud má některé z aut navrch, pak je to slabší „Kája”, který navíc lépe akceleruje v nejvyšších rychlostech.

V žádném případě tím ale nechceme říci, že by dynamika F-Typu byla špatná, jen je dobré si před shlédnutím samotné akcelerace srovnat měřítka. Ostrovní roadster dokáže kopyty svých, zvukově navíc rozhodně nikoli cudných kobyl rozehrát slušné představení a méně ochotně dosahuje pouze své maximální rychlosti. Udávaných 275 km/h je v běžné praxi nedosažitelné a musíte požádat o pomoc pořádnou dávku gravitace, abyste se podívali k nim nebo ještě o něco dále. V nejvyšších rychlostech se prostě F-Typu moc nelíbí a roadster to dokazuje i tím, ze si od nějakých 250 km/h stěžuje na nedovřenou plátěnu střechu, která se ale z optimální pozice dostává jen vlivem okolo proudícího vzduchu.

Pro jakékoli soudy o tomto Jaguaru je ale jeho dynamika pouhým výchozím předpokladem, o autě jako celku mnoho neříká. Jaké tedy je? To si dnes ještě necháme pro sebe, vše podstatné vám ale povíme v podrobném testu. Už brzy na našem webu...

Autoforum.cz

Diskuze 5 příspěvků