Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
X5M.co.uk: nový Range Rover Sport dorazí v ostré verzi, inspirací je Jaguar XKR-S
13.11.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Britská značka chystá komfortnější konkurenci pro BMW X5 M či Porsche Cayenne Turbo S. Vrcholný Range Rover Sport bude extrémně rychlý i pohodlný.
Náš první test čtvrté generace Range Roveru naznačuje, že jde o opravdu povedené SUV. S časem 5,4 sekundy, jaký na zrychlení z klidu na stovku potřebuje verze s přeplňovaným benzinovým osmiválcem, pak jde také o rychlý automobil. Jenže to mnoha zákazníkům nestačí. Zvláště, když Porsche Cayenne Turbo S či BMW X5 M podobnou disciplínu zvládají pod pět sekund a rozjedou se na mnohem více než 250 km/h (i když u bavorského vozu k tomu bude potřeba přenastavení omezovače). Land Rover se tak rozhodl, že s představením nové generace Range Roveru Sport dorazí i jeho ostrá verze. Inspirací pro vývoj by přitom měl být Jaguar XKR-S.
Zdá se vám to podivné? S vysvětlením přichází David Waide, který má u britské automobilky na starosti vývoj šasi. „Pokud srovnáte XKR-S s konkurencí od Porsche, pak vám vyjde, že není tak sportovní. Je ale rychlý, zní fantasticky a je také pohodlnější. Je to mezičlánek mezi vozy kategorie GT a ultimativními sportovními automobily.“
Na základě toho je tedy jasné, že ostrá verze modelu Sport bude konkurovat Porsche a BMW jen částečně. Navíc by měla nabídnout větší komfort při extrémně rychlém dálničním cestování, přičemž krůpěje mrtvolného potu by vám neměly naběhnout na čele ani po sjetí na okresku.
Z Waidových slov je také možné odhadnout, jaký motor asi bude novinku pohánět. Pětilitrový osmiválec doplněný kompresorem tak po modelu F-Type čeká nová služba. 300 km/h asi nepojede, ale s plánovaným odlehčením by stovka pod 5 sekund nemusela být nereálná.



Range Rover Sport dostane stejnou redukční dietu, jaké se podrobil i klasický Range Rover. V kombinaci s výkonem přeplňovaného osmiválce a odladěným šasi pak vznikne ostrá verze, která má potrápit Porsche Cayenne Turbo S a BMW X5 M
Zdroj: Motor Authority
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Moderní poctu ikonickým Lanciím pohání 1000koňový motor od Koenigseggu a je to něco, jeho projev nahání husí kůži
včera
Řidič lidového superSUV dosáhl v běžném provozu skoro jeho maximální rychlosti, jel 277 km/h. Policie to neocenila
29.5.2026
První elektrické Ferrari konečně předvedlo svůj zvuk, je to také slušný bizár
28.5.2026
Nové na MotoForum.cz
- Tři závody v jeden den, náhradní závod Superstock se pojede v úterý večer včera 16:30
- Matteo Ferrari vybojoval bednu, vítězství mu uteklo o 0.3 vteřiny včera 16:00
- Velké zlepšení a další body pro tým Panattoni BGR Smrz Racing z rozpáleného Aragonu včera 15:00
- Na Masarykově okruhu pokračoval seriál Euro Moto včera 10:42
- Honda SH125i Marmo: s mramorovou sochou Hanami včera 08:00
Nejnovější články
Srovnejte si nové elektrické Ferrari s prvním SUV značky. Stačí pár fotek a pochopíte vše
před 10 hodinami
Ford se najednou staví proti zákazu spalovacích aut, ještě před 3 roky hystericky bojoval už proti jeho odkladu
včera
Tohle je nejbizarnější Porsche Carrera GT, jaké jste kdy viděli. Stvořil ho slavný designér a není to jen malůvka, skutečně existuje
včera
Moderní poctu ikonickým Lanciím pohání 1000koňový motor od Koenigseggu a je to něco, jeho projev nahání husí kůži
včera
Nová osmiválcová Toyota láká, automobilka ale s jejím prodejem sehraje tak trapné divadlo, že už ji ani nebudete chtít
včera
Živá témata na fóru
- Onboard videa 06.01. 16:49 - řidičBOB
- Detektory policejních radarů 06.01. 15:43 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.01. 15:39 - pavproch
- e90 330i 2006 250kkm + náhradní motor 06.01. 14:42 - pavproch
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 05.31. 19:29 - řidičBOB
- Palivové karty za pomoc s testováním mobilní app. 05.31. 15:37 - Nick N.
- IT poradna 05.31. 14:53 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 05.31. 11:30 - řidičBOB
