Ženě začalo samovolně startovat auto už při odemykání dveří. Jak se to může stát?

Představte si, že přijdete k autu, zkusíte jej odemknout a místo cvaknutí zámků dveří se ozve startér motoru. Přesně to se stalo jedné ženě s její Toyotou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Ženě začalo samovolně startovat auto už při odemykání dveří. Jak se to může stát?

7.11.2018 | Mirek Mazal

Ženě začalo samovolně startovat auto už při odemykání dveří. Jak se to může stát?

/

Představte si, že přijdete k autu, zkusíte jej odemknout a místo cvaknutí zámků dveří se ozve startér motoru. Přesně to se stalo jedné ženě s její Toyotou.

Jednoho dne se majitelka stříbrné Toyoty pokusila odemknout své auto postaru, tedy zasunutím klíče do zámku dveří. Ještě nedávno to tak dělala většina z nás, v dnešní době dálkového centrálního zamykání či bezklíčových vstupů se k tomu uchylujeme zcela výjimečně třeba po vybití baterie v dálkovém ovladači. Žena tedy zastrčila klíč, otočila jím a k jejímu překvapení se ozvalo startování motoru. Nebyla to náhoda, dělo se to opakovaně, jak můžete vidět na videu níže - auto se chovalo, jako byste s klíčem otočili ve zdířce zapalování.

S vozem logicky vyrazila do servisu, kde jeho chování natočil jeden z techniků. Na záběrech vidíme, jak strčí klíč do zámku mokrých dveří, otočí proti směru hodinových ručiček a v tom okamžiku se skutečně ozve pracující startér. Vypadá to hodně podivně, skoro mysteriózně, ale asi to nebude taková záhada. Takové chování auta totiž není zcela ojedinělé.

V komentářích pod videem se chvíli pochybovalo o autenticitě, více k věci ale zamířil majitel jiné Toyoty. Jeho vůz z roku 2001 začal mít po deseti letech provozu problémy s elektronikou. Objevilo se mnoho zvláštních spojitostí, jako například ovladač elektrického stahování oken, který měl vliv na funkci klaksonu, nebo způsoboval blikání přístrojové desky. Nejšílenějším příznakem kolapsu elektrického systému bylo to, že po stlačení spojky se ihned spustil startér motoru, bez jakéhokoli dalšího impulsu řidiče.

Pokažený automobil putoval do autorizovaného servisu, ale tam nenašli žádné řešení. Majitele tak zkoušel auto opravit vlastními silami a po otevření pojistkové skříně našel vlhkost a korozi. Ukázalo se, že čelní sklo bylo špatně nasazeno z továrny. Prosakující voda pronikala do kabiny a dále níže až do pojistkové skříně. Voda zkratovala elektrické obvody a ty pak způsobily neočekávané případy troubícího klaksonu nebo svítící palubovky. Po výměně předního okna starosti opadly.

Nebude úplnou náhodou, že na videu jsou vidět stopy deště. Pokud auto parkuje pod otevřeným nebem a kapky doputovaly až k pojistkám, může vlivem zkratů docházet nejen ke startování zámkem, ale i k dalším překvapením, stát se může prakticky cokoli. Pokud by se vám tedy něco podobného přihodilo, berte to jako tip, kde hledat zakopaného psa. Příčina může být i jinde, tohle je ale velmi pravděpodobné vysvětlení.


Ženě začalo samovolně startovat auto už při odemykání dveří. Jak se to může stát? - 1 - Toyota startovani zamkem dveri 01Ženě začalo samovolně startovat auto už při odemykání dveří. Jak se to může stát? - 2 - Toyota startovani zamkem dveri 02Ženě začalo samovolně startovat auto už při odemykání dveří. Jak se to může stát? - 3 - Toyota startovani zamkem dveri 03Ženě začalo samovolně startovat auto už při odemykání dveří. Jak se to může stát? - 4 - Toyota startovani zamkem dveri 04
Docela vtipné startování auta zámkem řidičových dveří k úspěchu nevedlo, majitelku ale vyděsilo. Příznaky ukazují na zatékání do pojistkové skříňky

Zdroj: Jeff Cusson@Facebook

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše