Zenvo ST1 naprosto selhalo v testu Top Gearu, doslova shořelo (video)

Dánský stroj s 1 120 koňmi předvedl v britské show parádní zrychlení, tím ale skončil. Po sérii závad vzplál.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Zenvo ST1 naprosto selhalo v testu Top Gearu, doslova shořelo (video)

2.12.2014 | Adam Šrámek | 9 příspěvků

Zenvo ST1 naprosto selhalo v testu Top Gearu, doslova shořelo (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dánský stroj s 1 120 koňmi předvedl v britské show parádní zrychlení, tím ale skončil. Po sérii závad vzplál.

I v dnešní době ještě stále vzniká větší než nepatrné množství „papírových” sporťáků, které si nekladou zrovna minimalistické cíle, například roztrhat na kusy Bugatti Veyron. Když se ale podíváte na lidský, finanční i jakýkoli jiný kapitál za nimi stojící a srovnáte si jej s tím, který má k dispozici koncern Volkswagen, však budete věřit v jejich úspěch. Dánská firmička Zenvo a její hypersport ST1 přesto věřila.

Nejsme přesvědčeni, že ST1 by s Veyronem bylo srovnatelný ve všech ohledech, minimálně v případě akcelerace a maximální rychlosti ale dokázalo a předvádělo brutální dynamiku. O tu se stará v případě tohoto Dána z Kodaně za sedadly uložený osmiválec s objemem 6,8 litru, který je přeplňovaný turbodmychadlem i kompresorem. S výkonem v tomto případě dosahující na 1 120 koní dokáže tahle těžko řiditelná bestie údajně stovku pokořit za tři sekundy a atakovat maximální rychlost až 375 km/h.

Bohužel, při natáčení pořadu Top Gear, kdy Zenvo prošlo řádnou prověrkou, nešly všechny věci zřejmě tak, jak si automobilka plánovala. Do zadních světel se dostávala voda, zadní brzdy nějak nechtěly fungovat a nakonec se odebrala do věčných lovišť také spojka. Vůz byl odvezen zpět k jeho tvůrcům, ale za několik týdnů se vrátil, aby mohl své vystoupení dokončit.

Bohužel, ani po návratu se mnoho věcí nezlepšilo - divoké oranžové Zenvo ST1 s pouhými 1 376 kilogramy nakonec skončilo v plamenech. Tento problém samozřejmě není vlastní jen těm malým automobilkám, o kterých jsme mluvili, ale zrovna na trati Top Gearu obvykle něco vydrží. Zenvo si ze dvou prověrek zrovna pěkné vysvědčení neodneslo. Ostatně, podívejte se na to sami...


Zenvo ST1 naprosto selhalo v testu Top Gearu, doslova shořelo (video) - 1 - Zenvo ST1 Top Gear plameny 2014 01Zenvo ST1 naprosto selhalo v testu Top Gearu, doslova shořelo (video) - 2 - Zenvo ST1 Top Gear plameny 2014 02Zenvo ST1 naprosto selhalo v testu Top Gearu, doslova shořelo (video) - 3 - Zenvo ST1 Top Gear plameny 2014 03
Zenvo ST1 nepatří mezi nejznámější supersporty, což samozřejmě v očích některých majitelů bude výhoda. Jenomže i Jeremy se ptá, proč byste si ho měli kupovat?

Adam Šrámek

Diskuze 9 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.