Značka na přání 370H55V se nelíbí úřadům. Trvalo tři roky, než pochopily

Ani roky zkušeností Američanů nezabránily majiteli Lamborghini legálně používat urážlivou značku na přání. Jsme zvědavi, co tato novinka způsobí u nás.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Značka na přání 370H55V se nelíbí úřadům. Trvalo tři roky, než pochopily

15.4.2015 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Značka na přání 370H55V se nelíbí úřadům. Trvalo tři roky, než pochopily

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ani roky zkušeností Američanů nezabránily majiteli Lamborghini legálně používat urážlivou značku na přání. Jsme zvědavi, co tato novinka způsobí u nás.

Pokud si přečtete čísla a písmena na znače „370H55V”, asi vám na nich nepřijde nic podezřelého. Možná bude výmluvnější přiložená fotografie, bez nutnosti hledat na ní něco zvláštního by vám ale nejspíše tato „espézetka” ani tak nepřišla být ničím nenormálním. Jenže úplně normální není, jde o značku na přání a pokud si ji otočíte o 180 stupňů, zjistíte, co jí chtěl majitel vzkázat okolí. Těm, kterým nestačilo napovědět, otevřeně sdělíme, že jde o komplikovaný, ale srozumitelný přepis slova anglického „ASSHOLE”, které slovník nejčastěji přeloží jako „kretén”.

Lamborghini Aventador na snímku patří Saferu Hassanovi a je registrované v americkém Texasu, kde podobně jako v případě dávno schválené, ale mnohokrát odložené české novely umožňující totéž zakazují použít na značce cokoli „závadného”. Český zákon praví, že „úřad registrační značku na přání přidělí, pokud neobsahuje hanlivé nebo pohoršující výrazy, text podněcující k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob, název nebo zkratku orgánu veřejné moci nebo státu” a co to v praxi znamená, jsme kdysi rozebírali v případě Velké Británie. Ve zkratce řečeno: zakázáno je prakticky všechno jen zavánějící čímkoli pohoršujícím a slovo „kretén” do této množiny nepochybně patří.

V Británii i v USA jsou po letech zkušeností pochopitelně velmi daleko v tom takovou značku rozeznat. Dát si na ní slovo „ASSHOLE” by jistě nikdo ani nezkoušel a neprošlo by ani „455H0L3” či cokoli méně komplikovaného. Nápad Safera Hassana ale úřadům unikl - stačilo podobný způsob zápisu obrátit vzhůru nohama a „ilegální” zápis „370H55V” prošel.

Jak ale asi tušíte, ne na věky. Nevíme, jak, ale texaské úřady se po třech letech od vydání této značky o pravém záměru majitele Lamborghini dovtípily a nyní mu daly 30 dnů na nápravu, nebo jeho značku zruší. Pan Hassan s tím nesouhlasí a hodlá se odvolat, tento detail pro nás už ale příliš podstatný není, stejně jako předstírané nepochopení, co je na značce špatného.

My jsme spíše zvědavi, jak se s podobným důvtipem budou vypořádávat české úřady. Už v češtině to jistě bude nelehké, o cizích jazycích ani nemluvě - úřednice z magistrátu patrně těžko rozezná cokoli problematického třeba na značce „P155ONU”, přitom nemusíte být zrovna lingvistický génius, abyste v ní vyčetli „piss on you”, ne zrovna příjemný záměr směrem k ostatním účastníkům provozu. Inu, uvidíme - když už nic jiného, může s oněmi značkami na přání být alespoň legrace...


Značka na přání 370H55V se nelíbí úřadům. Trvalo tři roky, než pochopily - 1 - Znacka ASHHOLE skryta zakazana 01Značka na přání 370H55V se nelíbí úřadům. Trvalo tři roky, než pochopily - 2 - Znacka ASHHOLE skryta zakazana 02
„Skrytý kretén” na značce Safera Hassana unikal americkým úřadům tři roky

Zdroj: Click2Houston

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.